Właściwości gatunku i ciekawe odmiany kostrzewy pstrej (Festica versicolor)
Naturalnym środowiskiem kostrzewy pstrej są wysokie partie Karpat i Sudetów. Trawa tworzy gęste kępki, które rosną na wysokość 40 centymetrów. Wąskie, malowniczo wygięte liście wyjątkowo ładnie wyglądają na surowym tle grysu lub dużych bloków granitu budujących przydomowe skalniaki. Kwitnienie rośliny przypada na początek lipca i trwa do końca sierpnia. Na pędach byliny pojawiają się wtedy wąskie wiechy w kolorze brunatnofioletowym, które w okresie jesiennym wybarwiają się i zyskują szlachetny, złocisty odcień.
Wymagania: stanowisko i ziemia dla kostrzewy pstrej
Kostrzewa pstra najlepiej czuje się w ziemi o odczynie zasadowym. Nie przepada za wilgocią, dlatego posadź ją w podłożu przepuszczającym, w towarzystwie kamieni i innych roślin skalnych. Idealnym stanowiskiem uprawy kostrzewy pstrej będzie ciepłe, dobrze nasłonecznione i suche miejsce o wysokim współczynniku pH.
Uprawa i pielęgnacja kostrzewy pstrej
Podobnie jak w przypadku innych gatunków kostrzew, również wnętrze kępy kostrzewy pstrej obumiera z upływem czasu. Dla utrzymania estetyki w ogrodzie warto co kilka lat odmłodzić całą aranżację. Zabieg polega na rozdzieleniu dojrzałej trawy na kilka części i posadzeniu ich na nowym stanowisku.
Wczesnowiosenna pielęgnacja kostrzewy pstrej ogranicza się do przycinania suchych pędów. Roślina nie wymaga ani intensywnego podlewania, ani nawożenia, więc nie przysparza problemów w uprawie.
Sposoby na rozmnażanie kostrzewy pstrej
Rozmnażanie kostrzewy pstrej polega na podziale kępy na mniejsze części i wkopaniu ich w świeżą, dobrze odchwaszczoną ziemię. Najlepiej, jeśli przeprowadzisz zabieg wiosną lub jesienią.
Choroby i szkodniki kostrzewy pstrej
Choroby i szkodniki zazwyczaj omijają tę piękną roślinę.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: -
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: -
Pokrój: Kępiasty
Termin kwitnienia: Lipiec, sierpień
Zimozielone: -