Spis treści:
Czym jest Legionella?
Legionella to tlenowe bakterie Gram-ujemne, które powszechnie występują w środowisku naturalnym. Miejscem ich bytowania jest woda, gdzie rozwijają się i rozmnażają w temperaturze 20-50°C. Spotykamy je w zbiornikach wodnych, basenach, strumieniach, instalacjach wodno-kanalizacyjnych czy nawet w wilgotnej glebie. Gatunek Legionella pneumophila wywołuje zakaźne (ale nie zaraźliwe) schorzenie dróg oddechowych, czyli legionellozę (chorobę legionistów). Nie można zarazić się nią od drugiego człowieka. Nie grozi nam również zakażenie drogą pokarmową, np. wskutek wypicia skażonej bakteriami wody.
W jaki sposób rozprzestrzenia się bakteria Legionella? Zakażenie może nastąpić jedynie wtedy, gdy do dróg oddechowych człowieka dostanie się aerozol skażonej wody. Może do tego dojść np. podczas wdychania mgły powstałej w wyniku rozpryskiwania wody. Choroba legionistów stanowi zagrożenie zwłaszcza dla seniorów, osób z obniżoną odpornością oraz obciążonych przewlekłymi schorzeniami. Legionellozę leczy się za pomocą terapii antybiotykowej.
Przeczytaj również: Z kranów płynie bakteria, zmarło kilka osób. Jak groźna jest choroba legionistów, jak się przed nią chronić?
Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia legionellozą? Zalecenia GIS
W związku z rosnącą liczbą zakażeń chorobą legionistów Główny Inspektorat Sanitarny wydał specjalny komunikat. Przedstawia w nim szczegółowe zalecenia, których przestrzeganie pomoże zapobiec potencjalnemu zakażeniu bakterią Legionella pneumophila. Co powinniśmy zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia chorobą legionistów? GIS zaleca następujące czynności:
- Systematycznie czyśćmy i dezynfekujmy wszelkie urządzenia natryskowe, m.in. wanny z hydromasażem, głowice prysznicowe oraz nawilżacze powietrza.
- Jeśli przebywaliśmy poza domem dłużej niż 2 tygodnie, po powrocie koniecznie odkręćmy wodę na ok. 2 min i wyjdźmy z pomieszczenia. Dopiero po tym czasie skorzystajmy z wody.
- Od czasu do czasu opróżniajmy i przepłukujmy urządzenia grzewcze. Działanie to ma na celu usunięcie zanieczyszczeń, które mogą znajdować się na dnie oraz ściankach sprzętów. Pamiętajmy, że obecność osadu i biofilmu sprzyja rozwojowi Legionelli.
- Warto ustawić temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na 60°C, ponieważ w takich warunkach bakteria Legionella nie jest w stanie długo przetrwać.
Źródła: Deccoria.pl, gov.pl/web/gis
Przeczytaj również:
Masz problem z osami? Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się ich z balkonu, strychu i ogrodu
Internet okrzyknął je zmutowanymi szerszeniami. Zaczynają być plagą w blokach i mieszkaniach
Pigwa bywa nazywana polską cytryną. Jakie ma właściwości? na INTERIA.TV.