Spis treści:
- Drewno na dach – jaki gatunek drewna wybrać na więźbę dachową?
- Najważniejsze parametry drewna konstrukcyjnego
- Jak obliczyć, ile potrzeba drewna na dach?
Drewno na dach – jaki gatunek drewna wybrać na więźbę dachową?
Więźba dachowa jest w rzeczywistości szkieletem, na którym montuje się kolejne elementy dachu, w tym jego pokrycie. Dzięki niej obciążenia oddziałujące na dach są odpowiednio rozkładane oraz odprowadzane do ścian nośnych. Więźba decyduje również o kącie nachylenia dachu, a przez to także o sposobie odprowadzania wody. Które gatunki drewna dadzą pewność, że powstanie z nich więźba wysokiej jakości? Z reguły w nowoczesnym budownictwie wykorzystuje się w tym celu poniższe materiały:
- sosnę – nie wypacza się w trakcie suszenia, a cena jest zwykle korzystna,
- świerk – jest stosunkowo tani, ale za to mniej odporny na czynniki zewnętrzne i upływ czasu,
- jodłę – spotykana najrzadziej, o wysokiej sprężystości,
- modrzew – twardy, wytrzymały, ale jednocześnie dość drogi.
Drzewa iglaste to najpopularniejszy surowiec wykorzystywany przy budowie konstrukcji dachowych. Jaki gatunek drewna wybrać na więźbę dachową, jeśli nie chcesz przepłacić, ale zależy ci na uzyskaniu maksymalnej trwałości budowli? Sosna to rozwiązanie rozsądne z uwagi na parametry materiału, a zarazem ekonomiczne, bo nie zapłacisz za nią dużo. Świerk charakteryzuje się mniejszą ilością sęków (każdy sęk potencjalnie osłabia belkę), ale jest trudniejszy w obróbce. Użycie modrzewiu z kolei znacznie podnosi koszty, choć niewątpliwie sprawia, że dach wytrzyma wiele lat bez konieczności jakiejkolwiek ingerencji, modernizacji czy wymiany belek. Jodłę wykorzystuje się głównie na terenach górskich, gdzie jest łatwo dostępna, jednak rzadko spotyka się ją w ogólnokrajowej dystrybucji jako materiał konstrukcyjny.
Przeczytaj również: Czy trzeba mieć pozwolenie na remont dachu? Sprawdź, kiedy musisz złożyć wniosek
Najważniejsze parametry drewna konstrukcyjnego
Zanim przeliczysz koszty zakupu i montażu drewnianych elementów dachowych, powinieneś zastanowić się nad parametrami technicznymi dostępnych materiałów. To od nich zależy czy dane drewno sprawdzi się w budowie, czy też nie. Drewno używane do konstrukcji dachu musi być optymalnie wysuszone, cechować się określoną wilgotnością oraz wysoką klasą. Warto przyjrzeć się również, czy wybierany materiał nie ma pęknięć lub widocznych śladów działalności szkodników. Podstawową sprawą jest też znak zgodności CE. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje, które pozwolą ci poznać i ocenić najważniejsze parametry drewna konstrukcyjnego, zanim dokonasz zakupu.
- Klasa drewna
Drewno przeznaczone na cele budowlane jest poddawane klasyfikacji jakościowej. O tym, do jakiej grupy należy, decydują określone cechy surowca. Klasa drewna na więźbę dachową może być opisana przy pomocy kolorów, symboli lub cyfr. W tartakach z reguły stosuje się pierwszy sposób. Co będą oznaczać poszczególne kolory?
- niebieski – klasa I,
- zielony – klasa II,
- czerwony – klasa III,
- żółty – klasa IV.
Możesz też spotkać się z następującymi symbolami: KW (jakość wyborowa), KS (jakość średnia) i KG (gorsza jakość). W projektach budowlanych ustala się także klasę wytrzymałościową, którą zapisuje się przy pomocy litery „C” i odpowiedniej wartości liczbowej (np. C18, C24, C30). Im wyższa liczba, tym większa będzie wytrzymałość drewna.
Wytrzymałościowa klasa drewna na więźbę dachową to co najmniej C24. Pod względem jakości najpopularniejsza jest zaś klasa II. Warto też upewnić się, że drewno sklasyfikowano wizualnie lub maszynowo według obowiązującej normy, czyli PN-EN 14081-1 (konstrukcje drewniane – drewno konstrukcyjne o przekroju prostokątnym sortowane wytrzymałościowo).
