Urządzanie wnętrz

Dom w mongolskiej jurcie

W XXI w. rynki mieszkaniowe w krajach wysokorozwiniętych pozostawiają wiele do życzenia. Niezależnie od tego, czy W Polsce, czy w USA młodzi mają problem, by się uniezależnić i zamieszkać samodzielnie.  Ceny budynków jednorodzinnych i mieszkań są bowiem zawrotne. Z tym problemem przyszło się zmierzyć Zachowi Both i Nicole Lopez, którzy swoje „m3” postanowili urządzić w… mongolskiej jurcie.

Dom w mongolskiej jurcie

fot. Bryan Aulick / materiał prasowy doityurtself.com

Zach Both to młody filmowiec. Jemu i jego dziewczynie, Nicole Lopez, osiągane przychody nie wystarczały, na pokrycie czynszu mieszkania, które wynajmowali. Co więc zrobiła młoda para? Postanowiła wybudować własny dom, na własnych zasadach - dom, na jaki będzie ich stać. W kilka miesięcy na obrzeżach Portland w USA postawili jurtę, czyli... mongolski namiot. Ile wyniósł budżet prac? 63 tysiące dolarów, czyli ok. 265 tys. złotych. Jak na standardy amerykańskiego rynku – niewiele. Przedsięwzięcie pochłonęło wszystkie oszczędności Amerykanów.

 fot. Bryan Aulick / materiał prasowy doityurtself.com

Jurta to namiot pokryty skórami lub grubym, wytwarzanym w naturalny sposób filcem (chociaż zdarzają się też konstrukcje całkowicie zbudowane z drewna), wykorzystywany przez mongolskie i tureckie plemiona koczownicze. Jej charakterystycznym elementem są otwory dymne, znajdujące się na szczytach dachów.

 fot. Bryan Aulick / materiał prasowy doityurtself.com

Mieszkalna jurta Both i Lopez powstała z użyciem trwalszych materiałów. Postawiono ją na specjalnie zaprojektowanych betonowych fundamentach. Konstrukcja nośna w postaci ścian zbudowana jest z krzyżującego się drewna. Dach, wykonany z tarcic, opiera się na równomiernie rozmieszczonych krokwiach. "Budynek" jest dodatkowo ocieplony. Ściany wykończone są wodoodpornym winylem i folią izolacyjną. 

 fot. Bryan Aulick / materiał prasowy doityurtself.com

Zewnętrzna konstrukcja przyszłego domu Nicole i Zacha powstała w weekend. W jej wznoszeniu parę wspomogła rodzina i przyjaciele. Przyłącza elektryczne i wodno-kanalizacyjne również wykonano samodzielnie, bez kosztownego wsparcia ekspertów. Najbardziej czasochłonnym elementem budowy mieszkalnej jurty, który zajął prawie pięć miesięcy, było wykańczanie i urządzanie wnętrz.

 fot. Bryan Aulick / materiał prasowy doityurtself.com

Mieszkalna jurta z Portland ma 9 metrów średnicy, a jej powierzchnia mieszkalna wynosi ok. 65 metrów kwadratowych. W jej wnętrzu zmieściły się: kuchnia, jadalnia, salon, łazienka i domowy gabinet oraz sypialnia, znajdująca się na poddaszu – wchodzi się do niej po drabinie.

 fot. Bryan Aulick / materiał prasowy doityurtself.com

Niewielki dom ma wszystko, czego potrzeba do wygodnego życia młodej parze. Nad sypialnią na poddaszu góruje okrągły świetlik dachowy, za dnia doświetlający jurtę, a w nocy umożliwiający wpatrywanie się w gwieździste niebo.

 fot. Bryan Aulick / materiał prasowy doityurtself.com

Wnętrza nietypowego domu urządzone są prosto i jasno. Dominują neutralne kolory, takie jak biel, czerń, beż i odcienie drewna. Nowoczesnego, młodzieńczego sznytu aranżacji dodają rośliny doniczkowe, obficie rozmieszone w całym domu.

Chcąc podzielić się doświadczeniem, które zdobyli podczas budowy mieszkalnego "namiotu", Both i Lopez udostępnili w internecie plany i poradnik jak budować jurtę.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.