Ściana działowa czy nośna?
Pierwszą rzeczą, jaką należy ustalić, to rodzaj ściany, której chcesz się pozbyć. Ścianki działowe są z zasady cieńsze i ich wyburzenie nie przysparza większego kłopotu. Nie odgrywają kluczowej roli w konstrukcji budynku, teoretycznie więc, ich usunięcie nie stanowi zagrożenia. Mimo wszystko, jest to jednak dość poważna ingerencja i powinna zostać skonsultowana z profesjonalnym architektem lub inżynierem budownictwa.
W przypadku, kiedy planujesz wyburzenie ściany konstrukcyjnej (nośnej), czeka cię nieco więcej zachodu. Po pierwsze, konsultacje ze specjalistą nie są już tylko zalecaną opcją, są konieczne i wymagane przez prawo. Aby uzyskać konieczne w tym przypadku zezwolenie, należy złożyć plan przebudowy przygotowany przez profesjonalistę posiadającego wymagane prawem kwalifikacje oraz uzyskać zgodę administratora lub właściciela budynku (jeśli nie mieszkasz we własnym domku jednorodzinnym). Najważniejszymi elementami projektu są obliczenia obciążeń, jakie spoczywały na ścianie, którą planujesz usunąć oraz projekt tzw. podciągu - belki, której zadaniem będzie odbieranie obciążeń ze stropu, czyli zastąpienie wyburzanej ściany konstrukcyjnej.
Czy można wyburzyć dowolnie wybraną ścianę?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Niezależnie od tego, jak świetny jest twój pomysł na nową aranżację przestrzeni, istnieją ograniczenia, z którymi musisz się liczyć. Jeśli twój plan obejmuje usunięcie ściany nośnej, w której znajdują się przewody wentylacyjne czy inne piony instalacyjne, będziesz zmuszony zmodyfikować swój projekt.
Czego potrzebujesz do wyburzenia ściany?
Jeśli planujesz dokonać przebudowy samodzielnie, potrzebne ci będą odpowiednie narzędzia. Zaopatrz się w:
- młot wyburzeniowy, ręczny lub elektryczny - absolutnie konieczny do kruszenia grubych murów,
- łom - przyda się wszędzie tam, gdzie trzeba coś złamać, wyrwać lub rozkuć,
- przebijak - w świecie fachowców znany pod nazwą “mesel’ - tworzy nierozłączną parę z solidnym młotkiem, nie oprze im się żaden tynk ani mur.
Czy jesteś pewien, że tego chcesz?
Wyburzenie ściany jest zabiegiem trudno odwracalnym. Zanim więc przystąpisz do działania, powinieneś zadać sobie kilka pytań.
- Dlaczego chcesz wyburzyć tą konkretną ścianę? - w przeciwieństwie do np. zmiany koloru tapety czy wymiany mebli, usunięcie ściany, zwłaszcza konstrukcyjnej, to poważne przedsięwzięcie i jako takie powinno być dogłębnie przemyślane. Zastanów się, po co chcesz to zrobić - aby zwiększyć ilość przestrzeni lub włączyć do użytkowania niewykorzystywane do tej pory pomieszczenie? Jaki problem zostanie rozwiązany, kiedy ściana zniknie?
- Co możesz stracić? - otwarte przestrzenie są super, ale usunięcie ściany oznacza, że będziesz dysponować jednym pokojem mniej. Czy na pewno nie będzi ci brakować prywatności, miejsca dla gości czy pomieszczenia, w którym w spokoju możesz poczytać, pooglądać telewizję lub zaznać odrobinę ciszy?
- Chcesz to zrobić samodzielnie czy wynająć fachowców? - samodzielnie wykonany remont czy przebudowa mogą przynieść wiele radości i satysfakcji, więc jeśli czujesz się na siłach - czemu nie. Pamiętaj jednak, że prace remontowe - a co za tym idzie, bałagan i dezorganizacja życia w domu - wykonywane bez udziału specjalistów zazwyczaj trwają znacznie dłużej.
Dorota Sokołowska/Deccoria.pl
Zdjęcie glówne: 123RF.com