Art. Spons.

Oświetlenie do kuchni i jadalni – pomysły i inspiracje

Światło w kuchni i jadalni pełni funkcję równie ważną, co sprzęty i meble. Źle dobrane, może spowodować, że przygotowywanie posiłków, a nawet samo przebywanie w pomieszczeniu stanie się uciążliwe.

Oświetlenie do kuchni i jadalni – pomysły i inspiracje

O ile dawniej kuchnię chowano przed wzrokiem innych, o tyle dzisiaj często odgrywa ona rolę najważniejszego pomieszczenia w mieszkaniach i domach. Nierzadko właśnie tutaj – jeśli ma część jadalną – przyjmuje się gości.  

Urządzając kuchnię, należy więc dbać nie tylko o jej funkcjonalność, ale też o wygląd. Doskonale widać to na przykładzie oświetlenia, które powinno ułatwiać nam przygotowywanie posiłków, uprzyjemniać ich spożywanie, ale również tworzyć dekoracyjny element wystroju. 

Oświetlenie do kuchni i jadalni

Wielozadaniowość kuchennego oświetlenia nie oznacza, że za wszystko odpowiada jedna lampa, dlatego często dzieli się oświetlenie na ogólne, punktowe i dekoracyjne. To pierwsze spotyka się w większości kuchni. Jest włączane przy wejściu do pomieszczenia i mocowane zwykle do sufitu, więc określa się je mianem górnego. Jego główną zaletą i zadaniem jest równomierne oświetlenie całego wnętrza i zbudowanie przyjemnej atmosfery za pomocą naturalnej, ciepłej barwy.

Efekt uzyskiwany przez oświetlenie ogólne uzależniony jest od wyboru lampy. Na przykład plafony lub oświetlenie w suficie podwieszanym uczynią kuchnię przestronniejszą i pozwolą podzielić ją na strefy. Do tego ostatniego zadania nadadzą się również reflektory – kilka takich lamp może pełnić funkcję światła górnego. Lampy wiszące sprawdzą się jako element dekoracyjny i dobre oświetlenie stołu jadalnego. Polecanym rozwiązaniem w przypadku oświetlenia górnego jest także światło rozproszone, które odbija się od sufitu, nie tworząc w pomieszczeniu cieni.

Lampy dobiera się, uwzględniając nie tylko ich funkcje, ale również styl. Klasyczny żyrandol będzie pasował do tradycyjnie urządzonej, przestronnej kuchni, ale jeśli wystrój jest minimalistyczny, lepszym rozwiązaniem będą wspomniane plafony lub oświetlenie w suficie podwieszanym. 

W nowoczesnych kuchniach sprawdzą się także reflektory i efektowne lampy wiszące, przy czym różnorodność tych ostatnich pozwala dostosować je do niemal każdego wystroju. Warto pamiętać, że znaczenie ma też natężenie światła – wyjątkowo jasne będzie niekorzystnie odbijać się od mebli z połyskiem.

Sprawdź oświetlenie kuchenne IKEA >>>

Lampy wiszące do kuchni

Dużym powodzeniem cieszą się lampy wiszące. Popularność zawdzięczają temu, że da się wśród nich znaleźć modele różnej wielkości, z regulowaną długością zwisu i pasujące do każdego wnętrza. 

Nowoczesne lampy wiszące odznaczają się często prostą formą i monochromatyczną obudową, która pozwala im wtopić się w otoczenie. Nowoczesność nie musi jednak kłócić się z atrakcyjną formą, o czym świadczą m.in. lampy, których regularne, kuliste klosze mają wycięte różne wzory (np. florystyczne) albo wykonane są z dającego się formować papieru.

Szczególną odmianę lamp nowoczesnych stanowi oświetlenie industrialne, w tym loftowe. Lofty są z reguły wysokie, co pozwala na stosowanie długich lamp, a także reflektorów. Do ich znaków szczególnych należy metalowa konstrukcja w formie klatki lub obudowa z przezroczystego szkła, z eksponowanymi żarówkami. Czasami te ostatnie obywają się bez jakiejkolwiek zewnętrznej osłony, odznaczając się jeszcze większą surowością formy. Można je stosować również w loftowych kuchniach, które w takich mieszkaniach najczęściej łączą się z salonem i charakteryzują tym samym stylem.

