Urządzanie wnętrz

Okiem eksperta: Siłownia w domu - na co zwrócić uwagę?

Siłownia w domu, a może tylko skrawek miejsca do ćwiczeń to coś, co na pewno przyniesie wymierne korzyści dla naszego zdrowia, a w dalszej perspektywie także dla naszego budżetu. Siłownia w domu to nie tylko kaprys, ale wiele dobrego. Jak zatem przygotować się do stworzenia zacisznego kąta do ćwiczeń?

Okiem eksperta: Siłownia w domu - na co zwrócić uwagę?

Jeśli już zdecydujemy się urządzić siłownię w domu, warto wygospodarować na nią trochę miejsca, a najlepiej oddzielnie pomieszczenie. Im więcej przestrzeni wydzielimy pod domowe centrum fitness, tym będzie łatwiej rozmieścić sprzęt treningowy. W osobnym pomieszczeniu będziemy mogli ćwiczyć na luzie, ale jednocześnie w skupieniu. Wystrój siłowni powinien być przyjemny, tak abyśmy się w niej dobrze czuli i dobrze się nam ćwiczyło.

Istotne elementy wystroju
Lustro. Być może nieraz zastanawiamy się, po co tyle luster na salach fitness czy w siłowni? Montowane są one wcale niekoniecznie do poprawiania fryzury i robienia sobie mirrorselfie, ale z dużo ważniejszych względów. Bardzo istotną sprawą podczas wykonywania ćwiczeń jest ich poprawna technika. I to właśnie ćwiczenie przed lustrem pozwoli nam zapanować nad odpowiednim ułożeniem ciała i wykonaniem danego ćwiczenia zgodnie ze wzorcem, tak aby nasz trening był efektywny i nie spowodował niepotrzebnych kontuzji.

Wykładzina. Najlepiej na posadzkę w siłowni sprawdzi się specjalnie dedykowana do pomieszczeń sportowych wykładzina EPDM. Jest ona antypoślizgowa i wibroizolacyjna, może być układana w płytkach lub z rolki. Odpowiednia stabilność na posadzce to podstawa podczas wykonywania treningów. Ważne, abyśmy sami czuli odpowiednią przyczepność do podłoża. Również maszyny, które na nim umiejscowimy, powinny stać stabilnie. W przypadku gdy urządzamy siłownię na piętrze, a pod nami dodatkowo mamy sąsiadów, koniecznie musimy zadbać o wygłuszenie posadzki, np. układając pod wykładziną podkład izolujący, zabezpieczający przed przedostaniem się hałasu i drgań.

REKLAMA

Ściany. W przypadku gdy planujemy wykonywać ćwiczenia balansujące wymagające oparcia o ścianę lub ćwiczenia z piłką, powinniśmy zabezpieczyć fragment ściany przed uderzeniami i możliwością jej wgniecenia. Najlepiej w tym wypadku wykończyć ścianę płytami odpornymi na uderzenia np. wykonanymi z wełny drzewnej łączonej magnezytem. Płyty te są nie tylko odporne na uderzenia, ale także wykazują duże właściwości izolacyjności akustycznej. Występują w wielu kolorach, co jest dodatkowym plusem dla aranżacji pomieszczenia.

Półki, regały. Nie ma nic ważniejszego przy swobodnym wykonywaniu ćwiczeń jak duża, uporządkowana przestrzeń wokół nas. Zadbajmy o porządek i miejsce do odłożenia sprzętu. W naszej domowej siłowni muszą pojawić się regały lub półki na cały drobny sprzęt gimnastyczny, uchwyt do powieszenia maty, wieszaki na gumy treningowe itp. Zachowany ład w siłowni na pewno nie tylko ułatwi nam szybkie odszukanie potrzebnego sprzętu, ale sprawi, że gimnastyka w uporządkowanym pomieszczeniu będzie dla nas przyjemnością.

Wentylacja. Oprócz odpowiedniego wykończenia w siłowni bardzo istotnym elementem jest odpowiednia wentylacja pomieszczenia. Jeśli nie mamy dostępu do przewodu kominowego z pionem wentylacji mechanicznej, koniecznie zamontujmy w niej wentylację mechaniczną.

Motywacja. Wielu z nas to kocha i pewnie tak samo wielu nienawidzi — hasła motywujące, zachęcające do walki i niepoddawania się. Na pewno ciekawym elementem będzie umieszczenie na ścianie nietuzinkowej grafiki z naszym mottem przewodnim, które towarzyszyć nam będzie podczas ćwiczeń. Będzie to nie tylko motywacja, ale i także element aranżacji wnętrza.


arch. Monika Wolska - Gan
www.archiego.com

Przeczytaj pozostałe porady naszego eksperta:

Złote lata dwudzieste – czyli jak urządzić mieszkanie w stylu Art Deco?

Czuj się jak u siebie! Czyli jak najlepiej urządzić pokój dla gości

BEZ BARIER - Jak urządzić łazienkę dla seniora?

Jedzenie w nowym świetle, czyli jak najlepiej oświetlić kuchnię?

Men’s cave czyli mieszkanie w męskim stylu

Jak odpowiednio zaplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Urządzamy salon. O czym warto pamiętać?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.