Z tego artykułu dowiesz się:
- Czy ryż uratuje zalany telefon?
- Jak naostrzyć ostrza blendera i młynka do kawy?
- Jak wyczyścić przypalony garnek przy użyciu ryżu?
Ryż — właściwości
Ryż jest jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych na świecie. Jest pożywny, tani i pasuje do wielu dań, zarówno mięsnych, jak i wegańskich. Po ugotowaniu jest bogatym źródłem węglowodanów, białka oraz minerałów takich jak magnez, cynk, fosfor, żelazo, miedź i selen.
Ryż — zastosowania
Poza walorami smakowymi i odżywczymi charakteryzuje się on niezwykłymi właściwościami, które można wykorzystać w rozwiązywaniu wielu codziennych problemów — ryż odznacza się pewnymi właściwościami higroskopijnymi, czyli pochłaniającymi wilgoć.
Czy ryż pomaga na telefon po zalaniu?
Popularny w internecie mit mówi, że ziarna ryżu to ratunek dla zalanego telefonu. Poradniki radzą, by zalany smartfon możliwe jak najszybciej rozłożyć — zdjąć klapkę, wyjąć baterię i karty pamięci oraz SIM, a następnie przełożyć oddzielnie do foliowych woreczków wypełnionych ryżem. Po odczekaniu doby telefon powinien działać jak nowy. Właściwości higroskopijne ryżu nie są na tyle silne, by wyciągnąć z komponentów urządzenia całą wilgoć, która z czasem może doprowadzić o korodowania płyty głównej i innych metalowych elementów. W przypadku zamoczenia komórki najlepiej oddać ją do profesjonalnego serwisu, który dokładnie ją osuszy i oczyści.
W przypadku zamoczenia komórki najlepiej oddać ją do profesjonalnego serwisu, który dokładnie ją osuszy i oczyści Fot. 123RF/PICSEL
Ryż jako pochłaniacz wilgoci
Mniejsze, rzadziej używane urządzenia i akcesoria elektroniczne popracują dłużej, jeśli będą przechowywane w odpowiednich warunkach. Odpowiednich, czyli pozbawionych wilgoci, a to zapewni właśnie ryż. Woreczki z nim wsadź do futerałów i pojemników, w których trzymasz aparaty fotograficzne, ładowarki, baterie czy karty pamięci.
Nagrzany ryż jako termofor
Ciepłe okłady warto stosować w celu łagodzenia bólów mięśniowych, menstruacyjnych i dyskopatycznych oraz rozluźniania przykurczów i sztywności mięśni. Jeśli nie masz w domu termofora, wykorzystaj ryż! Przesyp go do skarpety lub materiałowego woreczka, a następnie włóż całość do piekarnika nagrzanego do 100 stopni C. Odczekaj ok. 10 minut i gotowe, możesz przyłożyć kompres do ciała, tylko sprawdź uprzednio, czy nie jest zbyt gorący.
Odświeżacz powietrza
Surowy ryż, zapieczony w piekarniku wspaniale pachnie. Warto używać go jako naturalny odświeżacz powietrza.
Ryż do soli i przypraw — przeciw zbrylaniu
Cukier, sól i niektóre sypkie przyprawy często zbrylają się pod wpływem wilgoci. Łatwo temu zapobiegniesz – po prostu wrzuć kilka ziarenek ryżu do pojemników z przyprawami. Jeśli nie chcesz, aby inne produkty spożywcze zawilgotniały w szafce, w której je trzymasz, umieść miseczkę lub woreczek ryżu.
Zabawki dla dzieci
Boisz się, że dziecko przypadkowo połknie rzecz, która nie nadaje się do jedzenia? Możesz dać mu do zabawy ryż! Grubą kartkę papieru posmaruj klejem i obsyp białymi ziarenkami. Kiedy wyschnie, razem z dzieckiem wymalujcie ją farbkami. To świetna zabawa, dzięki której wspomożesz rozwój zdolności kreatywnych i manualnych twojej pociechy.
Naturalny klej
Gotuj ryż aż do rozgotowania — uzyskasz w ten sposób mocne i ekologiczne spoiwo.
Zabawka dla zwierząt
Z ryżu przygotujesz również zabawki dla swoich pupili. Napełnij nim grubą skarpetę lub woreczek z wytrzymałej tkaniny i całość zaszyj – psy i kociaki będą zachwycone.
Sprawdzanie nagrzanego oleju
Smażenie na głębokim oleju to nie łatwa sztuka. Zawsze powinien on mieć idealną temperaturę, inaczej może zrujnować przygotowywaną potrawę. Nigdy nie wiesz, czy tłuszcz rozgrzał się odpowiednio? Wrzuć do niego kilka ziaren ryżu! Jeśli wypłyną na powierzchnię, olej jest gotowy do smażenia.
Ostrzenie nożyków w blenderze
Blender to jeden z najważniejszych gadżetów w nowoczesnej kuchni. Niestety, w wyniku dłuższej eksploatacji jego ostrza tępią się i nie rozdrabniają żywności tak skutecznie, jak robiły to wcześniej. Łatwo temu zaradzisz! Wystarczy, że na wysokich obrotach zmiksujesz w blenderze trochę suchego ryżu. To przywróci nożykom dawną ostrość. W podobny sposób wyczyścisz również młynek do kawy z czarnego osadu.
Przyśpieszanie dojrzewania owoców i warzyw
Z pomocą ryżu przyśpieszysz również dojrzewanie „zielonych” warzyw i owoców. Jeśli kiedyś kupisz zbyt twarde awokado lub mango – wsadź je do pojemnika wypełnionego tym zbożem. Już po kilku-, kilkunastu godzinach będą gotowe do spożycia.
Czyszczenie przypalonych garnków
Co ciekawe, ryż jest bardzo skuteczny w usuwaniu resztek jedzenia, które na skutek przypalenia, przywarły do ścianek garnka. Wystarczy… ugotować białe ziarenka w brudnym naczyniu. Dziwne? Nawet bardzo, ale działa!
Ryż przyda się do czyszczenia przypalonego garnka Fot. 123RF/PICSEL
Ryż na przemoknięte buty
Jesienno-zimowa aura nie sprzyja spacerom. Buty przemokły do suchej nitki? Kiedy tylko dotrzesz domu, zdejmij je jak najprędzej i wyściel ryżem. Wchłonie on wilgoć i zapobiegnie odkształcaniu się obuwia.
Na dno brudnego wazonu
Długie, wąskie wazony to piękna dekoracja, ale bywają one trudne do utrzymania w czystości. Ze względu na ich kształty, ciężko jest dokładnie umyć je w środku. Zamiast męczyć się ze wciskaniem tam gąbek i szczotek do butelek, użyj ryżu! Wsyp do problematycznego dzbanka kilka łyżek ryżu i zalej go ciepłą, ale niegorącą wodą. Odczekaj kilka chwil, by zboże namokło, a później mocno potrząsaj naczyniem okrężnymi ruchami.
Redakcja Deccoria.pl