Okiem eksperta

Rodzaje mieszkań na wynajem

Na rynku wynajmu nieruchomości można wyróżnić kilka grup najemców. Są to studenci, turyści i pracownicy, którzy przenieśli się do miasta i nie zdecydowali na zakup własnego M. Każda z tych grup ma inne oczekiwania, inne priorytety i co za tym idzie – interesują ją inne lokalizacje i rozkłady mieszkań.

Rodzaje mieszkań na wynajem
Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Najbliżej centrum chcą mieszkać turyści

Ta grupa oczekuje przede wszystkim mieszkań małych, w pełni wyposażonych i ulokowanych jak najbliżej Rynku. Myśląc o takim kliencie, należy założyć, że nasze mieszkanie powinno znajdować się w takiej odległości od ścisłego centrum, by można się było do niego dostać w czasie kilkunastominutowego spaceru. Z tego punktu widzenia atrakcyjnych jest wiele lokalizacji. Są to zarówno tereny usytuowane blisko Rynku, jak i Dworca Głównego. Pamiętać należy, że kupując takie mieszkanie, będziemy je musieli kompleksowo wyposażyć.

Sprawdź: Mieszkanie na wynajem - jak urządzić?

fot. materiały partnera

Operator zajmie się wszystkim

Powinniśmy się także zastanowić nad sposobem, w jaki będziemy je wynajmować. Na rynku najpopularniejszy jest model podzlecania wynajmu wyspecjalizowanym firmom. Wtedy nie musimy się o nic martwić, ale za to powinniśmy mieć świadomość, że w tym wypadku sporą część naszych zysków przejmie operator. Cóż, coś za coś. W drugim przypadku sami dajemy ogłoszenia i zajmujemy się wynajmem. Wtedy na naszej głowie będzie nie tylko dostarczenie o dowolnej porze kluczy przybywającym turystom, ale także sprzątanie czy wymiana pościeli.

Zobacz więcej zdjęć

Największą  grupą osób wynajmujących w dużych miastach są od lat studenci

Oni oczywiście także chcieliby mieszkać w centrum, ale w zamian za niższy czynsz chętnie zdecydują się na bardziej odległe miejsce. Tu bardzo istotna jest komunikacja publiczna, szczególnie połączenia tramwajowe i autobusowe między miejscem zamieszkania i uczelnią. Oczywiście w tym wypadku również musimy wykończyć mieszkanie, ale często studenci gotowi są zaakceptować trochę niższy standard. O ile w przypadku mieszkań dla turystów najlepsze są małe metraże, o tyle dla studentów możemy pomyśleć o większej powierzchni. Bardzo często zdarza się, że studenci wynajmują mieszkania trzy-, a nawet czteropokojowe. Możemy też sami zdecydować się na wynajmowanie poszczególnych pokoi, a nie całego mieszkania. Kupując mieszkanie inwestycyjne z myślą o tej grupie społecznej, należy pamiętać, by każdy z pokoi miał niezależne wejście i by mieszkanie miało osobną kuchnię.

Obliczając rentowność najmu, dobrze jest przyjąć do obliczeń 10, a nie 12 miesięcy w roku. W wakacje skłonność studentów do wynajmu jest dużo mniejsza − nie chcąc stracić lokatorów, będziemy więc zmuszeni do rabatów lub wręcz częściowego zaniechania opłat za letnie miesiące.

Mieszkanie dla zatrudnionych z dobrymi zarobkami

Coraz większą grupę najemców stanowią pracownicy, w tym obcokrajowcy. Tu trudno o proste recepty. Z danych analitycznych wynika, że bardzo często w tej grupie dominują single i pary. Poszukiwane są więc mieszkania jedno- i dwupokojowe. Jaka jest najlepsza lokalizacja dla tej grupy społecznej? Taka, gdzie w pobliżu znajduje się sporo biurowców.

Zobacz więcej zdjęć

Najem długoterminowy dla rodzin

Inną grupą, choć coraz mniej liczną, są mieszkańcy miasta, którzy nie chcą kupować mieszkania, lecz decydują się na najem długoterminowy. Często są to rodziny, które starają się odłożyć środki na własne mieszkanie − wiedząc, że może to potrwać nawet kilka lat, chcą wynająć mieszkanie właśnie na taki okres. Tu tak naprawdę lokalizacja może być różna i najczęściej jest wybierana tam, gdzie lokator będzie miał blisko do miejsca pracy. Można więc założyć, że z punktu widzenia wyboru dzielnicy najlepiej przyjąć podobne kryteria jak przy wynajmie dla osób pracujących w biurowcach. W tym wypadku z reguły mniej wydamy na wyposażenie mieszkania, gdyż osoby planujące dłuższy najem wolą same kupić sobie meble. Minusem jest często niższa kwota najmu, plusem zaś stałe wpływy w trakcie całego okresu umowy.

Zobacz więcej zdjęć

Poszukiwane kawalerki i dwa pokoje z kuchnią

Bardzo często inwestorzy decydują się na kupno kawalerki lub dwóch pokoi z kuchnią. Ma to swoje uzasadnienie. Po pierwsze za kawalerkę zapłacimy relatywnie taniej, choć cena za metr kwadratowy będzie zdecydowanie wyższa. Po drugie w przyzwoitej lokalizacji kawalerki są tak samo atrakcyjne zarówno dla studentów jak i dobrze zarabiających pracowników spoza miasta. Mniej inwestujemy a mamy większą grupę odbiorców celowych.

Sprawdź: Mała i funkcjonalna – jak urządzić kawalerkę?

Zobacz więcej zdjęć

Zacznij od analizy rynku

Do kupna mieszkania należy podejść tak jak do każdej innej inwestycji kapitałowej. Zacznijmy od naszej zdolności finansowej. Ile mamy, ile możemy pożyczyć, tak by bez stresu spłacać raty i ile możemy zarobić. Warto po sprawdzeniu własnego portfela i sprawdzeniu ofert na rynku pokusić się o określenie kwoty jaką będziemy chcieli uzyskać z wynajmu. Najprostsze jest skorzystanie z portali z ofertami najmu. Wybieramy lokalizację i sprawdzamy ceny. Ale to nie wszystko. Część portali informuje jak długo dana oferta jest na rynku. Wybierajcie te inwestycje, gdzie na mieszkania na wynajem jest największy popyt. W przyszłości będzie mniej problemów z wynajmem a po rezygnacji najemcy łatwiej będzie znaleźć kolejne osoby.

Zobacz więcej zdjęć

Niezależnie od wyboru charakteru najmu przygotowanie do zakupu należy rozpocząć od kalkulacji finansowych, jest to szczególnie istotne, kiedy posiłkujemy się kredytem. Generalna zasada w tym wypadku jest taka, by zaniżać ewentualne przychody, nie zapominać o podatkach oraz przyjąć, że stopy procentowe, czyli wysokość raty kredytu, mogą w przyszłości wzrosnąć. Pamiętać należy, że najlepiej traktować inwestycję w mieszkanie na wynajem jako aktywa długoterminowe. Wtedy możemy zarówno zarobić na wynajmie, jak i w okresie hossy sprzedać lokal z dużym zyskiem.

Autor: Ekspert serwisu Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Rodzaje mieszkań na wynajem"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.