Artykuły

Wszystko o bonie energetycznym. Od kiedy można się starać?

Rosnąca inflacja, a także ceny gazu i prądu sprawiają, że wiele rodzin ma problemy z płynnością finansową. Aby wspomóc najuboższych, rząd zdecydował się zrekompensować im podwyżki bonem energetycznym. 2022 rok to czas, gdy do polskich gospodarstw w sumie trafi kilka miliardów złotych. Dowiedz się, jak można dostać takie wsparcie i jakie są kryteria.

Wszystko o bonie energetycznym. Od kiedy można się starać?
Bon to odpowiedź rządu na duże podwyżki energii w ostatnim czasie Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Bon energetyczny – co to jest?

Bon energetyczny to jeden z elementów pakietu tarczy antyinflancyjnej zaproponowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jego głównym celem jest "zamortyzowanie" wpływu podwyżek cen na sytuację finansową najuboższej grupy Polaków. Według słów minister klimatu Anny Moskwy do rodzin w całym kraju ma trafić ok. 1,5-3 miliardów złotych.

Bon energetyczny będzie miał postać podobną do bonu turystycznego, który był przyznany przez rząd w 2020 roku jako rekompensata po trudnym okresie izolacji narodowej, a także jako wsparcie dla tych dziedzin gospodarki, które ucierpiały najmocniej w tym czasie. Rozwiązanie to sprawdziło się doskonale, więc rząd zdecydował się powtórzyć schemat i wykorzystać go do pomocy najuboższym.

Bon będzie mógł być przeznaczony na ściśle określony cel:

  • opłaty za pobraną energię,
  • a także, prawdopodobnie paliwo na stacji.

Jednak rządzący przekonują, że beneficjent będzie mógł rozdysponować środki według własnych potrzeb.

Podwyżki cen prądu i gazu – ile?

Bon to odpowiedź rządu na duże podwyżki energii w ostatnim czasie. Według danych z pierwszej połowy listopada 2021 roku ceny gazu od października wzrosły o 7% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Dla wielu gospodarstw, zwłaszcza tych, w których jest zainstalowane ogrzewanie gazowe, oznacza to wzrost rachunków nawet o kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Z kolei prezes URE, czyli regulatora rynku, który zatwierdza cennik prądu, wskazał, że skala podwyżki prądu będzie dwucyfrowa. Według wstępnych kalkulacji może to być nawet 20-25%. W rezultacie rodziny staną przed problemem wygospodarowania nawet kilkuset złotych miesięcznie na pokrycie dodatkowych kosztów.

Bon energetyczny – komu przysługuje?

Tarcza antyinflancyjna, w ramach której będzie wypłacany bon energetyczny, to inicjatywa skierowana przede wszystkim do Polaków, którzy znajdują się w grupie zagrożonej ubóstwem energetycznym, czyli tych, u których udział kosztów energii w dochodzie wynosi ok. 10%. Szczegółowa lista takich gospodarstw powstanie na bazie informacji, jakimi dysponują miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej.

W rezultacie pomoc finansową ma otrzymać nawet dwa miliony gospodarstw. Jednak o tym, kto znajdzie się w gronie beneficjentów objętych wsparciem rządowym, informacje pojawią się dopiero pod koniec listopada lub na początku grudnia 2021.

Bon energetyczny – kryteria otrzymania świadczenia

Pomoc finansowa, jaką oferuje polski rząd, ma być przeznaczona tylko dla osób z najuboższej grupy społecznej. Oznacza to, że jednym z kryteriów otrzymania bonu energetycznego będzie dochód gospodarstwa w przeliczeniu na jedną osobę. Według niektórych źródeł warunkiem otrzymania zapomogi będzie osiąganie dochodu na poziomie:

  • 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
  • 1115 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym[1].

Kolejnym wymogiem będzie złożenie wniosku w odpowiedniej instytucji lub za pośrednictwem systemu internetowego. Szczegóły będą znane pod koniec 2021.

Bon energetyczny – jak dostać?

Według wypowiedzi Minister Klimatu z pierwszej połowy listopada, szczegóły dotyczące składania wniosków na bon energetyczny oraz wymogi odnośnie do wysokości dochodów, są w fazie przygotowań.

Niemniej zarówno Ministerstwo Klimatu jak i premier zapewniają, że każdy, kto tego potrzebuje, otrzyma pomoc finansową na zapłatę rachunków za prąd i gaz.

Bon energetyczny – kiedy można się starać?

