Artykuły

Idealne uzupełnienie twojego wnętrza. Jak stworzyć piękne akwarium roślinne?

Marzy ci się piękne akwarium roślinne, czyli szklany zbiornik z kompozycją różnego rodzaju kwiatów? Potrafi być niesamowitą ozdobą – szczególnie jeśli stworzysz je w prawidłowy sposób. Tylko co to dokładnie znaczy? Dowiedz się, jak krok po kroku założyć akwarium roślinne. Dobierz odpowiednie gatunki kwiatów, oświetlenie i parametry wody.

Idealne uzupełnienie twojego wnętrza. Jak stworzyć piękne akwarium roślinne?
Akwaria roślinne od dłuższego czasu zyskują na popularności. Fot.123R.com
REKLAMA

Spis treści:

Akwarium roślinne – jak zacząć? 

Dekoracyjne akwarium z dużą liczbą roślin wygląda wspaniale, a dodatkowo komponowanie go i pielęgnacja to dla wielu osób po prostu hobby. Taki zbiornik może tak naprawdę przygotować każdy – wystarczy trochę specjalistycznej wiedzy i sporo pasji.

Jakie pytania zadać sobie najpierw, planując akwarium roślinne? Jak zacząć przygodę z tym ciekawym projektem? I jaki rodzaj zbiornika najlepiej wybrać?

 • Po pierwsze: akwarium roślinne bez wody czy z wodą?

Dla niektórych akwarystów akwarium roślinne bez wody to wcale nie akwarium! W końcu jest ona głównym elementem takiego zbiornika. Trzeba jednak przyznać, że tego typu kompozycje prezentują się naprawdę okazale – przypominają miniaturową dżunglę.

W akwariach roślinnych bez wody najczęściej uprawia się rośliny owadożerne (np. rosiczki, kapturnice czy pływacze). Utrzymanie kompozycji wymaga idealnie dobranych warunków, a więc stosunkowo dużej wiedzy i umiejętności.

akwarium roślinne Wybierając rośliny do akwarium, należy sprawdzić, czy mają podobne wymagania. Fot.123RF.com

 • Po drugie: akwarium roślinne bez ryb czy z rybami?

Jeszcze niedawno akwarium nierozłącznie kojarzyło się z kolorowymi rybkami. W przypadku jego roślinnej wersji obecność tych zwierząt nie jest jednak wcale konieczna – w końcu pierwsze skrzypce gra tutaj flora.

Odpowiednio skomponowane i zadbane akwarium roślinne bez ryb naprawdę świetnie się prezentuje, a dodatkowo spokojnie funkcjonuje bez innych organizmów. W tym przypadku szczególnie ważne jest jednak zapewnienie odpowiedniej ilości dwutlenku węgla i nawozów (bez ryb w wodzie nie znajduje się aż tyle CO2).

Jeśli w swojej kompozycji chcesz umieścić ryby – śmiało! Akwarium ma ci się po prostu podobać, nie ma tutaj sztywnych reguł.

 • Po trzecie: akwarium roślinne japońskie czy holenderskie?

Najpopularniejszym typem tego rodzaju zbiorników jest akwarium holenderskie. Zostało nazwane na cześć akwarystów z Holandii, którzy jako pierwsi zaprezentowali światu taki pomysł.

Taka kompozycja to przede wszystkim duża różnorodność roślin – pod kątem rodzajów, kolorów czy nawet wielkości liści. Istotne są także głębia aranżacji i wrażenie perspektywy (np. im bliżej przedniej szyby, tym szerszy zbiór roślin).

Z kolei akwarium roślinne japońskie (prekursorem jest tutaj Takashi Amano) wyglądem znacznie odbiega od poprzednika. W tym przypadku dominują gałęzie, kamienie i sporo zieleni w różnych odcieniach.

Który styl wybrać? Akwaria holenderskie zachwycają bogactwem i różnorodnością kompozycji, natomiast japońskie – surowym minimalizmem. Jak zwykle bywa, wybór zależy od tego, jaki masz gust i co jest ci bliższe.

Przeczytaj również: Przyducha zabija ryby nie tylko w rzekach. Jak rozpoznać głód tlenowy w domowym akwarium i stawie?

przyducha ryb Przyducha jest zjawiskiem, które prowadzi do obniżenia się poziomu tlenu w wodzie. Fot.123RF.com

Akwarium roślinne – jakie rośliny wybrać?

Chcesz założyć akwarium roślinne? Jakie rośliny wybrać? Najlepiej, aby były to gatunki o podobnych wymaganiach. Dzięki temu będzie o wiele łatwiej (szczególnie osobie początkującej) zadbać o całą kompozycję.

Do przykładowych roślin, które dobrze nadają się do takiego zbiornika, należą:

 • Echinodorus (żabienica, występuje w różnych kolorach),

 • Vallisneria (nurzaniec),

 • Lysimachia nummularia (tojeść rozesłana),

 • Anubiasy (dostępnych jest wiele rodzajów),

 • Egeria densa (moczarka argentyńska).

