• Deccoria.pl
  • Artykuły
  • Artykuły
  • Co powinno zawierać świadectwo energetyczne? Jak wygląda świadectwo energetyczne [WZÓR], gdzie i jak je zamówić?
Artykuły

Co powinno zawierać świadectwo energetyczne? Jak wygląda świadectwo energetyczne [WZÓR], gdzie i jak je zamówić?

28 kwietnia 2023 to termin, kiedy w życie wchodzi nowelizacja prawa dotyczącego charakterystyki energetycznej budynków i prawa budowlanego. Czy obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku jest nałożony na każdego właściciela? Co warto wiedzieć przed wejściem prawa w życie?

Co powinno zawierać świadectwo energetyczne? Jak wygląda świadectwo energetyczne [WZÓR], gdzie i jak je zamówić?
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku będzie obowiązkowe od 28 kwietnia 2023 roku. Fot.123RF/gov.pl
REKLAMA

Spis treści:

Świadectwo energetyczne to dokument, który może wprawiać w zakłopotanie. Kto musi go mieć i w jaki sposób je uzyskać? Podpowiadamy.

Co to jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej dotyczy wielkości zapotrzebowania budynku na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem jego lub jego części. Można znaleźć w nim obliczenia, które określają np. ilość zużywanej energii do ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, oświetlenia, czy przygotowania ciepłej wody.

Świadectwo energetyczne występuje także pod nazwami paszport energetyczny lub certyfikat.

Kto ma obowiązek posiadania świadectwa energetycznego?

Nowe przepisy, które wejdą w życie już 28 kwietnia, zakładają, że świadectwo energetyczne powinna posiadać każda nieruchomość. Dotychczas przepisy obejmowały jedynie właścicieli mieszkań lub domów, które zostały wybudowane po 2009 roku.

Co więcej, sporządzenie świadectwa energetycznego będzie konieczne w przypadku transakcji najmu lub sprzedaży nieruchomości. Jest to ważne jedynie dla osób, które transakcji będą dokonywać po wprowadzeniu przepisów w życie. W przypadku istniejących budynków i ich części, które są już wykorzystywane na własny użytek, ustawa nie przewiduje takiej konieczności.

Dla nowych budynków posiadanie świadectwa energetycznego będzie konieczne, aby dokonać ich odbioru. Będzie równie istotne w przypadku termomodernizacji budynku.

Przeczytaj również: Termomodernizacja budynków będzie obowiązkowa. Do tego czasu musisz wyremontować dom

Jak wygląda świadectwo energetyczne [WZÓR]?

Świadectwo energetyczne to dokument, który zawiera 4 strony. Można w nim znaleźć podstawowe informacje na temat nieruchomości, której dotyczy, takie jak jej adres, metraż, rodzaj oraz przeznaczenie. Dodatkowo certyfikat zawiera parametry techniczno-użytkowe budynku. Szczególnie istotne są w nim informacje dotyczące zapotrzebowania na energię, która jest niezbędna do ogrzewania budynku oraz wody, wentylacji, oświetlenia i klimatyzacji.

Na świadectwie można także znaleźć wskaźnik EP, dotyczący energii pierwotnej oraz wielkość emisji dwutlenku węgla, którą wytwarza budynek. Ostatnia strona zawiera raport sporządzony przez audytora. Można znaleźć w nim zalecenia, które mogą poprawić charakterystykę budynku. Całość dokumentu można pobrać w formie pdf.

świadectwo energetyczne Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia. Fot.123RF.com

Co powinno zawierać świadectwo energetyczne?

Każde świadectwo powinno zawierać parametry techniczno-użytkowe budynku, wskaźniki energii użytkowej, końcowej oraz pierwotnej. Podstawowe informacje dotyczące budynku zakładają jego rodzaj, przeznaczenie, rok oddania do użytku, metodę wyznaczania charakterystyki energetycznej, powierzchnię użytkową oraz datę ważności świadectwa.

Budynek powinien być scharakteryzowany za pomocą wskaźników, które określane są skrótami Eu, Ek i Ep. Parametr określający zużycie energii pierwotnej przedstawiony jest w formie suwaka energetycznego.

Jak i gdzie zamówić świadectwo energetyczne?

Aby sporządzić świadectwo energetyczne, musimy zwrócić się do fachowców, ponieważ tylko osoby z odpowiednimi uprawnieniami mogą je wydać. Takie osoby powinny:

  • ukończyć studia wyższe lub studia podyplomowe o odpowiednim kierunku, związanym z charakterystyką energetyczną budynków, budownictwem energetycznym, odnawialnymi źródłami energii oraz wykonywaniem audytów energetycznych budynków;
  • być wpisane do wykazu osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej;
  • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych;
  • nie być skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe.

Koszt sporządzenia takiego świadectwa może wynosić nas od 200 do 1500 zł. Cena zależy od rodzaju lokalu oraz dokumentacji, którą posiadamy. Certyfikat energetyczny jest ważny przez 10 lat od jego sporządzenia. Należy jednak pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na termomodernizację budynku, będzie konieczne jego ponowne wykonanie.

Aby uzyskać świadectwo, wystarczy zgłosić się do firm, które zajmują się audytami. Wcześniej warto sprawdzić, czy dana firma znajduje się w wykazie uprawnionych do wydawania świadectw.

Co grozi za brak świadectwa energetycznego?

Przepisy mówią, że to właściciel lub zarządca danego budynku odpowiada za obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej. Jeśli dokument nie zostanie dołączony w przypadku sprzedaży lub wynajmu nieruchomości, grozi mu nałożenie kary grzywny. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń kara może wynieść od 20 zł do 5000 zł. Istotne jest jednak to, że policja nie może nałożyć mandatu o wysokości większej niż 500 zł. Z tego powodu przyznanie grzywny o wyższej kwocie będzie wymagać postępowania sądowego. Kara może także dotknąć osoby, które sporządziły świadectwo w błędnie. Niezgodność certyfikatu z ustawowymi wymaganiami mogą sprawdzać urzędnicy podczas kontroli.

Przeczytaj również: Prawie 60 tys. zł na dom. Sprawdź, czy możesz się starać o dotację i gdzie złożyć wniosek

 

"Ekologicznie": Energie odnawialne na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co powinno zawierać świadectwo energetyczne? Jak wygląda świadectwo energetyczne [WZÓR], gdzie i jak je zamówić?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.