Poradniki

Brzydki zapach w łazience - jak sobie z tym poradzić

Przyczyn brzydkiego zapachu w łazience może być kilka, zaczynając od braku higieny i niezachowania czystości, a na wadach konstrukcji instalacji kanalizacyjnej kończąc. Jak poradzić sobie z tym problemem?

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Brzydki zapach z toalety – przyczyny

Zanim zabierzemy się za sprzątanie, warto wcześniej upewnić się, co jest przyczyną brzydkiego zapachu. Nie zawsze musi on wynikać z niezachowania czystości w toalecie. Nawet w łazienkach wymytych na błysk może pojawić się nieprzyjemna woń. Jakie są więc przyczyny pojawiania się fetoru w łazience? W większości przypadków bez trudu poradzimy sobie sami, do części będziemy jednak potrzebować wsparcia hydraulika. 

Dlaczego z toalety lub odpływu brzydko pachnie? Przyczyny

Smród może pojawiać się, gdy urządzenia sanitarne – ubikacja, brodzik z odpływem, umywalka – nie były od dawna używane lub gdy mamy w łazience  system ogrzewania podłogowego, z którego intensywnie korzystamy. Zebrana w syfonach woda wówczas odparowuje, robiąc tym samym miejsce dla gryzącego zapachu rur ściekowych. Aby pozbyć się problemu, wystarczy uzupełnić zamknięcie wodne, czyli kilkukrotnie spuścić lub odkręcić wodę i przelać syfony.

Zatory w WC i brodziku

Podobny problem występuje też z winy zatorów drenaży WC i innych urządzeń ceramicznych. Na skutek przytkania rur odpływowych, zbierające się w nich bakterie powodują pojawienie się dokuczliwego smrodu. Ta akurat usterka nie wymaga zbyt wiele pracy – brzydki zapach powinien zniknąć tuż po przetkaniu rur. Jak to zrobić? Tu opisaliśmy kilka skutecznych sposobów – najlepiej zadziałają profesjonalne preparaty do udrożniania rur lub np. gorąca woda z sodą oczyszczoną.

Zobacz więcej zdjęć

Nie zawsze jednak przyczyną brzydkiego zapachu w łazience będzie brak staranności w sprzątaniu czy konserwowaniu rur. Jeśli brzydki zapach wyczuwamy nawet codziennie, może to być oznaką niewydolności wentylacji kanalizacji.

Łazienka — problemy z wentylacją

Poprawnie wykonana wentylacja zabezpiecza instalację kanalizacyjną przed przedostawaniem się do wnętrza domu brzydkich zapachów. Wadliwość jej działania sygnalizuje właśnie odór długotrwale wydobywający się z urządzeń sanitarnych w łazience. Instalacja kanalizacyjna wymaga napowietrzania, które zapobiega całkowitemu wypełnieniu przekroju rur przez spływające ścieki oraz powstawaniu tzw. korka wodnego. Stopniowo przemieszczając się w dół, sprawia on, że wytwarza się podciśnienie, które wpływa również na inne zamknięcia wodne. W końcu dochodzi do wyssania wody z syfonów, przez co wydobywa się z nich smród, który może rozprzestrzeniać się na inne pomieszczenia w domu.

Zobacz więcej zdjęć

Aby instalacja kanalizacyjna działała, jak należy, konieczne jest by:

- średnica zastosowanych rur była odpowiednio szeroka – co zapobiegnie powstawaniu korka wodnego;

- podłączenia podejść od urządzeń sanitarnych do pionu- najkrótszą droga i koniecznie ze spadkiem w kierunku pionu;

- każdy pion powinien być zakończony rurą wywiewną i wywietrznikiem;

- zapewnić dodatkową wentylację zbyt długim podejściom.

Wszystkich tych aspektów należy dopilnować jeszcze na etapie budowy domu. Instalacje kanalizacyjne projektuje się zgodnie z normami, których najbardziej aktualne znaleźć można m.in. na stronie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Modernizacja instalacji kanalizacyjnej jest uciążliwa technicznie, jak i pod względem kosztów. Pewnym doraźnym rozwiązaniem fetoru pojawiającego się w łazience będą specjalne neutralizatory zapachów.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Brzydki zapach w łazience - jak sobie z tym poradzić"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.