Fot.Aranżancja lustra w łazience/materiały promocyjne
Owalne lub prostokątne, wiszące lub stojące, minimalistyczna szklana tafla lub oprawione w bogato zdobioną ramę – model lustra i jego wielkość należy dobrać przede wszystkim do efektu, jaki chcemy dzięki niemu osiągnąć. Umiejętnie wkomponowane pozwala z jednej strony wizualnie dodać wnętrzu głębi, a z drugiej – ukryć pewne mankamenty architektoniczne.
Lustro jest jednym z tych elementów wyposażenia, które znajdziemy w każdej łazience. Kiedyś instalowane było jedynie w funkcji użytkowej nad umywalką, w formie prostej tafli w prostokątnej lub owalnej ramie. Współcześnie zyskało dodatkowy wymiar aranżacyjny. Całe ściany pokryte lustrami oraz tafle w funkcji stricte dekoracyjnych są powszechnie wykorzystywane jako sposoby na podkreślenie kompozycji lub designu wnętrza.
Parametry lustra łazienkowego
Na co zwrócić uwagę wybierając lustro do łazienki? Poza aspektami stricte dekoracyjnymi, przyjrzyjmy się jakości wykonania. Czy wykonane jest z dobrej jakości materiału i czy warstwa lustrzana jest trwała i bez uszkodzeń. Sprawdźmy, czy lustro wiernie oddaje wizerunek i nie zniekształca postaci. Czy powierzchnia jest gładka, bez pofałdowań i „bąbli”. Wypróbujmy lustro w różnym oświetleniu. Jasna tafla wyraźnie oddaje szczegóły. Decydując się na taflę szkła wklejaną między płytki, warto sprawdzić precyzję cięcia i wykończenie krawędzi.
Rozmiar i kształt lustra w głównej mierze zależą od wielkości pomieszczenia, jego układu i efektu, jaki planujemy uzyskać. To świetny sposób na optycznie powiększenie przestrzeni, niezależnie od jej metrażu. Ale uda się to tylko wtedy, gdy jest ono umiejętnie wkomponowane w całą aranżację.
Nie należy jednak przesadzać z wielkością lustra. Zbyt duże może przytłaczać małe wnętrze. Wybierając lustro do powieszenia nad umywalką, warto wybierać te nieco węższe od samej misy. To doda lekkości całej aranżacji. Pamiętajmy też, aby montować je nieco wyżej niż sama umywalka, dzięki czemu unikniemy ciągłego zachlapywania lustra i odbijania się w nim umywalki, baterii i wszystkich kosmetyków stojących na blacie.
Gdzie najlepiej umieścić lustro łazienkowe?
Pierwsze skojarzenie, najbardziej oczywiste, to ściana nad umywalką. I słusznie, bo to też miejsce wygodne i najbardziej ergonomiczne. Przeglądamy się w nim, robimy makijaż, czeszemy się. To pierwszy wybór i od niego zwykle rozpoczynamy aranżację. Lustro nad umywalką można „rozciągnąć” na całą ścianę, aby wizualnie powiększyć wnętrze. Podobny efekt da montaż dużej tafli szkła od umywalki aż do samego sufitu. Świetnie komponują się z nią dyskretne listwy ledowe po obu stronach. To dobre rozwiązanie, aby optycznie „podnieść” niskie pomieszczenia.
Oprócz strefy umywalkowej, lustra coraz częściej wiesza się nad wanną jako element dekoracyjny. Dla małych wnętrz specjaliści od wystroju polecają montaż wzdłuż ściany dużego ściennego lustra wklejanego między płytki. Wrażenie głębi w małej łazience możemy uzyskać także dzięki kabinom typu walk-in z dużych przezroczystych tafli szkła. Na rynku dostępne są także lekko lustrzane szyby prysznicowe dające ciekawy efekt aranżacyjny.
W łazienkach o większym metrażu lub pokojach kąpielowych, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca do wydzielenia strefy pielęgnacyjnej, świetnie komponują się lustra toaletkowe lub duże stojące w designerskiej ramie. Warto je wykorzystać do podkreślenia wyjątkowych elementów wyposażenia. Pełnią też funkcję użytkową, dając swobodną przestrzeń do codziennej pielęgnacji lub makijażu.
Fot.Aranżancja lustra w łazience/materiały promocyjne
Dwa w jednym, czyli szafka łazienkowa z lustrem
Szafka nadumywalkowa z lustrzanym frontem to idealna opcja nie tylko do małych łazienek. To też świetny pomysł dla osób, które lubią jednocześnie pomysłowe i stylowe rozwiązania aranżacyjne. Szafka z lustrem to klasyczny przykład multifunkcjonalnego mebla, coraz popularniejszy w projektach małych wnętrz.
Wygodne otwierane szafki dają sporo przestrzeni do przechowywania niezbędnych kosmetyków i przyborów toaletowych w najbardziej podręcznym miejscu. A front pozwala na instalację lustra, nawet o sporych rozmiarach. Tę samą przestrzeń wykorzystuje się do dwóch różnych celów.
Meble z lustrem mają nie tylko stricte praktyczny wymiar. Wiszące szafki z lustrem KOŁO dostępne są w wielu układach i rozmiarach. Jedno- lub dwuskrzydłowe, z półką pod lustrem lub wygodnym wieszakiem, dostępne w kilku kolorach, m.in. w modnej w ostatnich sezonach czerni. Geometryczny design czarnych szafek z lustrzanym frontem tworzy niesamowity efekt aranżacyjny i dobrze komponuje się z niemal każdym stylem wnętrzarskim.
