Urządzanie wnętrz

Spłuczka podtynkowa - co warto sprawdzić przed zakupem

Spłuczka to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia stelaży podtynkowych. Dzięki odpowiedniej technologii i konstrukcji, może wspierać nas w oszczędnym oraz efektywnym użytkowaniu wodny, jak i umożliwiać wybór spośród wielu modeli przycisków – dopasowanych do stylu aranżacji łazienki. Podpowiadamy, co stanowi gwarancję wieloletniej bezawaryjności i funkcjonalności spłuczki podtynkowej.

Spłuczka podtynkowa - co warto sprawdzić przed zakupem

Fot.123RF.com

Technologia podwójnego spłukiwania

Zanim pojawiła się na rynku, stosowano system spłukiwania jedną ilością. W praktyce oznaczało to tyle, że każdorazowo zużywano cały zbiornik, tj. kilka litrów wody – nawet wtedy, gdy nie było takiej potrzeby. Dopiero technologia podwójnego spłukiwania wyznaczyła nowe standardy i przełożyła się na realne oszczędności.

Błędnym jest założenie, że im większa pojemność spłuczki, tym większe zużycie wody. Ono bowiem zależy nie od jej objętości, ale od możliwości regulacji zaworu spłukującego. Dokonuje się tego za pomocą suwaka. Oczywiście w przypadku tego rozwiązania niezbędnym elementem wyposażenia będzie mechanizm uruchamiający w postaci przycisków o dwudzielnych klawiszach.

Pojemna spłuczka to także duża korzyść na wypadek braku wody w gospodarstwie domowym lub gdy wymagane jest ponowne jej uruchomienie. Dzięki temu posiadamy „zapas wody” do natychmiastowego wykorzystania, bez konieczności oczekiwania na napełnienie. Mając na względzie tego typu sytuacje, lepszym rozwiązaniem będzie zbiornik o pojemności 10 niż 6 litrów.

Konserwacja i montaż

Niezwykle ważna jest konstrukcja spłuczki oraz trwałość i odporność na uszkodzenia fizyczne – decyduje o tym m.in. rodzaj materiału, z którego jest wykonana. W celu zapewnienia szczelności oraz czystości spłuczka powinna być gotowa do podłączenia do instalacji wodociągowej, fabrycznie zaplombowana i otwierana dopiero podczas tzw. „białego montażu” przez instalatora. Takie rozwiązanie zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń i zapewnia sprawne jej działanie.

Dostęp do wnętrza zbiornika, nawet mimo niewielkiego rozmiaru, powinien być swobodny. Dzięki temu możliwy będzie łatwy montaż zaworów i dostęp do wnętrza spłuczki na wypadek serwisu czy zmiany pierścieni kryzujących (umożliwiają zmniejszenie lub zwiększenie ciśnienia spłukiwania).

Odlotowa akustyka

Ważnym kryterium oceny spłuczki jest także ciche działanie.

Kompatybilność z przyciskami

Już na etapie wyboru rozwiązań podtynkowych warto sprawdzić, jak szeroka jest oferta przycisków pasujących do spłuczki danej marki. Może bowiem okazać się, że do wyboru mamy tylko kilka modeli, a dostępne warianty kolorystyczne i wzornictwo nie pasują do stylu aranżacji łazienki.

Sięgajmy po rozwiązania tych producentów, którzy oferują szeroką gamę przycisków kompatybilnych z daną spłuczką. Dzięki temu sam przycisk będziemy mogli dobrać na ostatecznym etapie wykańczania łazienki lub zmienić go w dowolnym momencie użytkowania spłuczki.

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.