Budowa i remont

Czy można zmusić gminę do budowy drogi dojazdowej do domu? Kto decyduje o budowie drogi?

Decydując się na zakup domu z daleka od aglomeracji miejskiej, zyskujemy teren i spokój, jednak możemy stanąć przed nieoczekiwanymi problemami. Jednym z nich może być kwestia budowy drogi dojazdowej. Podobny problem mogą mieć mieszkańcy nowych osiedli. Kto decyduje o budowie drogi i kto powinien ją zbudować? Czy gmina ma obowiązek doprowadzić drogę do działki? Wyjaśniamy.

Czy można zmusić gminę do budowy drogi dojazdowej do domu? Kto decyduje o budowie drogi?
Budowa drogi dojazdowej do domu. Czy gmina ma obowiązek zrobić drogę? Fot.123RF.com

Spis treści:

Czy gmina ma obowiązek zrobić drogę dojazdową?

Wielu osobom wydaje się oczywiste, że po zakupie domu na jakiejś działce, mogą starać się o wybudowanie drogi dojazdowej do swoich włości. W przypadku gdy istniejąca droga jest w złym stanie, mogą się zaś starać o polepszenie jej wyglądu. Część z tych osób jest w szoku, gdy okazuje się, że gmina – do której udali się po pomoc – nie ma funduszy na budowę drogi dojazdowej lub nie jest tym zainteresowana. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy gmina ma obowiązek taką drogę dojazdową wykonać.

Po pierwsze, należy ustalić, czym są drogi publiczne, a czym drogi gruntowe. Z dróg publicznych może korzystać każdy – zgodnie z ich przeznaczeniem, ograniczeniami i określonymi w przepisach wyjątkami. Drogi publiczne dzielą się na krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne. Drogi krajowe stanowią własność Skarbu Państwa, a pozostałe drogi publiczne stanowią własność właściwego samorządu województwa, powiatu czy gminy.

Zgodnie z art. 19 Ustawy o drogach publicznych sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony drogi należą do zarządcy dróg, a więc w przypadku dróg gminnych do wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Mimo jednak, że zarządca drogi zobowiązany jest do utrzymywania dróg publicznych w odpowiednim stanie technicznym czy opracowywania dokumentacji projektowej na budowę lub remonty dróg, nie oznacza to wcale, że na każdą prośbę mieszkańców gmina od razu podejmie działania zmierzające do budowy nowej drogi. W przepisach nie określono bowiem terminów budowy dróg. Gmina może zatem w każdej chwili zasłonić się brakiem wystarczającej ilości środków w budżecie na dany rok, by przeznaczyć dodatkowe fundusze na budowę nowej drogi.

Czytaj też: Czy warto budować dom z piwnicą? Ile kosztuje podpiwniczenie domu

Czy gmina ma obowiązek doprowadzić drogę do działki?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, budowa, przebudowa, remont, utrzymanie czy oznakowanie drogi gminnej ciąży na gminie. Budowa dróg publicznych spoczywa więc na gminie i jest jej obowiązkiem. W praktyce jednak gmina nie ma wyznaczonego terminu budowy podobnej drogi dojazdowej. Zgodnie z polskim prawem w razie potrzeby można przekazać sprawę sporną do sądu – niestety nawet pozytywny wyrok sądowy często nie wskazuje konkretnego terminu budowy podobnej drogi lub podaje terminy dość odległe.

Coraz częściej spotykane są więc przypadki współfinansowania budowy czy remontu drogi przez gminę i prywatnych inwestorów. To pójście na kompromis, które co prawda kosztuje, jednak przyspiesza cały proces, a poza tym często umożliwia mieszkańcom większą ingerencję w projekt nowej drogi. Można również zaproponować, że mieszkańcy sfinansują określoną część drogi. W przypadku, gdy osób zainteresowanych powstaniem podobnej ulicy jest sporo, koszty po podziale stają się mniejsze, a sprawę można załatwić o wiele szybciej.

Można też wystąpić z wnioskiem o ustanowienie służebności drogi koniecznej. Chodzi o możliwość uzyskania dostępu nieruchomości do drogi publicznej. W podobnym wniosku (wnoszonym do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości) występujemy przeciwko gminie lub innym właścicielom nieruchomości, przez którą nowa droga ma przebiegać, by możliwe było uzyskanie dostępu do drogi publicznej.

Czytaj również: Co wybrać na elewację domu? Kostka, płytki czy lamele – wady i zalety, cena

Kto decyduje o budowie drogi?

Zgodnie z zapisami Ustawy o samorządzie gminnym zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie dróg gminnych należy do zadań własnych gminy. Realizując swoje obowiązki, gmina najpierw podejmuje uchwały przeznaczające dane obszary na budowę dróg, a następnie je pozyskuje. Samodzielnie jednak decyduje o konieczności budowy określonych dróg – sam fakt, że jest to obowiązek gminy, nie oznacza, że muszą one powstawać w miejscach, które preferują mieszkańcy.

Należy również dodać, że oprócz dróg publicznych istnieją też drogi wewnętrzne – na przykład w osiedlach mieszkaniowych czy dojazdowe do gruntów rolnych. Budowa czy przebudowa takich dróg należy do zarządcy terenu lub właściciela.

Źródła: isap.sejm.gov.pl, zbudujmydom.pl, sluzebnosc.info, prawo.pl

Przeczytaj również: Dofinansowanie do ogrzewania domu 2023. Kto może dostać, jak złożyć wniosek

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.