Olejki eteryczne: Naturalny sposób na robaki
Jeśli zależy nam na naturalnym odstraszaniu owadów i innych niewielkich rozmiarów żyjątek, skorzystać możemy z działania olejków eterycznych. Są to ciekłe, lotne substancje pozyskiwane z roślin poprzez destylację parą lub ekstrakcję. Z chemicznego punktu widzenia, tworzy je różnorodna gama alkoholi, terpen, estrów, ketonów, aldehydów oraz związków organicznych. Na wielką skalę wykorzystuje je przemysł kosmetyczny i perfumiarski, a także ziołolecznictwo i aromaterapia. Obecność substancji o intensywnych zapachach w organach roślin jest efektem ewolucji i służy im przyciąganiu owadów zapylających, odstręczaniu zwierząt roślinożernych i larw owadów oraz utrudnianiu wzrostu roślin konkurencyjnych. Właśnie dzięki tym właściwościom olejki są tak przydatne. Te wymienione poniżej mają potwierdzone działanie zniechęcające insekty. Zapach to niejedyna cecha wyróżniająca naturalne esencje zapachowe. Są one również aktywne biologicznie, co znaczy, że wpływają, najczęściej pozytywnie, na organizm człowieka.
fot. 123RF/PICSEL
Zasady użytkowania
Chociaż olejki eteryczne charakteryzują się wieloma fantastycznymi właściwościami, ze względu na wysoki stopień koncentracji mogą powodować podrażnienia skóry – nigdy nie powinny być na nią aplikowane bezpośrednio, bez rozcieńczenia. Przed ich zastosowaniem warto przeprowadzić test i upewnić się, że nie wywołują reakcji alergicznych. W przypadku dzieci poniżej trzeciego roku życia stosowanie olejków eterycznych, poza kilkoma wyjątkami, nie jest zalecane, ze względu na dużą chłonność skóry maluchów, która przepuszcza znacznie więcej substancji, niż skóra dorosłego człowieka. Po rozcieńczeniu bezpieczne dla dzieci są: lawenda (od drugiego miesiąca życia), geranium (od trzeciego miesiąca życia), palmarosa (od siódmego miesiąca życia). Nie wolno aplikować ich na skórę zwierząt — np. olejek herbaciany, jest bardzo szkodliwy dla kotów.
Podstawą do wykonania środków odstraszających może być ocet spirytusowy lub jabłkowy, wódka zmieszana z wodą lub olej jojoba. Alkohol możesz zastąpić ekstraktem roślinnym na jego bazie, np. ekstraktem z oczaru wirginijskiego. Do wybranej substancji dodawać będziemy esencje zapachowe. Przyda się również butelka z atomizerem, do której przelejemy gotowy preparat. Pamiętajmy, że naczynie powinno być czyste i dokładnie wyparzone.
Wybraną substancję bazową przelewamy do butelki, dodajemy po kilkanaście, kilkadziesiąt kropli 3-4 olejków. Jeśli wybraliśmy olejową bazę, nie rozpylajmy jej na ubrania, a bezpośrednio na nieosłonięte partie ciała, po czym dokładnie wcierajmy ją w skórę. Pozostałe możesz rozpylać tak samo, jak sklepowe repelenty. Poza ochroną dla ciała używać ich można także doraźnie w domu, np. spryskując framugi okienne i drzwiowe, a także kąty, w których pojawiły się drobne żyjątka.
Osy i szerszenie
Niespecjalnie przepadają one za aromatami mięty, eukaliptusa i piołunu.
Domowe sposoby na komary
Przyciąga je zapach potu – można więc próbować zmienić jego woń, zażywając witaminy z grupy B lub jedząc czosnek czy cebulę. Równie skuteczne (i znacznie mniej uciążliwe dla reszty otoczenia) będą naturalne aromaty wanilii, cynamonu, paczuli, trawy cytrynowej, sosny, anyżu oraz waleriany.
Co jest dobre na kleszcze?
Kleszcze natomiast trzymają się z dala od obiektów pachnących kocimiętką, pelargonią, mirtem, bazylią, tymiankiem i miętą. Rośliny, które wydzielają substancje, również działają na te roztocza odstraszająco, dlatego dobrze dodatkowo uprawiać je w domowym ogródku.
fot. 123RF/PICSEL
Naturalne sposoby na muchy
Chociaż nie są tak uciążliwie, jak poprzednie stworzenia, ich obecność w mieszkaniach również daje się we znaki. Przeciwdziałają im olejki: lawendowy, geranium, rozmarynowy, cytronella, wetiwiera, paczuli, goździkowy oraz z trawy cytrynowej.
Co na muszki owocówki? Wypróbuj olejki eteryczne
To prawdziwa zmora ciepłych pór roku. Kiedy raz się pojawią wokół owoców, później nie sposób się ich pozbyć. No, chyba że sięgniemy po naturalny oprysk, skomponowany z olejków z drzewa herbacianego, rumiankowego, cedrowego, eukaliptusowego lub kamfory.
Jak odstraszyć meszki i glezy za pomocą olejków eterycznych?
Te pierwsze najczęściej żerują w pobliżu zbiorników wodnych, w których latem lubimy zasięgać ochłody. Końskie muchy natomiast najłatwiej spotkać na łąkach. Przed ich bolesnymi pokąsaniami uchronić się możemy, stosując preparaty z olejkami waniliowym, eukaliptusowym lub cytrynowym.
Naturalny sposób na ćmy
Ćmy niezbyt dobrze czują się w towarzystwie zapachów olejków: z kamfory, mięty zielonej, tymianku, kopru włoskiego, cytryny i pomarańczy.
Przeczytaj: Jak pozbyć się mrówek z domu i ogrodu?
Jak odstraszyć mrówki domowym sposobem?
Jeśli na balkonach lub parapetach dostrzegliśmy mrówki, sięgnijmy po olejki cynamonowy, bergamotowy lub goździkowy.
Jak pozbyć się roztoczy?
W walce z roztoczami sprawdzą się substancje o charakterze antyseptycznym, rozproszone w roztworze wody destylowanej i spirytusu lub wódki. Polecane zapachy to mięta, cytryna, lawenda, cydr, cynamon, pieprz.
Redakcja Deccoria.pl