Fot.123RF.com
Przytulanki
To one spędzają z maluchami najwięcej czasu. Czy to w łóżku, przy posiłku, czy na spacerze – dzieciom zawsze towarzyszą ulubione misie. Najmłodsi nierzadko biorą do buzi niektóre części przytulanek, z tego względu należy dbać o nie regularnie. Maskotki produkowane są z różnych materiałów, dlatego przed każdym myciem zapoznaj się z zaleceniami producenta, umieszczonymi na metce. Znajdziesz tam informacje, czy daną zabawkę należy prać ręcznie oraz jakich środków czyszczących unikać, aby jej nie zniszczyć. Większość pluszaków bezpiecznie wypierzesz w pralce. Przed umieszczeniem ich w bębnie, wsadź je do siatki na bieliznę lub do poszewki na poduszkę. W ten sposób uchronisz je przed uszkodzeniem i odkształceniami. Bezpośrednio do prania dodaj ¼ szklankę sody oczyszczonej. Nastaw pralkę na specjalny program do delikatnych tkanin. Przed wysuszeniem, rozczesz futerko maskotek grzebieniem, dzięki temu nie splącze się ono i zachowa swoją miękkość. Zostaw je w ciepłym miejscu, aby obeschły samoistnie. Suszone w suszarce mogą stać się szorstkie w dotyku.
Maskotki, których nie wolno prać mechanicznie, wymyj w wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu, np. szamponu dla dzieci. Wyszoruj je delikatnie zwilżoną ściereczką i dokładnie opłucz z mydlin. Susz w pokojowej temperaturze.
Sprawdź koniecznie: Jak sprzątać, gdy dziecko jest w domu
Zabawki gumowe i plastikowe
Czyszczenie tych zabawek powinno przebiegać dwufazowo – najpierw należy oczyścić je z powierzchniowego brudu, a następnie zdezynfekować, aby pozbyć się bakterii zalegających w ich rowkach i szczelinach. Zabawki z tworzyw sztucznych możesz umyć w zmywarce do naczyń. Zapakuj je do lnianych woreczków i ułóż na górnej półce urządzenia. Wybierz program do mycia w niskiej temperaturze – nie rozpuści on plastiku i farb użytych do zabarwienia zabawek. Jeśli nie masz zmywarki, zabawki umyj w zlewie, używając ciepłej wody i płynu do naczyń. Wszystkie zakamarki omieć szczoteczką do zębów lub gąbką.
Pamiętaj, by nie czyścić w ten sposób zabawek na baterie! Zepsują się, jeśli woda dostanie się do ich wrażliwych mechanizmów. Oczyść je ostrożnie przy pomocy ściereczki zwilżonej w mydlinach, a następnie dokładnie osusz.
Po myciu pora na odkażanie. Można zrobić to na kilka sposobów
- Zmieszaj dwie łyżki sody oczyszczonej z dwoma szklankami wody. Roztwór przelej do butelki z atomizerem i rozpyl go na zabawki. Pozwól im samoistnie obeschnąć.
- Do jednego litra wody dolej łyżeczkę chlorowego wybielacza. Taką mieszanką obmyj ulubieńców dziecka. Nie wycieraj ich, niech wyschną same. Nie obawiaj się szkodliwości wybielacza, szybko wyparuje z zabawki pozostawionej na świeżym powietrzu.
- Schowaj plastikowe przedmioty do plastikowego woreczka i umieść je w zamrażarce na 3 doby. W tak niskiej temperaturze wszystkie zarazki obumrą i nie pozostanie po nich żaden ślad.
Szczególnej i częstej pielęgnacji wymaga… gumowa kaczuszka! To, że kąpie się w wannie wraz z dzieckiem, nie znaczy, że jest całkowicie czysta. Jeśli nie jest regularnie myta i suszona, w jej wnętrzu rozwijają się kolonie bakterii oraz pleśń. Kontakt z nimi może skutkować infekcjami, alergiami, a w konsekwencji także astmą.
Drewno charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi, więc nie wymaga częstego mycia. Co jakiś czas przecieraj je ściereczką zwilżoną octem spirytusowym. Jest bezpieczny, a jego zapach szybko się ulatnia. Jeśli zauważysz, że drewniany przedmiot zaczął czernieć, wyrzuć go jak najprędzej. Oznacza to, że zaczął on gnić.
Wskazówki, które mogą się przydać
- Zawsze miej pod ręką wilgotne chusteczki. Używaj ich, gdy dziecko ubrudzi ulubioną zabawkę, kiedy znajdujecie się poza domem.
- O czystość i higienę przytulanek dbaj zwłaszcza wtedy, kiedy pociecha choruje na biegunkę lub przeziębienie. Zanieczyszczone zabawki mogą przyczynić się do nawrotu choroby.
Deccoria.pl