Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Budowa i remont

10 rzeczy, o których należy pamiętać przed budową domu

Budowa nowego domu, zwłaszcza jeśli jest to pierwszy raz, to ogromna radość w połączeniu z jeszcze większym stresem. Wielu z was, którzy przeszli przez proces budowy od projektu do zamieszkania, zgodnie zapewne przyzna, iż momentów zwątpienia było naprawdę wiele. Podpowiemy wam dziś, jak przygotować się do całego procesu, zanim się on jeszcze rozpocznie, o czy należy pamiętać przed budową domu i jak uniknąć najczęściej powtarzających się błędów.

10 rzeczy, o których należy pamiętać przed budową domu

1. Ustalanie budżetu

W zależności od waszych możliwości finansowych musicie ustalić wstępny budżet, jaki możecie i chcecie przeznaczyć na działkę budowlaną oraz dom, który na niej powstanie. Kosztorys to jeden z najważniejszych elementów składowych całego procesu. Podczas budowy domu pojawić się może wiele nieprzewidzianych sytuacji (choć właśnie po to planujemy, aby wszelkie zagrożenia jak najbardziej wyeliminować) i powinniście do planowanych kosztów realnych doliczyć dodatkowo około 20 – 30% więcej niż szacunkowy koszt końcowy. Zdecydowanie lepiej przyjemnie się rozczarować i zaoszczędzić pieniądze, a niżeli znaleźć się w sytuacji, że środków finansowych zabraknie. Kosztorys jest także ważnym dokumentem, który należy przedstawić w banku, jeśli będziecie starać się o kredyt.

2. Działka budowlana

Szczęśliwi ci, którzy posiadają własną działkę budowlaną, której stan prawny jest uregulowany. Ci z was, którzy będą decydowali się na zakup działki, pamiętać powinni, iż powinna ona mieć statut działki budowlanej (w przypadku działki rolnej czy leśnej konieczne będzie wykonanie kroków formalnych związanych z jej przekształceniem, co nie zawsze jest możliwe). Bardzo ważny jest też statut prawny ziemi, która nie powinna być obciążona kredytem hipotecznym, a wszelkie nieprawidłowości powinny być wcześniej w księgach wieczystych skontrolowane, wyjaśnione i skorygowane.

3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Kolejny formalny krok to wycieczka do urzędu odpowiedniego dla danej miejscowości oraz sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wbrew naszym planom okazać się może, iż dom, który sobie wymarzyliście, nie będzie odpowiadał planowi, jaki dla danego terenu został sporządzony. W planie zagospodarowania przestrzennego znaleźć się mogą takie parametry jak wysokość kondygnacji, kształt bryły, rodzaj dachu, jaki będziecie musieli wybrać oraz wiele innych. Tego kroku pominąć się nie da, a decydując się na zakup działki, warto i tu się zatrzymać, aby wszystko dokładnie sprawdzić, zanim nadejdzie rozczarowanie.

4. Projekt domu

Rozpoczęcie budowy musi opierać się o projekt, który wykonany zostanie przez posiadającego uprawnienia architekta. W zależności od waszych potrzeb zdecydować możecie się na projekt indywidualny, który oparty zostanie na waszych sugestiach wraz z dostosowaniem ich do wytycznych prawnych oraz planu zagospodarowania przestrzennego. Możecie też zdecydować się na zakup już gotowego projektu, a także dostosować go do swoich własnych wymagać. Rozwiązań w tym wypadku jest naprawdę wiele, warto jednak poważnie się nad projektem zastanowić, przemyśleć potrzeby własne, jak i domowników oraz sprawdzić, czy posiadamy wszystkie potrzebne parametry, jakie niezbędne będą do jego stworzenia.

5. Zgłoszenie budowy domu

Formalności ciąg dalszy. Zanim przygotujecie dokumenty potrzebne do wszelkich zgłoszeń, sprawdźcie, czy znane wam przepisy prawa budowlanego nie zostały zmienione lub uaktualnione. Decydując się na budowę domu, warto być ze wszystkimi restrykcjami na bieżąco, aby nie znaleźć się w sytuacji, która zmusi was do poprawiania projektu, czy też wypełniania kilkukrotnie potrzebnych dokumentów.

6. Jak zostanie zbudowany dom?

Bardzo ważną decyzją, jaką przyjdzie wam podjąć oraz przedstawić odpowiednim organom, będzie system, w jakim wasz dom będzie miał zostać zbudowany. Jeśli pozwalają wam na to finanse, możecie wszystkie sprawy od początku do końca zlecić firmie budowlanej, która w waszym imieniu zajmie się budową domu oraz wszelkimi związanymi z tym etapami. Możecie też pokusić się o budowę systemem gospodarczym i w ramach posiadanych umiejętności zająć się częścią lub też całością prac. Często wybieranym systemem jest system półgospodarczy, który zakłada, iż część prac wykonacie samodzielnie, a część zostanie zlecona firmom zewnętrznym. Pamiętajcie jednak, że decydując się na partycypowanie w budowie, zatrudnić należy pracownika, który ma uprawnienia pozwalające mu objąć kierownictwo budowy i będzie on odpowiedzialny między innymi za zdawanie kolejnych, zakończonych etapów.

7. Ogrzewanie

Istotny dla przyszłego komfortu i waszych finansów jest też wybór źródła ogrzewania. W tym momencie warto zastanowić się, czy metoda grzewcza, którą wybraliście, będzie dla danego metrażu odpowiednia oraz czy stać was będzie w przyszłości na pokrywanie kosztów eksploatacji. Warto skonsultować wybór z fachowcem zajmującym się doborem ogrzewania do powierzchni mieszkalnych oraz posłuchać osób bardziej doświadczonych.

8. Elektryka

Nie mniej ważne od ogrzewania są wasze plany związane z posiadaniem przyszłych sprzętów elektrycznych oraz ich rozmieszczenie. Zanim zdecydujecie się na zatwierdzenie ostatecznego projektu, przemyślcie umiejsowienie gniazdek elektrycznych, które będą wam w przyszłości potrzebne. Z doświadczenia podpowiadamy wam, że im ich więcej, tym łatwiej będzie wam wszystko bezpiecznie i wygodnie podłączyć.

9. Planowanie wyposażenia wnętrz

Już na wczesnym etapie projektowym warto zastanowić się nad tym, jakie elementy wyposażenia wnętrz znajdą się w waszym domu. W dzisiejszych czasach większość mebli możliwa jest do wykonania na podstawie wymiarów pomieszczenia, niemniej zdecydowanie taniej jest dopasować wszystko do standardowych rozwiązań, a niżeli poszukiwać specjalistów, którzy zagospodarują nam nieustawne pomieszczenia czy nietypowe kąty.

10. Bezpieczeństwo na budowie

Zanim rozpoczniecie prace budowlane oraz przystąpicie do realizacji swoich marzeń, zastanówcie się, czy znane są wam przepisy BHP dotyczące budownictwa oraz regulacje ściśle związane z wykonywaniem prac budowlanych. Każdy inwestor zobowiązany jest do przestrzegania z góry narzuconych wytycznych, zapewnienia bezpiecznych warunków pracy oraz ochrony zdrowia i życia wszelkich osób zaangażowanych w prace budowlane.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu GetHome

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.