Wiele osób zastanawia się, od kiedy obowiązuje bon energetyczny. Według obietnic Ministra Klimatu, beneficjenci będą mogli starać się o pomoc już od 1 stycznia 2022 roku. Dzięki temu już na początku roku do polskich rodzin trafią pieniądze, które odciążą domowy budżet.

Bon energetyczny – ile wynosi?

Jest wiele osób, które są zainteresowane bonem energetycznym. Wysokość świadczenia to jedna z kwestii wzbudzających najwięcej zainteresowania. Według szacunków do gospodarstw w całej Polsce trafi kilka miliardów złotych – premier przekonuje, że kwota ta może wynieść nawet trzy miliardy złotych, dzięki czemu każda potrzebująca rodzina będzie mogła otrzymać wsparcie.

Według obliczeń specjalistów do gospodarstwa może trafić od 700 do nawet 1500 zł rocznie, co daje ok. 60 - 130 zł miesięcznie. Taka kwota z pewnością pokryje różnice między dotychczasową a nową kwotą za rachunki za energię, dzięki czemu inflacja nie wpłynie znacząco na sytuację finansową rodziny, a zaoszczędzone pieniądze będzie można przeznaczyć na zakup żywności czy potrzebnych rzeczy do domu.

Specjaliści wskazują, że kwota świadczenia może różnić się w zależności od rosnącej inflacji, a także kosztów paliwa. Można spodziewać się, że w pierwszej połowie roku pomoc będzie największa, a w następnych miesiącach, po wyczerpaniu puli pieniędzy, kwota może znacząco się obniżyć.

Bon energetyczny – kto będzie wypłacał?

Udzielanie pomocy dla polskich gospodarstw w formie bonów energetycznych jest w fazie projektu, dlatego nieznane są szczegóły odnośnie do tego, kto dokładnie będzie zajmował się wypłatą środków. Prawdopodobnie pieniądze będą przekazywane tak samo jak w przypadku bonu turystycznego, jednak może to sprawić problem starszym osobom, które przed wykluczenie cyfrowe mogą mieć kłopot z ubieganiem się o wsparcie.

Rozwiązania są przygotowywane i dopasowywane do sytuacji polskich rodzin, tak aby każdy otrzymał wsparcie, jakiego potrzebuje w tym trudnym czasie.

Bon energetyczny – wniosek

Informacje o tym, gdzie i jak złożyć wniosek na bon energetyczny, zostaną udzielone pod koniec listopada 2021 roku. Minister Klimatu przekonuje, że projekt pomocy rodzinom, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej został tak przygotowany, aby cały proces były szybki i prosty dla każdego.

Najprawdopodobniej wnioski będzie można składać:

  • w miejskim lub gminnym ośrodku pomocy społecznej,
  • za pomocą internetowego systemu przez profil zaufany.

W dokumencie będą musiały znaleźć się:

  • dane osobiste wszystkich członków rodziny,
  • dochód, jaki otrzymują.
  • Konieczne może być także przedstawienie źródła zarobków i PIT, jednak dokładne informacje będą dopiero podane.

Bon energetyczny a inflacja

Rząd stara się zapobiec negatywnym skutkom, jakie niesie ze sobą gwałtowny wzrost inflacji w drugiej połowie 2021 roku. Dlatego stworzył tarczę antyinflancyjną, która ma pomóc przetrwać ten trudny czas, zanim sytuacja na rynku znów się ustabilizuje i powróci do normalności.

Bon energetyczny jest jedną z form tej pomocy. Jednak świadczenie nie zostanie wypłacone gotówką. Dzięki temu rządzący będą mogli zmieniać wysokość zapomogi i jej zakres w ciągu roku oraz dostosować je do poziomu inflacji.

Według szacunków rządu jej wysokość w pierwszej połowie 2022 roku może przekroczyć nawet 10%, a potem sukcesywnie spadać aż do poziomu 3,3%, dzięki czemu tak duże wsparcie finansowe nie będzie w wielu przypadkach potrzebne.

Bon energetyczny to dla wielu rodzin nadzieja na spokojne rozpoczęcie 2022 roku mimo dynamicznych zmian na rynku. Warto stale śledzić sytuację, aby być na bieżąco ze wszelkimi zmianami w tym zakresie.

[1] https://biznes.radiozet.pl/News/Bon-energetyczny-Rzad-podal-konkretne-kwoty-wsparcia

Autor: Redakcja Deccoria.pl

"Wydarzenia": Wzrost cen pochłania oszczędności. Rząd zapowiada "tarczę antyinflacyjną" na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wszystko o bonie energetycznym. Od kiedy można się starać?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.