Na jakiej wysokości zamontować lustro łazienkowe?
Zwykle w pierwszej kolejności skupiamy się na efekcie wizualnym lustra, ale pamiętajmy, że ma ono przede wszystkim spełnić określone funkcje praktyczne.
Aby poprawnie określić wysokość zawieszenia lustra łazienkowego, w pierwszej kolejności sprawdźmy, jaki poziom będzie najwygodniejszy dla wszystkich domowników. Jeśli z lustra będą korzystać osoby o dużej różnicy wzrostu, wówczas zdecydowanie skłaniajmy się ku dużym taflom. Poziom górnej krawędzi lustra należy dopasować do najwyższego użytkownika. Praktyka pokazuje, że wysokie osoby zwykle mają trudność w korzystaniu z luster zawieszonych na standardowej wysokości. Dlatego zawczasu sprawdźmy, czy taka osoba może wygodnie zobaczyć całą swoją głowę.
Ta sama zasada dotyczy dolnej krawędzi lustra. Należy ją dopasować do najniższego domownika. Tu warto pamiętać o jeszcze jednej praktycznej wskazówce. Starajmy się, aby dolna krawędź lustra była na wysokości oddalonej przynajmniej o 20 cm od umywalki. Ta reguła ma dwa praktyczne uzasadnienia. Z jednej strony pozwala uniknąć regularnego zachlapywania lustra podczas korzystania z umywalki, a co za tym idzie, bardzo częstego sprzątania. A z drugiej – to wystarczająca odległość, by w lustrze nie widzieć odbicia baterii umywalkowej. Jeśli planujemy montaż stojącej wysokiej baterii, sprawdźmy przed powieszeniem lustra, czy nie odbija się w nim.
Lustro w małej łazience – jak optycznie powiększyć przestrzeń?
Mała łazienka to duże wyzwanie aranżacyjne. Bo trzeba jednocześnie wydzielić wygodne i funkcjonalne strefy użytkowe, pogodzić potrzeby wszystkich domowników, znaleźć miejsce na przechowywanie, a do tego zadbać o cieszący oko wystrój. A to wszystko we wnętrzu o małym metrażu.
Projektując małą łazienkę, warto poznać kilka sprytnych trików, które pomogą optycznie powiększyć wnętrze. Jednym z nich jest umiejętne wykorzystanie lustra łazienkowego. Pozwoli ono stworzyć iluzję głębi i znacznie większej przestrzeni. Aby jednak spełniło swoją funkcję, pamiętajmy o kilku zasadach:
- Postawmy na duże lustrzane tafle, proste i minimalistyczne, najlepiej wklejane między płytki. Unikajmy zdobionych dekoracyjnych ram, które z jednej strony dają poczucie ciężkości, a z drugiej – odwracają uwagę od wizualnego wrażenia głębi i skupiają wzrok.
- Pionowe wąskie lustro optycznie podwyższa wnętrze. Oświetlenie go od samej góry stworzy iluzję dodatkowej przestrzeni.
- Postarajmy się zaplanować duże lustro na jednej ze ścian lub powiesić je nad wanną.
- W bardzo małych łazienkach, gdzie nie ma miejsca na duże lustro, warto wykorzystać do tego celu fronty szafek. Ich szeroki wybór w różnych rozmiarach i kształtach znajdziemy u każdego producenta mebli łazienkowych.
- Unikajmy wieszania luster na dwóch przeciwległych ścianach. Zamiast wrażenia powiększenia wnętrza może pojawić optyczny chaos, szczególnie w małym wnętrzu.
- Chcąc wykorzystać lustro do powiększenia pomieszczenia, umiejętnie dobierzmy oświetlenie. Odbite światło dodatkowo doświetli wnętrze. Jeśli w łazience jest okno, spróbujmy tak zawiesić lustro, aby przechwytywało część promieni i rozświetlało małą łazienkę.
Fot.Aranżancja lustra w łazience/materiały promocyjne
Nowoczesna łazienka z lustrem - jak urządzić?
Lustra łazienkowe są nieodłącznym elementem aranżacji każdej łazienki. Wiele projektów nowoczesnych łazienek opartych jest na geometrycznych wzorach, niestandardowych zestawieniach i ciekawych efektach aranżacyjnych. Lustra są świetnym narzędziem do podkreślenia atutów niemal każdego wnętrza, optycznie powiększają przestrzeń, dodają mu głębi i rozświetlają je.
W nowoczesnych wnętrzach lustra pojawiają się w nietypowych kształtach, wkomponowane między płytkami, jako elementy obudowy wanny, pokrywające całą ścianę lub drzwi łazienkowe. Oprócz funkcji typowo praktycznej, stają się przydatnym narzędziem w rękach projektantów do stworzenia unikalnej i zaskakującej aranżacji. Odpowiednio podświetlona wnęka w całości wypełniona lustrem, szkliste odbijające światło szyby i drzwi prysznicowe, a nawet lustrzane sufity potrafią zupełnie odmienić postrzeganie przestrzeni.
W dużych łazienkach i pokojach kąpielowych lustro łazienkowe dekoracyjnie może pełnić funkcję mebla. Stojące lub wiszące duże lustro w centralnej części pozwala nie tylko na stworzenie ciekawej aranżacji, ale optycznie dzieli wnętrze na funkcjonalne części.
materiały promocyjne partnera