Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak wyczyścić kabinę prysznicową?

Czyszczenie prysznica to wyzwanie. Jak szybko pozbyć się brudu i usunąć kamień z kabiny i brodzika?

Jak wyczyścić kabinę prysznicową?

fot. 123RF/PICSEL

Czyszczenie pryszniców może przysporzyć nie lada trudności. Kabiny prysznicowe z brodzikiem mają wiele wgłębień i zakamarków, gdzie gromadzi się mnóstwo brudu i pleśni. Jak pozbyć się brudu i kamienia z prysznica?

Brodzik i kabinę należy czyścić regularnie: minimum raz w tygodniu, a nawet częściej, np. po każdej kąpieli, jeśli chcemy cieszyć się kabiną bez zacieków, smug i śladów kamienia.

Jak wyczyścić brodzik emaliowany

Preparaty ścierające lub detergenty zawierające granulki powodują matowienie sprzętów emaliowanych oraz pozostawiają w nich mikrouszkodzenia, w których z czasem może pojawić się rdza. Dlatego lepiej czyścić je delikatnymi mleczkami lub mydłami w żelu. Z domowych środków do dyspozycji mamy sodę oczyszczoną. Należy wymieszać ją z wodą, płynem do mycia naczyń oraz kilkoma kroplami wody utlenionej, by uzyskać gęstą papkę. Taką pastę następnie nakładamy miękką gąbką na zabrudzony brodzik i płytki. Po ich wyszorowaniu sodę zmywamy zimną wodą. Żółte zacieki z emalii usunie pasta wykonana z octu i soli. Wystarczy wetrzeć ją w nieestetyczne smugi i zmyć po ok. 15 minutach.

Jak wyczyścić brodzik akrylowy

Stosując nieodpowiednie preparaty — bardzo abrazyjne lub te, które zawierają wysokie stężenia kwasów — łatwo uszkodzić sprzęty z akrylu. Czyszcząc brodziki wykonane z tego materiału, wystrzegajmy się również używania ostrych szczotek czy druciaków. Najlepiej zastąpić je miękką gąbką lub ścierką. Do mycia akrylu doskonale sprawdzi się płyn do naczyń, szampon do włosów lub delikatny proszek do prania – wystarczy rozpuścić go w letniej wodzie.

Pleśń w kabinie prysznicowej

Pleśń pojawia się w miejscach zawilgoconych, gdzie brakuje dobrej cyrkulacji powietrza. Takie właśnie warunki panują w niemalże każdej łazience. Po kąpieli często zapominamy, by je przewietrzyć lub osuszyć, umożliwiając tym samym rozwój grzyba, który szczególnie upodobał sobie fugi i zagłębienia przy prysznicach. Jak z nim walczyć? Przede wszystkim należy odpowiednio zabezpieczyć fugi – przeczytaj, jak nakładać na nie silikon bez błędów. Pleśń usunąć można, stosując środki grzybobójcze, a z domowych metod polecamy sprawdzoną mieszankę: ocet i sodę oczyszczoną wymieszane w proporcjach 1:1. Taki roztwór nakładamy na fugę, leciutko szorujemy, a następnie zmywamy. Wszelkie zagłębienia występujące np. przy szynach kabiny brodzikowej, należy czyścić starą szczoteczką do zębów lub pałeczkami higienicznymi.

Jak wyczyścić kabinę prysznica

Na kabinach prysznica pojawiają się brzydkie smugi i zacieki. To zaschnięte mydliny oraz kamień, wytrącający się z ciepłej wody. Przeczytaj, jak powstaje kamień i jak zmiękczyć twardą wodę » Jak usuwać brzydkie zacieki z prysznica? Podajemy dwa sposoby.

Przepis I

Do butelki ze spryskiwaczem wlewamy: 2 szklanki wody, łyżkę octu, pół szklanki alkoholu (izopropylowy, etylowy, spirytus, wódka - działa jako odkażacz), łyżkę płynu do mycia naczyń, pół szklanki wody utlenionej. Tak przygotowaną mieszankę nanosimy na drzwi kabiny i przecieramy je miękką ścierką.

src: Jak wyczyścić kabinę prysznicową z osadu mydła, kamienia i pleśni | Bez chemii, Yotube.com kanał: Take Look

Przepis II

Do butelki ze spryskiwaczem należy wlać ok. 200 ml płynu do mycia naczyń oraz szklankę octu.

Tak przygotowany płyn należy wetrzeć w kabinę miękką gąbką. Zostawiamy go na 30 minut, by popracował, a następnie spłukujemy zimną wodą.

Najważniejsza profilaktyka – jeśli nie chcemy, by na szybach kabiny pozostawały zacieki, pamiętajmy, by po każdej kąpieli ściągać z nich wodę gumową ściągaczką. Można również spryskiwać je mieszanką wody i octu (proporcja 1:1), co zapobiegnie osadzaniu się kamienia.

Deccoria.pl 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.