Artykuły

Fenomen nowoczesnych stodół

Nowoczesna stodoła to trend, który zastąpił popularne domy w stylu dworków polskich i tzw. kostek. Na czym polega i ile wspólnego ma z „prawdziwymi” stodołami? Sprawdźmy!

REKLAMA

Jak w każdej innej dziedzinie, tak i w architekturze użytkowej trendy się zmieniają. Nadal najpopularniejszą formą zabudowy jest dom jednorodzinny z użytkowym poddaszem, zmienia się jednak jego forma. Nie jest to już typowy budynek wzorowany na polskim dworku. Coraz częściej nowe domy inspirowane są... stodołami.

Od dłuższego czasu zauważyć można w Polsce zwiększone zainteresowanie mieszkalnymi stodołami. Trochę już znudziły się nam bardziej okazałe dworki, czy proste i kojarzące się z PRL-em „kostki".

Zobacz więcej zdjęć

Od „tradycyjnych” polskich dworków stodoły odróżnia przede wszystkim prostota formy. Na próżno szukać w nich wykuszy, ganków, czy kolumienek. Nie są to rzecz jasna adaptacje gotowych budynków gospodarczych, choć i takie inwestycje się zdarzają; są one zdecydowanie bardziej popularne na zachodzie.

Nowoczesne stodoły to proste domy parterowe, w kształcie prostopadłościanu, z dwuspadowym dachem. Rzadko zdarza się, by miały dodatkowo lukarny czy balkony – często zastępują je potężne przeszklenia, rozciągające się w miejscu jednej ze ścian. Wizualnie bardzo czytelnie nawiązują do dawnych obiektów gospodarczych, są jednak wykonywane z materiałów budowlanych nowszej generacji.

Zobacz więcej zdjęć

Bardzo często powstają jako domy niskoenergetyczne. Konserwowaniu energii sprzyja prostota konstrukcyjna i brak elementów, które w głównej mierze przyczyniają się do powstawania mostków termicznych. „Udziwnienia” bryły, są najczęściej winne pogarszaniu parametrów cieplnych budynku i co za tym idzie, wpływają na wysokość rachunków płaconych za ogrzewanie. Projekty domów-stodół, pozbawione skomplikowanych elementów, okazują się zwykle tańsze w realizacji. 

Zobacz więcej zdjęć

Dwuspadowe dachy nowoczesnych stodół są bezokapowe, co znaczy, że nie mają one części, wychodzącej poza obręb budynku, która chroni ściany i okna przed słońcem i bardzo ulewnymi deszczami. Brak okapu sprawia, że domy są bardziej nasłonecznione, a i skróceniu ulega czas potrzebny na wykonanie dachu.

Zobacz więcej zdjęć

Rozmieszczenie i układ wnętrz jest pochodną możliwości projektu oraz potrzeb przyszłych domowników. Z myślą o użytkowości i wygodzie, przeważnie rezygnuje się z nadprogramowych pokojów czy przesadzonego metrażu niektórych pomieszczeń. W pewnym sensie dąży się do tego, by nowoczesna stodoła była skrojona na miarę jej przyszłych mieszkańców, a przy tym niezbyt wymagająca w utrzymaniu.

Zobacz więcej zdjęć

Dość powszechną praktyką jest projektowanie budynku w taki sposób, by na południowej stronie, gdzie nasłonecznienie jest największe, zamieścić przeszklenia. To sprzyja utrzymywaniu ciepła we wnętrzach zimą. Wejście, kuchnia i inne pomieszczenie gospodarcze umieszczane są po stronie północnej.

Deccoria.pl

Zobacz więcej: Zamieszkali w starej stodole. Wnętrza? Zjawiskowe! 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Fenomen nowoczesnych stodół"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.