KONKURS. Wygraj 700 zł na zakupy w IKEA >>
Wnętrza aranżujemy tak, by wpuścić do nich jak najwięcej słońca optycznie powiększając pomieszczenia. Kiedy w przestrzeni mieszkaniowej brakuje dużych okien, ściany malujemy na biało nie stosując barwników, wystrzegając się również dużych kontrastów. Całość wykańczamy przede wszystkim drewnem, ceramiką, kamieniem oraz bawełną, lnem, wełną i skórą. Miły klimat uzyskamy dzięki meblom drewnianym, a także plecionym z rattanu i wikliny, które dobrze komponować się będą z nowoczesnymi sprzętami.
Harmonijnie nastrojone
Założeniem ekownętrza jest zatarcie granic pomiędzy wnętrzem a tym, co na zewnątrz, stwarzając atmosferę relaksu oraz nastrój czerpiący z kultury hipisowskiej i folkloru. Wiklinowe klosze i kosze, meble i dodatki zachowują kolorystyczny umiar, trzymają się jasnych brązów i szarosci. O klimat natury dbają też drewniane blaty kuchenne, rattanowe fotele oraz dywany tkane na płasko z naturalnych tkanin. A w ukryciu i na widoku wiklinowe kufry i koszyki, w których można schować osobiste przedmioty.
Funkcjonalna prostota
Podstawą jest otoczenie się drewnem i paletą jasnych barw: bielą, szarością czy beżami. Słowem kluczem jest tutaj „prostota”. To ona dyktuje kształty mebli oraz dodatków, a gwarancją ciepła są futrzane narzuty oraz światło świec i naturalne tkaniny - bawełna i len, których walorem jest wyraźna, naturalna faktura.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Coś z niczego
Ekownętrze ma charakter żartobliwy dzięki przedmiotom takim jak kosze plecione ręcznie z naturalnego tworzywa, które świetnie sprawdzają się w przechowywaniu drewna w salonie przy kominku oraz prania czy pościeli w łazience. Lekkości dodają również pudełka z liści palmowych na regale z książkami, w których można schować na przykład dokumenty. W kuchni - obowiązkowo drewniany lub ceramiczny chlebak i drewniany blat kuchenny. Zaś w łazience - pod umywalką, zamiast tradycyjnej szafki pokrytej błyszczącym lakierem, zwykły drewniany stolik. Pod ścianą - krzesło i wieszak na ręcznik w jednym. Nie zapominajmy o zwykłych świecach tworzących niepowtarzalny nastrój podczas wieczornej kąpieli.
Rzeczywista dbałość o naturę
Z troski o środowisko wykorzystuje się - szczególnie w produkcji mebli - żywiołowość natury i przekuwa w walor to, co przy seryjnej produkcji uznawane jest za defekt. Na przedmioty, które na co dzień eksploatowane w inny sposób, spogląda się niezgodnie z ich przeznaczeniem. I tak, np. drewniana skrzynka przytwierdzona do ściany staje się wygodną półką. Również tradycyjny wieszak do suszenia ziół posłużyć może jako stylowy żyrandol. Wystarczy, że przymocujemy do niego małe słoiczki, do których włożymy tealighty. Zamiast tradycyjnej ławy czy łóżka - stolik i łóżko z palet euro.
Pochwała umiaru
Przedmioty eko dzięki swej wyrazistej urodzie, dobrze prezentują się tylko w towarzystwie neutralnych, bezpretensjonalnych przedmiotów. Dlatego, najlepiej łączyć je z prostymi formami nowoczesnych mebli i przedmiotów codziennego użytku. Szczególnie należy pamiętać o umiarze, bo zarówno w mieszkaniu, jak i w naturze jest on szczególnie ważny.
KONKURS. Wygraj 700 zł na zakupy w IKEA >>
Przeczytaj również:
Przegląd tkanin organicznych >>
Odpocznij od zgiełku – poznaj styl eko >>
Kliknij, aby przejść do galerii naszych Użytkowników >>
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
EKO MEBLE. KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NASZYCH UŻYTKOWNIKÓW >>