U, czyli współczynnik przenikania ciepła
Współczynnik przenikania ciepła jest bardzo ważnym parametrem, który należy sprawdzić przy zakupie okien i drzwi. Między innymi od tego zależy, jaki bilans energetyczny będzie posiadał budynek. W końcu to wpływa na naszą oszczędność, a także to, czy dom będzie przyjazny środowisku naturalnemu. W jaki sposób sprawdzić wysokość współczynnika przenikania ciepła wybranych przez nas okien?
Im mniej, tym lepiej
W przypadku okien ten parametr oznaczany jest symbolem Uw, a drzwi – Ud. Podaje się go w jednostce W/m²K. Im mniejszą wartość, tym lepsze właściwości izolacyjne. Na parametry okna i drzwi wpływa zarówno sama ich budowa, jak i sposób montażu. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na drewno, aluminium czy plastik, okna i drzwi mogą być energooszczędne. Od 2021 roku norma dla domów energooszczędnych to Uw nie wyższe niż 0,9 W/m²K. Jednak warto wybrać produkt, który ma jeszcze lepsze właściwości. Dla domów pasywnych ten parametr nie powinien przekraczać 0,8 W/m²K. Dla przykładu okna z profilami VEKA Softline 82 mają bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła Uw=0,9 W/(m²K), a z najcieplejszą szybą i ramką międzyszybową nawet 0,67 W/(m²K). Osiągają więc parametry okna pasywnego.
Niższe zużycie energii
Te parametry mają znaczenie, gdy obliczamy zapotrzebowanie domu na energię. Dla tradycyjnego domu będzie ono wynosiło powyżej 120 kWh/m², dla domu energooszczędnego – od 15 do 70 kWh/m², a pasywnego – poniżej 15 kWh/m². Różnice w skali całego roku są ogromne, aby uzyskać taki wynik, trzeba wziąć pod uwagę każdy element budynku. Najważniejsze są wymagania cieplne zawarte w projekcie danego domu i to do nich dostosowuje się parametry okien i drzwi. Projektant musi wziąć pod uwagę funkcje i rozkład pomieszczeń. Właściwe usytuowanie okien umożliwia lepsze wykorzystanie ciepła z promieniowania słonecznego.
Fot. Dom pasywny zużywa jeszcze mniej energii niż budynek energooszczędny / fot. materiały prasowe VEKA Polska, VEKAMOTION 82/VEKAMOTION 82 MAX
Jeszcze jeden ważny parametr
Warto poznać jeszcze jeden parametr: jest on oznaczany symbolem Ug i określa współczynnik przenikania ciepła przez szyby. Zarówno dla domów energooszczędnych, jak i pasywnych, zaleca się, by ten parametr był równy lub niższy niż 0,6 W/m²K. Ważny jest także parametr g, który oznacza przepuszczalności energii słonecznej przez szybę. Im jest wyższy, tym bardziej nasz dom dogrzewany jest przez słońce. Optymalne parametry powinny zatem wynosić Uw ≤ 0,9 W/m²K i g ≥ 50 proc.
Artykuł z ekspozycją partnera
materiały promocyjne