Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Czy piec na ekogroszek można przerobić na pellet i czy to się opłaci?

Kryzys energetyczny i rosnące ceny zmuszają do zastanowienia się, czy warto zmienić palnik na pelletowy i czy to się opłaci. Dobra informacja jest taka, że w większości przypadków piec na ekogroszek można przerobić na pellet. Ewentualne przeszkody modernizacji to pewne cechy konstrukcyjne starego kotła. Jak zmienić palnik w kotle węglowym na palnik pelletowy?

Czy piec na ekogroszek można przerobić na pellet i czy to się opłaci?
Ekogroszek to paliwo kopalne, które powoduje powstawanie zanieczyszczenia powietrza, a przedrostek „eko” może wprowadzać klientów w błąd.Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Dlaczego ekogroszek jest taki drogi i kiedy stanieje?

Kryzys energetyczny drenuje portfele Polaków, którzy jako paliwo do ogrzewania swoich nieruchomości wykorzystują ekogroszek. Dlaczego jest taki drogi? Po pierwsze, źródło jego dostaw to Rosja, na którą Polska chce nałożyć embargo na dostawy węgla. Po drugie, ten rodzaj paliwa to na rynku osobliwość, którą niezwykle trudno zdobyć. Oprócz Rosji podobnym węglem handluje USA, Kolumbia, Indonezja czy RPA.

To tłumaczy, czemu ekogroszek jest taki drogi. Niedobór tego węgla i droższy transport od alternatywnych dostawców determinuje jego rosnące ceny. Kiedy ekogroszek stanieje? Prawdopodobnie nie w najbliższym czasie, bo do jego rosnących cen przyczynia się również kontekst ekologiczny.

Ekogroszek to paliwo kopalne, które powoduje powstawanie zanieczyszczenia powietrza,  a przedrostek „eko” może wprowadzać klientów w błąd. Według ekspertów powinien być zastępowany innymi nośnikami energii i niech świadczy o tym wycofanie tego surowca z programu ”Czyste powietrze”. To tłumaczy jednocześnie, czemu ekogroszek jest taki drogi i dlaczego nie stanieje.

Ile kosztuje ekogroszek?

Ceny tego surowca w ciągu roku to prawdziwa rewolucja. Ile kosztuje ekogroszek? Jeszcze rok temu tona paliwa kosztowała 900 zł. Miniony sezon grzewczy przyniósł spory wzrost cen, które podskoczyły do ok. 1500-1600 zł, przy czym ten niżej kaloryczny można było dostać po 1380 zł. Ile kosztuje ekogroszek obecnie? Tona ekogroszku kosztuje ok. 2500 zł.

Spalanie ekogroszku w sezonie to około 4800 kilogramów niezbędnego surowca w przypadku ocieplonego domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych. Na podstawie dostępnych kalkulatorów internetowych można obliczyć, że przy utrzymaniu temperatury 21 stopni Celsjusza, spalanie ekogroszku wynosi niemal 800 kg miesięcznie

Cena tony pelletu

Niestety, kryzys energetyczny dotknął w ciągu ostatniego roku również właścicieli pieców na pellet. Według różnych szacunków cena tony pelletu wzrosła przez ostatnie 12 miesięcy o ponad 80 procent. Dlaczego ten rodzaj paliwa drożeje? Cena tony pelletu uzależniona jest, podobnie jak ekogroszku, od jego niedoborów związanych chociażby z polityką sprzedażową, tym razem nie Rosji, a Lasów Państwowych.

Jak powstaje pellet? W wielkim skrócie pellet to stałe paliwo, które powstaje podczas procesu sprasowania rozdrobnionego i wysuszonego materiału drzewnego. Aby wyprodukować tonę pelletu, potrzeba od sześciu do ośmiu metrów sześciennych wiórów. Cena tony pelletu jest uzależniona od ilości tego materiału w zakładach przetwórczych, która niestety nie rośnie. Rosną za to koszty produkcji, dlatego cena tony pelletu również wzrasta.

piec na pellet Pellet to stałe paliwo, które powstaje podczas procesu sprasowania rozdrobnionego i wysuszonego materiału drzewnego. Fot.123RF.com

Cena tony pelletu uzależniona jest również od klasy surowca, który wybierzemy. Eko pellet klasy I, najlepszej jakości charakteryzujący się niewielką wilgocią i małym odrzutem, kosztuje minimum 800 zł i na przykład cena za tonę pelletu sosnowego, w zależności od regionu, może osiągać kwotę 1100 zł.

Eko pellet klasy II, produkowany z kory i odpadów drzewnych, o niższej wartości opałowej, kosztuje od 650 zł w górę. Cena tony pelletu uśredniona to 700 – 750 zł. Najtańszy jest Eko pellet klasy B, który powstaje z odpadów drewnianych i produktów ubocznych. Cena tony pelletu bezklasowego rozpoczyna się od 500 zł.

Dlaczego warto zmienić palnik na pelletowy?

