Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Ceny pelletu w grudniu 2022. Ile kosztuje tona tego popularnego paliwa?

Pellet jest paliwem odnawialnym, które w ostatnich latach stało się bardzo popularnym surowcem energetycznym stosowanym w domach jednorodzinnych. Tak drastyczne podwyżki ceny pelletu w 2022 roku są więc dla wielu właścicieli niemiłym zaskoczeniem. Ile kosztuje tona pelletu? Dlaczego ceny pelletu rosną i kto może dostać dopłatę do zakupu tego paliwa? Wyjaśniamy.

Ceny pelletu w grudniu 2022. Ile kosztuje tona tego popularnego paliwa?
Sprawdźcie, gdzie można najtaniej kupić pellet. Fot. 123 RF

Spis treści:

Co to jest pellet?

Pellet to opał, który jest ekologiczną alternatywą dla tradycyjnego drewna, oleju oraz węgla. Charakteryzuje się wysoką kalorycznością, niską ilością popiołu i nikłym wpływem na atmosferę.

Pellet drzewny produkuje się przez skompresowanie trocin drzewnych, które uzyskuje się jako materiał poprodukcyjny w tartakach i innych miejscach przetwórstwa drzewnego. Masa drzewna przeciskana jest przez matrycę z otworami, formując granulki najczęściej o średnicy 6-8 mm. Tarcie powoduje, że materiał znacznie rozgrzewa się nawet do 70 °C, dlatego też zaraz po wyjściu z prasy, pellet jest schładzany w specjalnej chłodnicy. Ostatni etap to pakowanie pelletu w worki o pojemności około 15 kg.

W Polsce najczęściej spotykanym rodzajem jest pellet drzewny, który jest uzyskiwany z trocin drzew liściastych i iglastych. Na rynku najchętniej poszukiwany jest rodzaj pelletu pozyskiwany z drzew iglastych, bo ma on lepsze parametry niż ten pozyskiwany z drzew liściastych.

Kaloryczność pelletu – parametry

Kaloryczność pelletu może sięgać w granicach 4,6-5 kWh/kg i 16-20 MJ/kg i jest to niewiele mniej od węgla tzw. ekogroszku. Dobrej jakości pellet odznacza się wysoką wydajnością, co przekłada się na jego mniejsze zużycie, a więc także niższe koszty ogrzewania. Taki opał dobrze się spala, nie powoduje awarii kotła i jest przyjazny dla środowiska oraz otoczenia dzięki emitowaniu dymu o neutralnym zapachu bez dodatków chemicznych.

Kupując pellet wysokiej jakości, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy spełnia on podstawowe normy jakościowe, a więc czy odznacza się następującymi parametrami:

  • średnica – od 6 do 8 mm;
  • gęstość – od 600 do 750 kg/m3;
  • kaloryczność – minimum 16,5%;
  • wartość opałowa – minimum 4,6 kWh/kg;
  • wilgotność – mniejsza niż 10%;
  • zawartość popiołu – mniejsza niż 0,7%;
  • zawartość dodatków – mniejsza niż 2% (najlepiej, jeśli w ogóle ich nie zawiera).

Jakość pelletu w decydujący sposób wpływa na sprawność kotła i koszty ogrzewania. Fot.123RF.com

Przeczytaj również: Takiego pelletu absolutnie nie kupuj! Jak rozpoznać dobry pellet? Zrób test i uważaj na oszustów

Ceny pelletu 2022. Ile kosztuje tona?

Problem wysokich cen pelletu dotyka setki tysięcy rodzin w Polsce. W ciągu roku cena tony tego opału wzrosła ponad dwukrotnie. Oznacza to wzrost wydatków w sezonie grzewczym z 3 tys. zł do ponad 7 tys. zł.

Oto jak przedstawiają się ceny pelletu w najpopularniejszych marketach budowlanych:

Castorama - 3260 zł za tonę

Leroy Merlin - 3150 do 4000 zł za tonę

Obi - 3340 do 3670 zł za tonę

W sklepach internetowych także niemożliwe wydaje się znalezienie pelletu tańszego niż 3000 zł za tonę.

Dlaczego ceny pelletu rosną?

Powodem rosnących cen pelletu, zarówno u producentów, firm handlowych, jak i składów opału, są m.in. coraz wyższe ceny surowca. Ponadto rynek musi mierzyć się z jego niedoborem. Mimo że Polska jest na piątym miejscu w Europie pod względem produkcji pelletu, to sporą ilość tego paliwa opałowego importowaliśmy z Ukrainy i Białorusi. Skutkiem wojny w Ukrainie jest mniejsza ilość pelletu na rynku, a to pociąga za sobą wzrost jego cen.

Kto może dostać dopłatę do pelletu?

Wiele osób czeka na wsparcie, jakie można dostać w ramach dodatków do ogrzewania, które mają pomóc w pokryciu wysokich kosztów grzewczych. Jedną z rekompensat stanowi dodatek do pelletu, którego wysokość wynosi 3000 złotych.

Jak otrzymać dofinansowanie i jak wypełnić wniosek o dopłatę do pelletu?

W przypadku dodatku do pelletu w 2022 roku nie ma kryterium dochodowego. Dofinansowanie może otrzymać każdy, kto złoży wniosek i widnieje w centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – jest tam wpisane ogrzewanie budynku przy wykorzystaniu pelletu drzewnego lub biomasy. Dofinansowania na pellet nie otrzymają natomiast osoby dla gospodarstw, w których wpisano więcej źródeł ciepła i skorzystały już z innego dofinansowania (np. dofinansowania na zakup węgla).

Wniosek o dopłatę na pellet (dostępny pod TYM linkiem) należy złożyć do urzędu gminy właściwego dla miejsca zamieszkania, można to zrobić także przez internet lub wysłać pocztą. Dla jednego adresu zamieszkania można starać się o jedno dofinansowanie.

Przeczytaj również:

Od kiedy składać wniosek o dodatek do pelletu? WZÓR wniosku. Jak go wypełnić i gdzie złożyć?

Odrzucony wniosek o dodatek do pelletu. Jeśli nie ma tego na dokumencie, nie będzie wypłaty 3000 zł

Dopłaty do pelletu otrzymają te gospodarstwa domowe, które w deklaracji do CEEB wskazały, że głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na pellet drzewny. Fot.123RF.com

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.