Katalog Roślin

Kasztan jadalny (Castanea sativa Mill)

Kasztan jadalny stanowi idealną dekorację ogrodu. Wymaga jednak opieki i troskliwej ręki. Zanim zdecydujesz się na jego uprawę, sprawdź, jakie ma wymagania.

Fot. 123RF/PICSEL/Castanea sativa Mill
REKLAMA

Kasztan a kasztanowiec – czy to to samo?

Kasztan jadalny bardzo często bywa mylony z kasztanowcem pospolitym. Warto wiedzieć jednak, że to dwa różne drzewa i poza podobnymi nasionami nie łączy ich zbyt wiele. Kasztan jadalny należy do rodziny bukowatych, kasztanowiec natomiast – do mydleńcowatych.

Jak wygląda kasztan jadalny?

Wysokość drzewa może sięgać nawet do 35 m, jednak w Polsce raczej nie rosną wyższe niż 20 metrów. Kasztan ma długie (nawet do 25 cm), lancetowate liście o równych ząbkach. Posiada pień, który pokrywa spękana, brunatna kora. Jego kwitnienie przypada na okres od czerwca do lipca. Późna jesień (październik-listopad) to czas dojrzewania owoców, czyli orzechów kasztana.

Ciekawostka! Kwiaty tej rośliny mają specyficzny zapach, który przywołuje skojarzenia z... tranem!

Kasztan jadalny: wymagania

Kasztan jadalny wymaga miejsca słonecznego, zacisznego, osłoniętego od wiatru i ciepłego. Unikaj wystawiania go w miejsca, w których zimą wieją silne i mroźne wiatry. Mogą one wysuszyć roślinę, dlatego lepiej sprawdzi się w cieplejszych rejonach Polski. W ciągu pierwszych zim warto go osłaniać.

Jeśli chodzi natomiast o glebę, to drzewo radzi sobie na różnych podłożach. Dobrze urośnie zarówno na glebie piaszczystej, jak i na gliniastej. Unikaj sadzenia kasztana na glebach wapiennych. Nadmiar wilgoci w glebie pogarsza mrozoodporność. Roślina za to dobrze poradzi sobie z zanieczyszczeniem powietrza, na które jest odporna. Dzięki temu idealnie nadaje się do sadzenia w aglomeracjach miejskich czy w terenach, które są uprzemysłowione.

Sadzenie i pielęgnacja

Najlepszą porą na sadzenie kasztana jadalnego jest wiosna – wtedy roślina ma sporo czasu, aby przygotować się na zimowe chłody. Warto jest wcześniej przemyśleć odpowiednie miejsce sadzenia. Kasztan bowiem osiąga pokaźne rozmiary, zarówno, jeśli chodzi o wysokość, jak i szerokość. Nie lubi też przesadzania.

Jeśli chodzi o pielęgnację, najważniejsze jest stosowanie okryw przed zimą przez pierwsze kilka lat uprawy. Pień należy wyłożyć kilkunastocentymetrową warstwą ściółki. Część nad ziemią dodatkowo najlepiej owinąć materiałem, który przepuszcza powietrze, np. włókniną.

Kasztan jadalny poradzi sobie w czasie suszy, jednak młode osobniki należy wtedy regularnie podlewać. Nie wymaga on regularnego naważenia – wystarczy raz na kilka lat zastosować nawóz organiczny. Cięcie również nie jest mu potrzebne, ale wiosną warto podcinać pędy, które przemarzły.

Jak wykorzystać kasztan jadalny w kuchni?

Jadalne kasztany mają średnicę 2-3 cm i – jak sama nazwa wskazuje – nadają się do wykorzystania w kuchni. Można je podawać na surowo, ale częściej zaleca się je uprażyć, upiec lub grillować. Zanim włożą je do piekarnika, wymagają nacięcia. Zmielone kasztany jadalne mogą zastąpić kawę, a w niektórych krajach przyrządza się z nich zupę.

Kasztany jadalne są cennym źródłem witamin, minerałów, białka, tłuszczy i węglowodanów. Kiedyś służyły jako afrodyzjaki! Warto jednak próbować ich ostrożnie – zdarza się bowiem, że powodują alergie.

Kasztan jadalny owoce Fot. 123RF/PICSEL

Kasztan jadalny - najwazniejsze informacje

Stanowisko: słoneczne lub półcieniste

Wilgotność gleby: średnio wilgotna

Roślina ozdobna z: liści, kwiatów i owoców

Podlewanie: rzadkie

Wysokość: 20-30 metrów

Pokrój: kulisty

Termin kwitnienia: maj

Zimozielone: nie

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kasztan jadalny (Castanea sativa Mill)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.