Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Budowa i remont

Dom z piwnicą czy bez? Decyzję musisz podjąć przed budową

Wybór między domem z piwnicą a bez nie tylko wpływa na strukturę budynku, ale także kształtuje styl życia mieszkańców. Czy piwnica to jedynie dodatkowa przestrzeń, czy kluczowy element codziennego komfortu? Podpowiadamy, jakie korzyści niesie za sobą posiadanie piwnicy. 

Dom z piwnicą czy bez? Decyzję musisz podjąć przed budową
Dziś piwnica jest traktowana jako pomieszczenie gospodarcze. Może pełnić wiele funkcji, dlatego projektując dom, należy się nad nią zastanowić. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kiedy warto inwestować w piwnicę

Wiele osób rezygnuje z piwnicy przede wszystkim ze względów oszczędnościowych. Jeśli jednak decydujemy się na niewielki dom bez możliwości rozbudowy bryły, wówczas należy rozważyć podpiwniczenie. Ponadto piwnica dobrze się sprawdzi wszędzie tam, gdzie mamy pochyły teren ze spadkiem około 1,5 m. Nie musimy wówczas go wyrównywać. Piwnica latem pozwala utrzymać niższą temperaturę, dzięki czemu można ochłodzić dom.

Rozważając podpiwniczenie, trzeba przede wszystkim sprawdzić poziom wód gruntowych. W przypadku jego wysokiego poziomu, zwłaszcza jeśli znajdowałby się ponad planowaną podłogą, lepiej z piwnicy zrezygnować. Koszt izolacji jest wtedy zbyt wysoki.

Do czego przydaje się piwnica?

Wyboru domu z piwnicą lub bez musimy dokonać na etapie projektu. Warto pamiętać, że może ona pełnić różne funkcje. Czynnikiem decydującym są przede wszystkim warunki, jakie w niej panują. Najczęściej mieszczą się tu pomieszczenia gospodarcze i techniczne. W piwnicy można przechowywać sprzęt sportowy lub zaadoptować ją na siłownię. Można też zaprojektować w niej salę kinową, przy czym musimy pamiętać, że pomieszczenie nie może być zbyt niskie, żeby można było zapewnić właściwe parametry akustyczne.

Z uwagi na oszczędność miejsca na działce często w piwnicy umieszcza się garaż. Świetnie sprawdzi się też jako miejsce przechowywania wina i spiżarnia. Można w niej utrzymać stałą temperaturę oraz odpowiednią wilgotność. Warto też rozważyć umieszczenie w piwnicy pralni i suszarni.

Przeczytaj również: Czy warto budować dom w 2024 roku? Analiza korzyści i strat

Piwnica – co musimy wiedzieć?

Aby piwnicę można było zaadoptować na pomieszczenie mieszkalne lub rekreacyjne, idealna byłaby wysokość 2,5-2,7 m. Jeśli jednak planujemy w niej jedynie kotłownię, wystarczą nam 2 m.

Ściany piwnicy muszą być solidne – na nich opiera się reszta domu. Podstawą piwnicy są ławy fundamentowe, których wysokość i szerokość są określone w projekcie. Zwykle do ich wykonywania wybiera się mieszanki betonowe zbrojone prętami. Na ławach układa się izolację przeciwwilgociową. Następnie budowane są ściany. Warto, aby materiał do ich wykonania był mrozoodporny i wodoodporny. Do stawiania ścian zewnętrznych piwnic najlepiej sprawdzą się: cegła pełna, bloczki betonowe, beton oraz keramzytobeton. Należy unikać ceramiki poryzowanej, betonu komórkowego czy pustaków ceramicznych. Warto, aby ściany posiadały dobre parametry cieplne, dzięki czemu unikniemy nadmiernych strat energii.

piwnica Do wykonywania ścian piwnicy wybiera się mieszanki betonowe zbrojone prętami. Fot.123RF.com

Trzeba również pomyśleć o świetle dziennym. Przyjmuje się, że okna w piwnicy powinny mieć minimum 90 cm szerokości, a optymalnie 120 cm. Musimy pamiętać o instalacji elektrycznej, w tym wystarczającej ilości gniazd.

Kiedy planujemy, że piwnica nie będzie jedynie garażem czy spiżarnią i będziemy potrzebować wyższej temperatury, musimy pomyśleć o instalacji grzewczej. A jeśli chcemy, by mieściła się tam łazienka czy dodatkowa toaleta, niezbędne będzie doprowadzenie instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej.

W przypadku nieodpowiedniego poziomu izolacji przeciwwilgociowej może pojawić się grzyb lub pleśń. Ponadto wilgotne ściany mogą się kruszyć, co obniża ich wytrzymałość. Wówczas konieczne może się okazać wzmocnienie konstrukcji nośnej budynku. Wiąże się to z kosztami. W piwnicy trzeba też pamiętać o odpowiedniej wentylacji.

Jaki jest koszt budowy domu z piwnicą?

Szacuje się, że koszt budowy domu z piwnicą jest wyższy nawet o 30% niż w przypadku domu bez niej. Koszty wiążą się przede wszystkim z fundamentami oraz ścianami i podłogą. Trzeba pamiętać o izolacji przeciwwodnej lub przeciwwilgociowej. W niektórych wypadkach konieczny jest drenaż opaskowy lub dodatkowa termoizolacja. Rosną także koszty prac wykończeniowych. A kiedy chcemy, aby w piwnicy mieścił się garaż, musimy doliczyć koszt podjazdu.

piwnica Przyjmuje się, że okna w piwnicy powinny mieć minimum 90 cm szerokości, a optymalnie 120 cm. Fot.123RF.com

Należy również pamiętać o wyższych kosztach eksploatacji, które mogą zwiększyć się nawet o 20%, bowiem piwnica musi być, choć częściowo ogrzewana, inaczej następuje wychłodzenia pomieszczeń nad nią.

Kiedy nie warto budować domu z piwnicą?

W przypadku rozłożystych domów nie ma potrzeby budowania piwnicy. Nie warto też decydować się na nią przy gliniastym podłożu, bowiem nawet niski poziom wód gruntowych może powodować pojawienie się zawilgocenia. Wtedy trzeba zrobić drenaż. Kiedy poziom wód gruntowych znajduje się powyżej fundamentów, wówczas występuje ryzyko zawilgocenia ścian lub zalania piwnic.

Rozwiązaniem, które czasem bywa stosowane, jest częściowe podpiwniczenie. Jednak z uwagi na koszty są one podobne do całkowitego podpiwniczenia.

Piwnica stanowi integralną część projektu, który jest podstawą do uzyskania pozwolenia na budowę.

Źródło: deccoria.pl

Artykuł zaktualizowany. Pierwszy raz ukazał się 12.02.2019 roku.

Przeczytaj również: 

Czy ogrzewanie podłogowe jest droższe niż klasyczne kaloryfery?

Najtańsze ogrzewanie domu jednorodzinnego - piec, pompa czy kolektor [PORÓWNANIE]

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.