W przypadku oświetlenia styl industrialny nie odbiega zbytnio od stylu rustykalnego, co znaczy, że jedna i ta sama lampa równie dobrze sprawdzi się we wnętrzu industrialnym, jak i rustykalnym. To możliwe za sprawą właściwej dla obu stylów prostoty. W kuchniach rustykalnych może ona uwidaczniać się w lampach z metalowymi akcentami i widocznymi żarówkami. 

Takiemu wnętrzu nie zaszkodzą też ciepłe i łagodne kolory, dlatego dobrym wyborem będzie klosz z materiałów roślinnych, np. bambusa. W stylu rustykalnym można pozwolić sobie również na skromniejszy żyrandol, szczególnie z miejscami na świece – to z pewnością wkomponuje się w przytulny nastrój takiej kuchni.

Klasyczne lampy wiszące to bezpieczny wybór między surowym minimalizmem a efektownymi konstrukcjami i ekstrawaganckimi kształtami. Łagodne, owalne kształty szklanych lub ażurowych kloszy, w których można odnaleźć subtelne wzornictwo, sprawdzą się w różnych aranżacjach, zarówno bardziej tradycyjnych, jak i tych nowoczesnych.

Lampy do jadalni

To, jaki styl będą reprezentować lampy wiszące w jadalni, zależy – tak jak w przypadku kuchni – od wystroju, zastosowanie znajdą tu zatem podane wyżej wskazówki odnośnie stylu rustykalnego, industrialnego i nowoczesnego. Pomieszczenie to, szczególnie jeśli jest częścią kuchni, stawia przed urządzającym jeszcze inne wymagania. Zadaniem lamp w jadalni jest przede wszystkim oświetlenie jej najważniejszego punktu, czyli stołu. Oświetlenie nie może być więc za słabe, ale też zbyt mocne, by nie razić w oczy siedzących, a także dostosowane do stołu kształtem i wielkością.

Do stołu okrągłego najlepiej wybrać oświetlenie z okrągłym kloszem, natomiast w przypadku stołów prostokątnych dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku mniejszych lamp, niekoniecznie na tej samej wysokości. Należy pamiętać, że duża lampa albo żyrandol będą przytłaczać mały mebel i na odwrót – nieduża lampa nad wielkim stołem stanie się niewidoczna i nie spełni swojego zadania. Przykładowo nad stołem mierzącym 120–150 cm może się znaleźć lampa o średnicy 50 cm, którą od stołu powinno dzielić przynajmniej 60 cm (większe lampy potrzebują oczywiście więcej przestrzeni).

W jadalniach nie trzeba polegać tylko na lampach wiszących. Jeśli stół jest ustawiony pod oknem lub w nietypowym miejscu, można temu zaradzić, stosując lampę podłogową, najlepiej o łukowej, smukłej konstrukcji. Pomieszczenia, w których jemy, często pełnią też funkcję salonu, więc oprócz oświetlania punktu centralnego warto pokusić się także o oświetlenie nastrojowe, np. w postaci kinkietów. Nawet w jadalniach, które nie są połączone z salonem, takie lampy znajdą zastosowanie. Innym ciekawym rozwiązaniem, budującym nastrój, jest oświetlenie wewnętrzne witryn – oprócz tego pięknie wyeksponuje szkło i porcelanę.

Dodatkowe oświetlenie w kuchni i jadalni

Kuchnia to miejsce, w którym dodatkowe oświetlenie jest bardzo pożądane. W pomieszczeniu tym toczy się życie i wykonuje się tam wiele różnych czynności. Wymagają one czasami innego rodzaju światła. To dlatego dobrym rozwiązaniem w kuchni jest oświetlenie ledowe – dzięki wykorzystanej technologii zapewnia o wiele większą żywotność niż tradycyjne żarówki, a przy tym może być użyte w lampach różnego przeznaczenia – tych wykorzystywanych w kuchennych pracach i tych, które mają być głównie dekoracją.

