Artykuły

Jakie kolory sprzyjają zapamiętywaniu, a jakich lepiej unikać?

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wpływają na nas otaczające kolory? Zauważyliście zmianę w swoim zachowaniu, gdy przeszliście z kolorowej i tętniącej życiem poczekalni do sterylnie białego gabinetu lekarskiego? Mówimy wówczas ciszej oraz jesteśmy bardziej skupieni. Innym przykładem są restaurację, w których ściany często pomalowane są na pomarańczowy odcień, mający za zadanie pobudzić apetyt klientów.

REKLAMA

Barwy podsiadają przypisane sobie właściwości, które oddziaływują na nas nawet, gdy nie jesteśmy tego świadomi. Wybór koloru farby do ścian jest jedną z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych decyzji do podjęcia. Jaki kolor najlepiej wybrać do pokoju ucznia, aby poprawić jego zapamiętywanie i wspomóc koncentrację?

Jak płachta na byka

Czerwony kolor kojarzy się z agresją i pobudza ruch gałki ocznej, lecz z drugiej strony niesamowicie motywuje. Właśnie z tego powodu najczęściej jest wykorzystywany na przykład w siłowniach. Ta barwa sprawdzi się w doborze wyposażenia, doda twojemu dziecku siły i energii, aby pokonywało szkolne trudy. Czerwone poduszki, zasłony, bądź dywanik zupełnie wystarczą, aby dodać powera.

Zobacz więcej zdjęć
Zobacz więcej zdjęć

W świecie artysty

Fiolet i jego pochodne odcienie pobudzają kreatywność, dlatego idealny będzie do pokoju małego artysty. Te kolory kojarzą się z młodością oraz poszukiwaniem wolności, był również symbolem przemian i buntu. Detale w tym kolorze zachęcą twoją pociechę do tworzenia.

Zobacz więcej zdjęć
Zobacz więcej zdjęć

Dla analityków

Pewnie zauważyliście, że w biurach przeważają pastelowe odcienie niebieskiego, indygo i szarego. Wszystko dlatego, iż relaksują, obniżają ciśnienie krwi, pobudzają wyobraźnię i skłaniają do twórczego myślenia. Ponadto, wyglądają elegancko. Dla młodego matematyka, taka kolorystyka będzie strzałem w dziesiątkę.

Zobacz więcej zdjęć

Czarno to widzę

Niejeden młody buntownik pewnie z miłą chęcią pomalowałby cały swój pokój na czarno. Zdecydowanie nie jest to wskazane w pomieszczeniu służącym do nauki, ponieważ ta barwa negatywnie wpływa na nasz nastrój, pobudza strach i agresję. Jednak część ściany pokrytej farbą tablicową może zachęcić do kreatywności i ułatwić organizację.

Zobacz więcej zdjęć

Promienna przyszłość

Najlepszymi kolorami do pokoju ucznia są odcienie pomarańczowego i żółtego. Wpływają pozytywnie na nastrój, poprawiają koncentrację i ożywiają umysł. Żółty jest kolorem szczęścia i nadziei, który wspomaga myślenie i zapamiętywanie.

Zobacz więcej zdjęć

Z kolei dzięki pomarańczowemu stajemy się bardziej rozluźnieni i wyzbywamy się negatywnych emocji, zastępując je pozytywnym. Należy jednak pamiętać, że ściany w tym kolorze pobudzają apetyt! Sprawią, że małemu niejadkowi zacznie burczeć w brzuszku.

Czysta biel

Pomieszczenia, w których króluje biel przełamana szarością i czernią wydaje się czystsza oraz mniej chaotyczna. Dzięki temu stajemy się spokojniejsi, ponieważ nie rozpraszają nas żadne kolorowe detale.

Zobacz więcej zdjęć
Zobacz więcej zdjęć

Musimy pamiętać, że nie każdy lubi dany kolor i nawet uspokajająca, wesoła zieleń, na niektórych będzie miała zły wpływ. Nasze pejoratywne skojarzenia z barwami, mogą okazać się silniejsze niż ich wspaniałe właściwości. A pastelowe i delikatne odcienie, niejednokrotnie będą lepszym rozwiązaniem niż pokrycie ścian soczystą pomarańczą.

Zobacz więcej zdjęć

Natalia Bieg/ Deccoria.pl

Zdjęcie główne: aranżacja "Kolorowe kredki......", Użytkownika: lurvig

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jakie kolory sprzyjają zapamiętywaniu, a jakich lepiej unikać?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.