Apteka w ogrodzie

Jiaogulan – ziele długowieczności: uprawa, właściwości, zastosowanie. Jak uprawiać jiaogulan?

Mówi się o nim, że jest „zielem długowieczności”, działa lepiej od żeń-szenia i warto nim zastąpić zieloną herbatę. Przy okazji jest pięknym pnączem, które doskonale nadaje się do uprawy w ogrodzie, na balkonie i w mieszkaniu.

Jiaogulan – ziele długowieczności: uprawa, właściwości, zastosowanie. Jak uprawiać jiaogulan?
Jiaogulan z wyglądu przypomina bluszcz. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Jiaogulan (Gynostemma pentaphyllum) - charakterystyka

Jiaogulan (łac. Gynostemma pentaphyllum) to bylina pnąca z rodziny dyniowatych, wywodząca się z rejonów południowo-wschodniej Azji. Z wyglądu przypomina bluszcz pięciolistkowy, dorasta do 3-5 metrów wysokości. Walor dekoracyjny mają jej głęboko zielone, pokryte włoskami, obrzeżnie ząbkowane liście. Zakwita białymi, drobnymi kwiatami o lekko zielonkawym odcieniu. W ogrodzie znajdzie zastosowanie na kompozycjach pionowych oraz jako roślina okrywowa. Wytrzymuje mrozy do -15 st. C, więc przed zimą wymaga starannego okrycia lub przeniesienia do domu, jeśli dotychczas była uprawiana w pojemniku na tarasie. Jest gatunkiem szybkorosnącym. Bardzo dobrze nadaje się do uprawy również w mieszkaniu.

Zobacz więcej zdjęć

Przeczytaj również: Mszyce na jabłoni. Dlaczego mszyce są groźne dla jabłoni? Naturalne opryski na mszyce

Jak uprawiać jiaogulan?

Pielęgnacja jiaogulan przebiega podobnie w przypadku egzemplarzy uprawianych w domu, jak i tych znajdujących się na zewnątrz. Zapoznaj się z poniższymi informacjami.  

 Jiaogulan bardzo dobrze nadaje się do uprawy również w mieszkaniu. Fot. 123RF.com

  • Sadzenie - wysiewanie nasion jiaogulanu trwa już od wiosny do lata. Należy umieścić je do obszernych skrzyń. Dodatkowo początkowo będą potrzebowały stale wilgotnego podłoża. Po ok. 12 tygodniach warto młode sadzonki przesadzić pojedynczo do większych donic.

  • Ziemia - Gynostemma najlepiej rośnie na glebie żyznej, przepuszczalnej, lekko kwaśnej.

  • Stanowisko - stanowisko powinno być dobrze oświetlone, ale niezbyt mocno nasłonecznione. W ogrodzie najlepiej uprawiać ją na wschodniej i zachodniej wystawie. Do dobrego wzrostu konieczne będzie zastosowanie podpór, bez nich roślina może się płożyć.

  • Podlewanie - Roślina powinna być często podlewana, tak, aby jej gleba była umarkowanie wilgotna (nie należy jej jednak przelewać). Pamiętać jednak trzeba, że w okresie zimowym gynostemma przechodzi w stan spoczynku. Na ten czas należy ograniczyć jej podlewanie.

  • Nawożenie - od wiosny do wczesnej jesieni dokarmiamy ją nawozami wieloskładnikowymi.

  • Przycinanie - jak każdą bylinę, wczesną wiosną należy przyciąć jej pędy tuż nad ziemią – to dobrze pobudzi ją do wzrostu.

  • Rozmnażanie - roślinę rozmnaża się przez nasiona oraz sadzonki pędowe. Nasiona wysiewa się w okresie od kwietnia do sierpnia. Umieszcza się je na głębokość ok. 5 mm w wilgotnej ziemi. Przed posianiem nasiona należy moczyć w letniej wodzie przez 12 – 24 godziny. Kiełkującej gynostemii należy zapewnić dostęp promieni słonecznych oraz stale wilgotne podłoże. Po wykiełkowaniu (co czasem może trwać nawet 3 miesiące) obrywamy roślinę z najsłabszych pędów. Sadzonki przesadzamy do większych doniczek, gdy dorośnie 6-10 cm wysokości.  Jiaogulan rozmnaża się również przez sadzonki – pobieramy je od dorosłego okazu, po czym umieszczamy w wodzie. Roślina dość szybko się ukorzenia. Później przesadzamy ją do pojemnika i pielęgnujemy jak dorosły okaz.

Przeczytaj również: Co posadzić przy płocie? Tuja już nie jest modna. Sprawdź, co teraz sadzi się przy ogrodzeniu

Właściwości zdrowotne ziela długowieczności

W medycynie chińskiej jiaogulan od wieków znany jest jako zioło długowieczności. Surowcem zielarskim są liście i młode pędy rośliny. W uprawie domowej można pobierać je cały rok. Znajdują się w nich witaminy z grupy B, a także C, A E i D oraz minerały: cynk, magnez, fosfor, mangan, selen, potas, wapń i żelazo. Gynostemma nazywana bywa „pięciolistnym żeń-szeniem”, ponieważ ma więcej glikozydów niż cieszący się dobrą sławą korzeń. Poza tym jest ona źródłem saponin, flawonoidów oraz steroli. Z powodu wysokiej zawartości tych związków wykazuje się działaniem przeciwutleniającym, opóźniającym procesy starzenia skóry. Reguluje poziomy cukru i cholesterolu, a także obniża poziom ciśnienia tętniczego krwi, przeciwdziała miażdżycy i zmniejsza ryzyko zawału. Poza tym łagodzi objawy stresu, poprawia jakość snu, wzmacnia odporność organizmu. Uśmierza bóle głowy i stawów oraz redukuje trądzik. Przypisuje się mu również działanie zwiększające libido.

Jak stosować jiaogulan?

Z jiaogulan przygotowuje się napar przez zaparzanie 2 gramów suszonych liści rośliny w szklance gorącej wody przez ok. 20 min. Nie należy spożywać więcej niż 2 szklanek dziennie. Przed rozpoczęciem stosowania warto skonsultować się z lekarzem.

Opracowanie: Aleksandra Góra

Przeczytaj również:

Ukorzeniacz do roślin - działanie i zastosowanie. Jak i z czego zrobić domowy ukorzeniacz?

Majeranek - warto mieć go w kuchni i domowej apteczce na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.