Oświetleniem dodatkowym, które łączy funkcjonalność z efektownym wyglądem, są listwy oświetleniowe. Przypominają sztukaterię, w której znajduje się wydzielona przestrzeń na taśmy LED. Zwykle są montowane pod sufitem – w ten sposób można ozdobić np. jadalnię, nadając jej odpowiedni nastrój, natomiast w kuchni można je często znaleźć pod szafkami, gdzie oświetlają powierzchnię blatów, a także w szafkach i szufladach – tam pomagają szybko znaleźć potrzebne rzeczy. Dyskretne światło ledowe z listew pozwala korzystać z kuchni nocą bez obawy o to, że pozostali domownicy się obudzą. Zobacz np. oświetlenie mebli kuchennych IKEA.

W kuchni nie brakuje zakamarków i narożników, do których nie sięga oświetlenie ogólne, dlatego dobrym pomysłem są reflektory oraz lampy regałowe. Ich główną zaletą jest możliwość regulacji. Ruchome, czasami montowane na szynach, reflektory pozwalają skierować światło tam, gdzie jest najbardziej potrzebne. W ich przypadku nie trzeba ograniczać się do jednej lampy – reflektory mogą być kilkupunktowe, więc w niektórych kuchniach sprawdzą się jako oświetlenie ogólne. Taki zestaw przymocowany do sufitu nie będzie rzucać się w oczy, a mimo to dobrze oświetli pomieszczenie.

W nowoczesnych i industrialnych wnętrzach funkcję oświetlania punktowego mogą spełniać nawet lampy LED z ładowarką indukcyjną i lampki LED z zaciskiem – te drugie można doraźnie wykorzystać w miejscach słabiej oświetlonych. Spełniają one to samo zadanie co wspomniane reflektory. Jeśli zaś w jadalni nie możemy sobie pozwolić na lampę wiszącą nad stołem ani na stojącą lampę podłogową, blat zawsze można doświetlić uniwersalną lampką biurową.

Inteligentne oświetlenie

Obsługiwanie wielu źródeł światła, tak jak to jest często w przypadku kuchni, może być niewygodne. Uruchamianie każdego z nich wymaga bowiem użycia włącznika, który nie zawsze znajduje się pod ręką. Naprzeciw takim potrzebom wychodzi idea Smart Home, polegająca na automatyzacji zadań wykonywanych przez różne urządzenia, ułatwieniu ich obsługi i zmniejszeniu kosztów energii. System ten może objąć cały dom, ale można wykorzystać go również do kontroli określonych pomieszczeń, np. kuchni.

Smart Home, po polsku zwany „inteligentnym domem”, składa się z komponentów funkcjonalnych i sterujących. Do tych pierwszych można zaliczyć czujniki, gniazdka, oświetlenie, ogrzewanie, kamery i alarmy, a do drugich – panele, przyciski, piloty i sterowniki. Są one ze sobą połączone poprzez tzw. centralkę lub bramkę, która stanowi podstawę każdego takiego systemu. Centralkę łączy się z routerem, dzięki czemu użytkownik może sterować każdym urządzeniem (również oświetleniem) za pomocą pilota lub smartfona.

Komponenty sterujące nie ograniczają się zwykle tylko do prostego włączania i wyłączania sprzętu. Kilkoma przyciskami na pilocie można przykładowo przyciemniać lub rozjaśniać światło, zmieniać jego barwę z zimnej na ciepłą lub na odwrót, a także wybierać kolory. To samo można zrobić za pomocą smartfona po zainstalowaniu na nim aplikacji obsługującej dany system. Innym przykładem praktycznego wykorzystania tej idei jest „inteligentne” gniazdko, pozwalające na podłączenie sprzętu takiego jak ekspres do systemu i włączanie oraz wyłączanie go za pomocą aplikacji.

Materiały promocyjne

Advertisement

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.