Porady domowe

Jak będą wyglądać nasze kuchnie w 2020 roku?

Kuchnie w naszych domach bardzo często są pomieszczeniami, w których spędzamy najwięcej czasu. Toczą się w nich najgorętsze dyskusje, zapadają istotne dla życia domowników decyzje. Czy nowe technologie oraz innowacyjne rozwiązania w branży AGD mają na nie jakiś szczególny wpływ? Wskazujemy kilka ważnych trendów, które mają szansę stać się domenami kuchni przyszłości.
Jak będą wyglądać nasze kuchnie w 2020 roku?

Polacy chętnie gotują i lubią to robić (twierdzi tak aż 45% ankietowanych). Czy nowoczesne technologie zmieniają nasze codzienne przyzwyczajenia związane z użytkowaniem kuchni? Czy kuchnie przyszłości będą samowystarczalne w kwestii przygotowywania nam posiłków, umieszczania zakupów od razu w lodówce czy obliczania kalorii naszych obiadów? W ciągu kilku najbliższych lat te trendy staną się z pewnością czymś bardziej powszechnym.
 
Redukcja zmarnowanego jedzenia
Problem głodu na świecie pozostaje nierozwiązany. W wielu miejscach na naszym globie ludziom brakuje pożywienia. I nawet jeśli na co dzień zwykle nie spędza to nam snu z powiek - dla coraz większej ilości osób bardzo ważnym staje się to, żeby nie wyrzucać jedzenia. W ciągu najbliższej dekady istotnym celem, który przyświecać będzie najbardziej innowacyjnym producentom sprzętu AGD, będzie to, by projektować urządzenia tak, by temu sprzyjały. Użytkownicy będą chcieli w sposób świadomy podejmować decyzje konsumenckie oraz ograniczać wyrzucanie jedzenia.
 
Sposobami, dzięki którym nowoczesna kuchnia będzie w stanie ograniczyć marnowanie żywności są m.in:
 
specjalne blaty, które automatycznie rozpoznają pożywienie, które się na nich położy i zaproponują szereg przepisów kulinarnych, które pomogą nam w szybki sposób przygotować pożywny posiłek i uniknąć wyrzucenia warzyw, które np. zaczynają więdnąć
 
nowoczesne lodówki w formie odkrytych półek, na które produkty spożywcze będą odkładane w specjalnych, przezroczystych pojemnikach; pojemniki te będą miały ustawioną odpowiednią temperaturę chłodzenia kontrolowaną przez systemy wbudowane w półki - dzięki temu zapomniane produkty spożywcze nie będą ginąć w czeluściach zamkniętej lodówki
 
Kuchnia, która dba o zdrowie
Głównym urządzeniem w naszym domu (a szczególnie w kuchni), które dba o czystość powietrza jest okap kuchenny. Jego rola to eliminowanie nieprzyjemnych zapachów, wyprowadzanie pary wodnej powstałej podczas gotowania oraz usuwanie cząsteczek tłuszczu. Dzięki temu tapicerka oraz fronty naszych mebli, ściany, sufity, okna oraz inne urządzenia mniej się zużywają.
 
Nowoczesny okap kuchenny to zaawansowany technologicznie produkt - solidny w strukturze i delikatny w detalach. Okapy w kuchniach przyszłości będą przywodzić na myśl ducha HI-TECH, który dotąd nie kojarzył się specjalnie z tym segmentem urządzeń.
 
W kwestii funkcjonalności zwracać uwagę będzie energooszczędne oświetlenie LED, które potrafi delikatnie zarysować kształt okapu, precyzyjnie zaprojektowany obszar odpowiedzialny za wentylację, prosty, dyskretny interfejs, stalowy lub szklany korpus z eleganckim wykończeniem oraz różne wersje kolorystyczne. To właśnie tego typu urządzenia będą kształtowały wystrój wnętrz naszych kuchni za kilka lat.
 
Wyzwaniem dla producentów będzie dostarczanie urządzeń, które będą ciche i wydajne - są to dwa czynniki, na które użytkownicy zwracają największą uwagę przy wyborze okapów kuchennych. Warto zatem przyjrzeć się producentom, którzy instalują w swoich modelach tzw. filtry plazmowe, które czynią powietrze sterylnie czystym. W znacznym stopniu likwiduje to ryzyko powstawania alergii, uczuleń i umożliwia posiadanie zwierząt nawet tym osobom, które do tej pory nie mogły ich mieć ze względu na problemy zdrowotne.
 
Przyjazne oświetlenie

W ostatnich latach jednym z popularnych trendów w oświetlaniu mieszkań stał się programowalny system, który upodabnia się do światła słonecznego, dzięki czemu nasze organizmy stają się bardziej zespolone z naturalnym rytmem dobowym. Światło w znacznym stopniu wpływa na nasz sen, koncentrację, wydajność i dobre samopoczucie. Nowoczesne technologie oświetleniowe pozwalają na większą elastyczność w tym, w jaki sposób światło jest rozprzestrzeniane, jaką ma intensywność, barwę.
 
Sprzęty AGD w małej kuchni

Niewielki metraż mieszkań, na które mogą pozwolić sobie obecnie młodzi ludzie, powoduje, iż konieczne jest przeorganizowanie przestrzeni do życia tak, by była ona jak najbardziej wygodna i funkcjonalna.
 
Kuchnie przyszłości będą posiadały wielofunkcyjne wyposażenie. Coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem (stosowanym obecnie przez niektórych producentów) będą kuchenki połączone z okapami. Ich funkcją będzie zarówno podgrzewanie posiłków jak i automatyczne i skuteczne usuwanie pary wodnej, nieczystego powietrza, cząsteczek tłuszczu oraz innych, nieprzyjemnych zapachów. Popularność bez wątpienia zyskają tzw. okapy blatowe, a wśród nich modele w pełni zintegrowane z płytą grzewczą.
 
Smarthome w smartphonie
Idea smarthome towarzyszy nam już jakiś czas i zyskuje coraz większą popularność i w naszym kraju. Istnieją już inteligentne rozwiązania oświetleniowe, cieplne, mądre urządzenia czy systemy bezpieczeństwa. Bardzo często nie są one jednak połączone żadnym jednorodnym oprogramowaniem i sterować nimi można używając różnorodnych aplikacji czy platform. W praktyce może to być jednak uciążliwe, gdyż jedną aplikacją musimy włączać światło, inną wyłączać ogrzewanie, a kolejną sprawdzamy, czy nasze dziecko w sąsiednim pokoju śpi spokojnie.
 
Koncept nowoczesnej kuchni przyszłości zakłada, że wszystkie te urządzenia i systemy są w stanie połączyć się w jeden, sprawnie działający organizm, który ułatwi nam życie, zadba o bezpieczeństwo, o nasze zdrowie i wygodę użytkowania mieszkań.
 
Kuchnie przyszłości w roku 2020 będą przewidywać nasz styl życia, uczyć się naszych codziennych przyzwyczajeń umożliwiając urządzeniom przystosowanie się do zmieniających się okoliczności i potrzeb. Ich głównym zadaniem będzie nie tylko ułatwienie nam życia, ale także mądre zadbanie o środowisko naturalne oraz nasze zdrowie.

Zdjęcie główne: GLOBALO
/(Okap do zabudowy w szafce Delico 60.1
)

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.