Urządzanie wnętrz

Kolory roku 2021 wg Instytutu Pantone

Tym razem Instytut Pantone – amerykańska instytucja, prowadząca systematykę kolorów - zaskoczył miłośników designu i dobrego stylu. Po zgaszonym różu (Living Coral 2019) i klasycznym niebieskim (Classic Blue 2020) przyszedł czas na coś zupełnie nieoczekiwanego. Zamiast jednego koloru roku 2021, wybrano dwa – intensywną żółć i stonowaną szarość.

Kolory roku 2021 wg Instytutu Pantone

fot. 123RF/PICSEL

Kolor roku 2021

Instytut Pantone znów zaskoczył i zamiast jednej, wskazał dwie najważniejsze barwy sezonu. W przyszłym roku będą one zauważalne nie tylko na wybiegach, w mediach społecznościowych czy na gadżetach, ale również w urządzaniu wnętrz.

Kolorystycznym motywem 2021 roku mają być: energetyczna żółć Pantone 13-0647 Illuminating oraz Pantone 17-5104 Ultimate Gray. Jak tłumaczą przedstawiciele Instytutu, po ciężkim roku przepełnionym stresem i poczuciem wszechogarniającej niepewności, wybór nie mógł być inny. „Mariaż kolorów oznaczających siłę i nadzieję; zestawienie, które potrafi podnieść na duchu” – takimi słowami przedstawiono najważniejsze zestawienie barw.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez PANTONE (@pantone)

Połączenie dwóch kontrastujących ze sobą kolorów symbolizować ma współpracę – co najlepiej oddawać ma nastrój, z jakim wchodzimy w kolejny rok. „Ultimate grey” opisywany jest jako barwa praktyczna, „solidna niczym skała”. Doskonale komponuje się z optymistycznym i niosącym nadzieję „rozświetlającym” żółtym.

Kolory modne w 2021

Ogłoszenie najważniejszych barw roku wywołało spore poruszenie w mediach społecznościowych. Obok pozytywnych reakcji pojawiły się również te negatywne -  komentujący twierdzą, że zestawienie żółci i szarości jest mocno przestarzałe: „Te kolory były na topie 2011-2013 roku”. „Okropne kolory na zakończenie okropnego koloru” – dodają kolejni. Nie brakuje również głosów, że połączenie jest nietrafione, bo odcień żółtego jest zbyt rażący, a popielaty - ponury. 

Wielu internautów wskazuje na zaskakujące podobieństwo między tą paletą barw a identyfikacją graficzną gry Cyberpunk 2077, której światowa premiera (10 grudnia 2020) zbiegła się w czasie z ogłoszeniem Kolorów Roku.

Zestawienie szarości i żółci to kompozycja dobrze znana bacznym obserwatorom trendów wnętrzarskich. Zestawienie to swojego czasu było bardzo popularne. Akcent kolorystyczny w postaci wyrazistego żółtego rozświetlał jasne, biało-szare salony urządzone w skandynawskim stylu.

Zobacz więcej zdjęć

Instytut Pantone to znany na całym świecie autorytet w kwestii trendów kolorystycznych. Już w 1963 roku jego założyciel Lawrence Herbert stworzył system identyfikowania szerokiej gamy kolorów. Ustandaryzowany proces łączenia barw i uporządkowany katalog próbek rozwiązał problemy wielu grafików oraz drukarzy. Od tego momentu Pantone rozwinęło swój system również dla innych branż, a sama firma stała się liderem w dziedzinie zestawiania barw. To nie pierwsza sytuacja, gdy Instytut Pantone wskazał dwa kolory roku. W 2016 roku również wybrano dwa kolory – Rose Quartz i Serenity.

Zobacz inspiracje z dodatkiem żółtego koloru:

Zobacz więcej zdjęć
Zobacz więcej zdjęć

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.