- Wilgotność drewna na więźbę dachową
Kolejnym wymogiem, który musi spełniać drewno konstrukcyjne, jest odpowiednie wysuszenie. W przypadku świeżo ściętego drzewa wilgotność wynosi ok. 60–70%, a jego wytrzymałość jest znacznie mniejsza od materiału wcześniej wysuszonego. Dlatego też zwróć szczególną uwagę, aby wilgotność drewna na więźbę dachową nie przekraczała 20%, co w praktyce oznacza, że materiał poddany został naturalnym procesom suszenia poprzez leżakowanie w określonych warunkach i przechowywanie przez co najmniej 1,5 roku.
- Znak zgodności CE
Kupując drewno konstrukcyjne w tartaku, należy upewnić się, że w dokumentacji widnieje informacja o zgodności surowca z dyrektywami Unii Europejskiej. Potwierdzeniem jest tu zaś znak zgodności CE, który gwarantuje, że drewno spełnia określone normy jakości i bezpieczeństwa. Wyroby, które nie mają takiego znaku, nie mogą być wprowadzane do obrotu.
- Sposób impregnacji
Drewno na więźbę musi przejść proces impregnacji, który zwiększa jego wytrzymałość oraz sprawia, że jest odporne na działanie szkodników, pleśni lub grzybów. Jak zabezpieczyć drewno na dach? Nie wystarczy do tego powierzchowne malowanie. Najskuteczniejszym sposobem jest zanurzenie i moczenie elementów w impregnacie. Co ważne, w tartaku można kupić już zaimpregnowane drewno.
Jak obliczyć, ile potrzeba drewna na dach?
Ilość drewna potrzebnego do budowy więźby wynika z rodzaju i wielkości dachu. Jak obliczyć, ile potrzeba drewna na dach? Szczegółową rozpiskę znajdziesz w gotowym projekcie budynku. Chcąc policzyć niezbędny do budowy materiał samodzielnie, należy przemnożyć liczbę poszczególnych elementów (np. krokwi lub łat) przez przekrój i długość. Przyjmuje się również, że 1 m³ drewna powinien wystarczyć na budowę 25 m² dachu.
Ogólny koszt budowy będzie zależał od rodzaju konstrukcji, wielkości dachu, klasy używanego materiału oraz wybranego gatunku drewna. Fot. SimplyCreativePhotography/CanvaPro
Koszty zakupu i montażu drewnianych elementów dachowych zależą przede wszystkim od gatunku i klasy drewna, a także jego wykorzystania. Pamiętaj, że zawsze, nawet przy najlepiej przygotowanym projekcie konstrukcji, pojawiają się odpady, dlatego warto uwzględnić je w obliczeniach. Jak kształtują się aktualne ceny naturalnych materiałów? Za sosnę zapłacisz ok. 1700–2000 zł/m³, z kolei za świerk od 1750 do 2100 zł/m³. Klasa drewna C24 to średnio koszt 2200–2600 zł/m³. Robocizna (w zależności od regionu) to kolejne 50–90 zł za m².
Zależy ci na tym, aby kupiony materiał był naprawdę wysokiej klasy, skorzystaj z oferty sprawdzonego składu drewna, zamiast masowej oferty sklepów budowlanych. Wiele prac przy konstruowaniu dachu jesteś w stanie wykonać sam? Zrób to, a z pewnością niemało zaoszczędzisz. Jeśli jednak nie miałeś dotąd doświadczenia z pracami budowlanymi oraz obróbką drewna, skorzystaj z usług specjalistów. Metodą prób i błędów pewnie udałoby ci się wiele zrobić, jednak straty materiałowe zawsze podnoszą koszty budowy, a przy takich cenach lepiej tego uniknąć.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Ondulina na dach – lekkie, tanie i nowoczesne pokrycie dachowe
Jak usunąć mech z dachu. Ile kosztuje czyszczenie dachu przez fachowców, domowe sposoby na mech
Zachowaj prywatność na balkonie. Trawy i pnącza, które zasłonią cię przed wścibskim sąsiadem
Ogrzewasz dom pompą ciepła? Sprawdź, czy należy ci się wyższy dodatek energetyczny