Urządzanie wnętrz

Między ścianą a podłogą – nie tylko listwa!  Jakie inne łączenia można stosować?

Detal łączenia posadzki ze ścianą bywa naprawdę istotnym elementem we wnętrzu, potrafi nadać mu charakter i postawić kropkę nad „i” przy wykończeniu. W pierwszym odczuciu, jeśli myślimy o łączeniu posadzki ze ścianą, pewnie wyobrażamy sobie, niezbyt piękną pospolitą listwę PCV, często oklejoną folią imitującą drewno. Nie może być nic bardziej nietrafionego niż zamontowanie oto takiej listwy na styku posadzki z prawdziwego drewna ze ścianą.

Między ścianą a podłogą – nie tylko listwa!  Jakie inne łączenia można stosować?

Połączenie ściany i posadzki, miejsce ich styku warto jednak jakoś zabezpieczyć. Jest to miejsce szczególnie narażone na działanie różnych czynników, począwszy od zwykłej czynności mycia podłogi, przypadkowego uderzenia nogą lub naturalnej pracy konstrukcji budynku. Listwy maskują też drobne (a czasami nawet dość spore) niedociągnięcia wykonawcze. Co tu dużo mówić – to miejsce jest szczególnie trudne do perfekcyjnego wykończenia. W przypadku braku listwy maskującej, na zakończeniu ściany należałoby, aby każda płytka gresowa lub klepka parkietu były docięte idealnie, tak by układały się w jednej linii, bo przecież bez listwy będzie to wszystko bardzo widoczne. Podobnie ma się sprawa ze ścianą – musi być idealnie gładka i nie będzie tu miejsca na jakiekolwiek odchyłki od poziomu czy falowanie nierówności tynku. Dlatego większość z nas decyduje się na jakiś sposób połączenia tych dwóch elementów, a co wykorzystać na styku ściany i posadzki? Kilka sugestii poniżej. 

Listwa przypodłogowa w pomieszczeniu może zupełnie zniknąć lub wręcz odwrotnie być wyraźnie wyeksponowana, jako celowy element dekoracji. Wybór listew przypodłogowych zależy przede wszystkim od tego, jaki charakter będzie miało dane pomieszczenie. 

Biały cokół

Bardzo lubiane i popularne rozwiązanie to wykorzystanie dekoracyjnej listwy w białym kolorze wykonanej z płyty MDF lub twardej pianki poliuretanowej. Listwy przysufitowe mogą mieć prostą formę lub mieć wymyślne profile, opracowanie z myślą o dodatkowej dekoracji wnętrz. Biały cokół jest tak wdzięcznym elementem, że będzie pasował do wielu aranżacji,  począwszy od wnętrz stylowych, przez industrialne lofty po te nowoczesne i minimalistyczne. Wysoki, biały cokół zakończony dekoracyjnym frezem w połączeniu z innymi elementami sztukaterii, nada wnętrzu klasy i elegancji. Będzie świetnym uzupełnieniem na ścianie w zestawieniu z białymi drzwiami. 

Bardziej rozbudowaną wersją białego cokołu, będzie umieszczenie na ścianie w dolnej jej części całej lamperii wykonanej z białej stylowej boazerii lub sztukaterii. W takiej wersji będziemy mieli zabezpieczoną ścianę nawet do 120 cm na wysokość i jednocześnie piękną aranżację na ścianie.

Cokół w ścianie

Coś, nie tylko dla miłośników minimalizmu, ale także rozwiązanie bardzo funkcjonalne. Jeśli nie chcemy mieć nic przyklejonego do ściany – wpuśćmy listwę w jej głąb. Wystarczy podkuć tynk na wybraną wysokość cokołu, wykonując wnękę wzdłuż posadzki i następnie w niej ukryć listwę przypodłogową. Może być ona wykonana w zasadzie z każdego materiału, jaki sobie wybierzemy – z płytek, drewniana, z płyty MDF, szklana lub stalowa. Ideą tego typu cokołu jest to, żeby jego płaszczyzna licowała się z pozostałą częścią ściany. 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Danny Joe Calviz (@cubancustom)

Pytki lub cegiełki 

Bardziej wyszukana wersja systemowego cokołu z płytek gresowych, to wykonanie pasma wzdłuż posadzki z dekoracyjnych płytek lub cegły klinkierowej. Nie musimy od razu wykańczać całej ściany płytkami lub cegłą – może wystarczy sam odmienny cokolik, aby wprowadzić we wnętrzu odrobinę oryginalności. Taki cokół możemy wykonać w niskiej wersji na wysokość jednej cegły, czyli ok. 6 cm lub zaszaleć i zrobić go w dominującej wersji na pełną nawet 25 cm wysokość układając cegły w pionie. 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Ariela Interiors (@ariela_interiors)

Listwa w malowanej wersji 

Jeśli faktycznie nie chcemy mieć nic położonego na ścianie, nie podobają nam się listwy drewniane, z MDF czy to płytek, nie chcemy również podkuwać tynku po całym obwodzie pokoju, jako zabezpieczenie ściany namalujmy na niej pas ochronny za pomocą specjalnego lakieru lub wykonajmy go z dekoracyjnego tynku. Dzięki takiej impregnacji powłoka ściany jest zabezpieczona w bardzo wysokiej odporności na szorowanie, lakier jest matowy i nie zmienia koloru ściany, dzięki temu nie uzyskujemy efektu nie chętnie pożądanej lamperii. W przypadku tynku dekoracyjnego jest on bardziej odporny niż farba i dodatkowo zwykle w bardzo bogatej kolorystyce, a także wyszukanych wzorach – począwszy od tynku imitującego beton, deski, przez stiuki po trójwymiarową imitację skóry dzikich zwierząt jak wąż lub panterka.

A może coś jeszcze innego? 

Na rynku jest cała masa rozwiązań i materiałów np. listwy wykończeniowe do płytek i glazury, które możemy wykorzystywać w różnoraki sposób. Czy jesteśmy skazani na wszędobylskie cokoliki wykonane z listwy PCV, absolutnie nie. Do nowoczesnych chętnie wykonywanych epoksydowych posadzek świetnie pasować będzie metalowa listwa ze stali nierdzewnej lub aluminium. Jeśli lubimy, jak się coś błyszczy, wykonajmy cokół ze szkła Lacobel. Występuje ono w pokaźne ilości kolorów, można zgrać go z kolorem ściany, na której go montujemy. A może snująca się świetlna linia na łączeniu płaszczyzn ? Zdecydujmy się na podświetlaną listwę LED.


arch. Monika Wolska - Gan
www.archiego.com

Przeczytaj pozostałe porady naszego eksperta:

Modne łazienki. Jakie wykończenia są teraz na topie?

Z czym łączyć kolor granatowy?

 Jak dobrać fugi do koloru płytek?

Siłownia w domu - na co zwrócić uwagę?

Złote lata dwudzieste – czyli jak urządzić mieszkanie w stylu Art Deco?

Czuj się jak u siebie! Czyli jak najlepiej urządzić pokój dla gości

BEZ BARIER - Jak urządzić łazienkę dla seniora?

Jedzenie w nowym świetle, czyli jak najlepiej oświetlić kuchnię?

Men’s cave czyli mieszkanie w męskim stylu

Jak odpowiednio zaplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Urządzamy salon. O czym warto pamiętać?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.