Budowskaz radzi

Czy warto kupić szklane drzwi wewnętrzne?

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się drzwi szklane. Dzięki nowoczesnym technologiom ich wytwarzania dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, a także w wielu wzorach czy fakturach. Zanim zdecydujemy się na zakup szklanych drzwi wewnętrznych, warto bliżej przyjrzeć się dostępnym na rynku rozwiązaniom.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Zalety i wady szklanych drzwi

Przede wszystkim są one eleganckie i nadają wnętrzom charakteru. Ponadto szkło stwarza wiele możliwości dekoracyjnych. Ich zaletą jest też to, że świetnie sprawdzą się zarówno do mieszkań nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Dodatkowo szklane drzwi doświetlają wnętrza, dlatego szczególnie polecane są do małych pomieszczeń. Chętnie są też wybierane tam, gdzie nie ma naturalnego światła, jak w łazienkach, kuchniach czy holach. Na im większe przeszklenia się zdecydujemy, tym jaśniej będzie w pomieszczeniu. Jeśli wybierzemy te ze szkła hartowanego, wówczas będą one odporne na zmiany temperatur. Kolejną zaletą drzwi szklanych jest to, że doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o dużej wilgotności, gdyż są na nią odporne.

Jednak nie są bez wad. Przede wszystkim należy wspomnieć o niskiej izolacyjności. Dlatego nie warto ich wybierać, kiedy chcemy odgrodzić się od hałasu. Nie zapewniają też dobrej izolacyjności termicznej. Wybierając szklane drzwi wewnętrzne, musimy liczyć się z większym wydatkiem niż w przypadku tych tradycyjnych. Ponadto wymagają one częstej pielęgnacji. Szkło szybko się brudzi i widać na nim wszystkie zanieczyszczenia.

Zobacz więcej zdjęć
Najpopularniejsze przeszklenia stosowane w drzwiach wewnętrznych

Na rynku dostępne są drzwi z przeszkleniami różnej wielkości. Zwykle są to niewielkie wstawki w kształcie prostokątnym czy okrągłym. Rośnie jednak popularność drzwi z całymi przeszklonymi skrzydłami, które mają ramy wykonane z różnych materiałów, takich jak aluminium, drewno czy tworzywo. W przypadku drzwi rzadko ma zastosowanie całkowicie przezroczyste szkło. Zwykle stosuje się takie, które przepuszcza światło, ale nie pozwala zobaczyć, co znajduje się w środku pomieszczenia. To zwiększa komfort użytkowania.

Zobacz więcej zdjęć

Z uwagi na sposób otwierania wyróżnia się drzwi uchylne, przesuwne oraz składane. Drzwi uchylne, zwane też rozwieranymi wymagają sporo miejsca. Są jednak funkcjonalne, proste w montażu, a także stosunkowo tanie. Z kolei drzwi przesuwne jednoskrzydłowe doskonale sprawdzą się przy małych pomieszczeniach, gdzie nie ma wystarczającej ilości miejsca. Natomiast dwuskrzydłowe polecane są do rozdzielenia pomieszczeń, np. salonu oraz kuchni. Drzwi składane, zwane też łamanymi, idealnie sprawdzą się w wąskich przejściach czy w garderobie. Przeszklenia można stosować w każdym typie drzwi wewnętrznych.

Zobacz więcej zdjęć
Co z bezpieczeństwem?

Panuje przekonanie, że drzwi szklane nie są trwałe i bezpieczne. Nic bardziej mylnego. Jeśli wybierzemy te wysokiej jakości, nie musimy obawiać się o ich trwałość. Drzwi szklane wykonywane są z tak zwanego szkła bezpiecznego. Istnieją dwa jego rodzaje: klejone i hartowane. Szkło klejone składa się z co najmniej dwóch szklanych tafli, które są trwale ze sobą połączone albo żywicą, albo folią. To sprawia, że w razie stłuczenia szkło nie rozsypie się na kawałki. Bardziej popularne jest szkło hartowane. Powstaje ono w następstwie obróbki termicznej, która polega na podgrzaniu tafli do temperatury nawet ponad 600°C, a następnie szybkim jej schłodzeniu. To sprawia, że szkło zyskuje większą wytrzymałość, a także tak zwaną sieć spękań, co powoduje, że w momencie stłuczenia szkło rozpada się na małe kawałki, które nie mają ostrych krawędzi.

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czy warto kupić szklane drzwi wewnętrzne?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.