Jak ułożyć rośliny w akwarium? Najważniejsze zasady

Jeśli nie masz zamiaru startować ze swoim roślinnym akwarium w konkursach czy też brać udziału w wystawach, nie musisz stosować większości ustalonych przez lata rygorystycznych reguł. Niektóre z nich są jednak przydatne, aby pielęgnacja kompozycji była dużo łatwiejsza. Pozwalają też zachować jak najlepsze walory artystyczne, czyli po prostu ładniejszy wygląd. O czym pamiętać?

 • Skorzystaj z zasady „złotego podziału” – punkt centralny (jeden lub dwa) nie powinien znajdować się na samym środku.

 • Zachowaj odpowiednie odstępy między roślinami (na początek ok. 2,5-5 cm między grupami) – to pomoże w cyrkulacji dwutlenku węgla.

 • Ustal trzy plany – z przodu najniższe rośliny, na środku średnie, z tyłu i po bokach najwyższe.

akwarium roślinne jakie rośliny wybrać Akwarium roślinne to takie, w którym zależy nam na odpowiedniej ekspozycji roślin. Fot.123RF.com

Zakładanie akwarium roślinnego krok po kroku

Główne elementy techniczne, o których musisz pamiętać przy tworzeniu swojej kompozycji, to oświetlenie, filtracja, podłoże, nawozy i dwutlenek węgla. Jak wygląda zakładanie akwarium roślinnego krok po kroku?

 1. Wybierz akwarium – specjaliści zalecają na początek zbiornik o wysokości 30-45 cm i objętości 50-200 l. Najlepiej ustawić go na ostatecznym miejscu przed napełnieniem.

 2. Zrób plan roślin, dodatków i rybek – dla każdego gatunku odpowiednie mogą być trochę inne warunki.

 3. Dobierz oświetlenie, filtry i podłoże oraz nawozy – umieść je w akwarium przed napełnieniem wodą i zamieszczeniem roślinek.

 4. Wlej wodę – na początek do połowy. Nie powinna ona zawierać chloru, możesz skorzystać z takiej, która znajduje się w innym akwarium. Pamiętaj, że akwarium roślinne na twardej wodzie może się nie utrzymać – akceptowalne są tylko miękka i, ewentualnie, średnio twarda.

 5. Umieść w akwarium dodatki, jeśli jakichś używasz (np. kamienie, gałęzie), a następnie dolej resztę wody.

 6. Poczekaj kilka dni, aż woda będzie przejrzysta, a następnie umieść w akwarium rośliny. W tym momencie możesz skorzystać też z kolejnych nawozów.

 7. Jeśli chcesz dodać do akwarium ryby – zrób to po kilku kolejnych tygodniach.

Akwarium roślinne – jakie oświetlenie i filtry wybrać?

Wybór oświetlenia i filtrów spędza sen z powiek niejednemu początkującemu (i nie tylko) miłośnikowi roślinnych akwariów. Obecnie odchodzi się już od tradycyjnych świetlówek – lepszym wyborem będzie oświetlenie LED.

W jego przypadku moc podaje się najczęściej w lumenach na litr. W jaki sposób oświetlać akwarium roślinne? Ile lumenów na litr wody powinny wytwarzać żarówki? Wszystko zależy od tego, jak bardzo dane rośliny są wymagające. Specjaliści zalecają 20-30 lm/l przy roślinach mało wymagających, 30-50 lm/l przy średnio wymagających i 50-70 lm/l przy mocno wymagających. Niezależnie od rodzaju oświetlenia powinno ono być włączone ok. 10-12 godzin na dobę.

W przypadku filtrów warto postawić na dwa mniejsze (lub więcej, zależnie od wielkości zbiornika) niż jeden większy. Dobrze ponadto zastosować nie tylko filtr wewnętrzny, ale także zewnętrzny. Jednymi z bardziej zalecanych są filtry kubełkowe, czyli w formie zbiornika z pompą.

Akwarium roślinne – jakie podłoże i nawozy wybrać?

Najlepszym podłożem będzie takie, które naturalnie wkomponuje się w wygląd akwarium (brązowe, szare). Specjaliści zalecają, aby na dnie wysypać warstwę ok. 5-8 cm żwiru o wielkości 1-3 mm. Wybierając nawóz, warto natomiast kierować się zawartością takich składników jak fosfor, azot i potas oraz m.in. magnez, żelazo czy cynk.

Chcesz założyć akwarium roślinne? Pielęgnacja i utrzymanie kompozycji będą wymagały trochę pracy, ale efekty naprawdę są tego warte!

Przeczytaj również: Kominek z płaszczem wodnym. Wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

kominek Kominek z płaszczem wodnym jako jedyne źródło ogrzewania to nie do końca dobry pomysł.Fot.123RF.com

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Idealne uzupełnienie twojego wnętrza. Jak stworzyć piękne akwarium roślinne?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.