fot. 123RF/PICSEL
Czym jest savoir-vivre?
Savoir-vivre to francuskie wyrażenie, które w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza „sztukę życia”. Pod tym pojęciem kryje się szereg reguł grzecznościowych, zasad zachowania i obyczajów, które wskazują, jak radzić sobie w szczególnych sytuacjach społecznych i towarzyskich. Ich znajomość nie tylko świadczy o kulturze osobistej człowieka, ale pozwala też odnaleźć się w różnych życiowych okolicznościach. Savoir-vivre podpowiada między innymi jak ubrać się stosowanie do okazji, zachowywać się podczas spotkań rodzinnych oraz nakrywać stół i podawać posiłki. Ta wiedza przydaje się szczególnie w święta.
Przeczytaj: Jak zrobić święta i nie zbankrutować?
Przestrzeganie podstawowych zasad savoir-vivru to klucz do udanego przyjęcia, podczas którego i goście i gospodarze będą czuć się swobodnie w swoim towarzystwie, bez obaw o popełnienie gafy, nieporozumienie czy niestosowność. Oczywiście od nikogo nie wymaga się perfekcyjnej znajomości „sztuki życia” i gorliwego jej praktykowania. Usilne narzucanie tych norm innym, czy uporczywe ich egzekwowanie, może wprowadzać atmosferę sztuczności i spowodować przykrość gościom – a przecież nie o to tutaj chodzi. Reguły te wcielajmy w życie z taktem i wyczuciem.
Zaproszenia na Wigilię
Organizatorzy wigilijnej kolacji swoich gości powinni zaprosić z co najmniej z tygodniowym wyprzedzeniem. To wyjątkowa okazja, nie wypada więc robić tego za pomocą SMS-a czy wiadomości przesłanej przez komunikator internetowy. Najwłaściwszą metodą będzie zatelefonowanie. Aby uniknąć spóźnień w tym dniu, zamiast konkretnej godziny, podajmy zapraszanym przedział czasowy, w jakim będą oczekiwani, np. między 18 a 18:30.
Jak się ubrać na Wigilię?
Wigilia to kolacja o uroczystym charakterze, odbywająca się w przeddzień ważnego katolickiego święta, toteż nie można sobie pozwolić na zaniedbanie swojego wyglądu, ani przesadną frywolność w doborze stroju. Wyjątkowe okazje wymagają wyjątkowego ubioru, dlatego porzućmy myśl o założeniu dżinsów i koszulki, które nosimy na co dzień do pracy. Nie należy popadać również w przesadę – garnitur czy wieczorowa suknia w tym przypadku będą zbyt ekstrawaganckie (chyba że Wigilia przyjmuje formę zimowego balu). Nasz strój powinien być przede wszystkim odświętny, ale też, o czym często zapominamy, wygodny. Kobiety niech sięgają po sukienki koktajlowe (te powyżej kolan i spódnice mini uważane są za niestosowne) lub bluzki zestawione z eleganckimi spodniami albo spódnicą. Na odrobinę szaleństwa – odważniejsze kolory i połysk – jest miejsce w makijażu i dodatkach. Panowie natomiast założyć mogą koszulę z marynarką. Nielubiany krawat zastąpić można poszetką.
Przeczytaj, dlaczego do gości trzeba zabrać kapcie na przebranie! »