Jeżeli finansowe argumenty związane z tym, jaka jest cena tony pelletu nie są wystarczającą odpowiedzią, dlaczego warto zmienić palnik na pelletowy, warto sprawdzić zalety pelletu. Mając na uwadze odpowiedzialność za środowisko, w którym żyjemy, trzeba sobie uświadomić, że tradycyjne piece emitują ogromną ilość szkodliwych substancji, którymi oddychamy wszyscy. Pellet z kolei nazywany jest „zielonym węglem”, bo wydziela znikomą ilość zanieczyszczeń.

Dlaczego warto zmienić palnik na pelletowy? Jeżeli motywacja finansowa czy troska o środowisko to wciąż za mało, być może do zmiany paliwa zachęcą inne zalety pelletu. Te to również ergonomia i wygoda. Nie trzeba stale nadzorować kotła, a palnik pelletowy jest samoobsługowy. W porównaniu do ekogroszku pellet nie zanieczyszcza tak bardzo kotła, a jego wynik jego spalania to tylko kilka kilogramów popiołu. To kolejne zalety pelletu i przewaga nad ekogroszkiem.

Co ważne, popiół powstający z pelletu nie jest obarczony szkodliwymi substancjami chemicznymi, dlatego z powodzeniem można wykorzystać go do nawożenia ziemi w ogrodzie. Kolejne zalety pelletu to brak przykrych zapachów czy łatwość jego przechowywania.

Dlaczego warto zmienić palnik na pelletowy? Do powyższych zalet pelletu warto dodać również stosunkowo niewielki koszt takiej inwestycji. Cena modernizacji instalacji przy pomocy palników na pellet jest o około połowę niższa niż w przypadku wymiany całej instalacji. Znając odpowiedź na pytanie dlaczego warto zmienić palnik na pelletowy, sprawdźmy jak to zrobić.

Jak zmienić palnik w kotle węglowym na palnik pelletowy?

Dobra informacja jest taka, że zmienić palnik w kotle węglowy na palnik pelletowy można w przypadku większości takich kotłów. W teorii jest to o tyle proste, że wymaga to modernizacji polegającej na zamontowaniu nowego palnika, postawieniu obok zasobnika na pellet i połączeniu go do pieca poprzez podajnik. Palnik najczęściej jest montowany w drzwiczki pieca lub popielnik.

Jak zmienić palnik w kotle węglowym na palnik pelletowy? Przede wszystkim należy upewnić się, że dotychczasowy piec jest do tego przystosowany. Największe kłopoty sprawia zbyt mała wysokość drzwiczek. Innym, częstym problemem, jest zbyt mała komora, w której ma pracować palnik na pellet. Palnik musi mieć odpowiednią moc, aby uniknąć problemów ze spadkiem mocy w przyszłości. Niezbędne jest również zainstalowanie specjalnego regulatora elektronicznego umożliwiającego sterowanie urządzeniem.

Nie należy również zapominać o rodzaju komina. System odprowadzania spalin musi nadawać się do odprowadzania tych powstały z pieca pelletowego. Jak zmienić palnik w kotle węglowym na palnik pelletowy, aby było to bezpieczne i zgodne z przepisami? Jeżeli komin nie jest przystosowany do odprowadzania tego typu spalin, czeka go modernizacja.

Ile kosztuje przerobienie pieca na ekogroszek na pellet?

To, ile kosztuje przerobienie pieca na ekogroszek na pellet, zależy przede wszystkim od jakości wybranych materiałów. Im wyższa półka wybranego palnika, tym więcej przyjdzie zapłacić. Na cenę wpływa również moc – 10 kW będzie tańszy niż 15 lub 20 kW, ale to, ile kosztuje przerobienie pieca na ekogroszek na pellet, zależy również od wybranej opcji sterownika, który jest odpowiedzialny za automatyczne podawanie, rozpalanie i spalanie pelletu.

Szacuje się, że kupno całego zestawu to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Minimum 4 tysiące trzeba zapłacić za podajnik, kolejne kilkaset złotych trzeba przeznaczyć na zasobnik pelletowy. Sterownik do palnika na pellet to ponad 450 zł. Regulator pokojowy do pieca na pellet znajdziemy w okolicach 200 zł. Ile kosztuje przerobienie pieca na ekogroszek na pellet?

Ostatecznie to wydatek rzędu ok. 5,5 tys. złotych plus ewentualne koszty robocizny. Mimo to w kontekście szybujących cen surowców oraz możliwości obniżenia kosztów inwestycji dzięki dofinansowaniu wydaje się, że to rozsądna alternatywa do ocieplania domu ekogroszkiem. Tym bardziej, że w sezonie grzewczym średnie spalanie pelletu to około 600 kilogramów na miesiąc.

Przeczytaj:

Ile prądu zużywa pralka, telewizor, lodówka? Są sposoby na niższy rachunek

Najmniejsza kawalerka w Warszawie. Nie spełnia nawet norm kojca dla psa

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.