Poradniki

Kładzenie fugi: Jak zrobić to samemu (krok po kroku)

Fuga jest spoiwem dla płytek, ale stanowi również ochronę m.in. przed wilgocią i czynnikami mechanicznymi. Jej prawidłowe położenie jest bardzo istotne, ale nie trzeba być fachowcem, żeby to zrobić. Podpowiadamy, jak wykonać tę czynność samodzielnie. Wystarczy wybrać rodzaj i kolor fug, a następnie postępować zgodnie z naszym krótkim poradnikiem.

REKLAMA

Krok pierwszy: wybór fugi

Rodzaj fugi będzie zależał od jej przeznaczenia. Jeśli spoinujemy płytki, które będą miały kontakt z wodą, na przykład pod prysznicem, najlepiej wybrać fugę epoksydową. Nie przepuszcza ona nawet pary wodnej, a dodatkowo nie ulega przebarwieniom nawet po latach użytkowania. Najpopularniejszym rodzajem fug są jednak te cementowe. Ich położenie nie sprawi nam trudności, a ewentualne zabrudzenia taką fugą, szybko i łatwo usuniemy. Warto również rozważyć zakup fugi cementowej elastycznej, która jest o wiele trwalsza od zwykłej, a w dodatku lepiej chroni przed pleśnią. Wygodniejsze w aplikacji są z kolei fugi akrylowe. W przeciwieństwie do tych cementowych nie wymagają przygotowania mieszanki – od razu są gotowe do użycia. W dodatku możemy wybrać dowolny ich kolor. Ich wadą jest za to słaba odporność na polewanie wodą, dlatego nie sprawdzą się pod prysznicem.

Krok drugi: ilości i proporcje

Na początku dokładnie wymierzmy, ile potrzebujemy fugi. Jeśli zaczniemy ją dokupywać, może się okazać, że nowa fuga ma inny odcień, używajmy zawsze fugi o identycznym numerze partii i tych samych proporcji. Wszystkie składniki należy dokładnie odmierzyć lub zważyć. Nie róbmy niczego na oko, od naszej precyzji zależy, czy fuga będzie w przyszłości prawidłowo spełniała swoją funkcję i czy będzie trwała. Jeśli zdecydujemy się na fugi cementowe, najpierw musimy ocenić nasiąkliwość płytek, by dodać odpowiednią ilość wody do zaprawy. Mieszamy ją, aż osiągniemy całkowicie jednolitą konsystencję bez jakichkolwiek grudek.

REKLAMA
REKLAMA

Krok trzeci: fugowanie

Do fugowania używamy packi gumowej (na ścianie) lub z gumową nakładką (na podłodze). Fugujemy odcinkami, by nie doszło do trwałego zaschnięcia materiału, zanim zaczniemy płytki czyścić i wygładzać. Szczelina pomiędzy płytkami powinna całkowicie i równomiernie wypełnić się fugą. Nie bójmy się ubrudzić płytek, wyczyścimy je później. Pacę dociskamy mocno i prowadzimy nieco pod kątem, dzięki temu spoina precyzyjniej wejdzie pomiędzy płytki. Następnie każdą szczelinę, do której nie dotarła wystarczająca jej ilość, dodatkowo wypełniamy przy pomocy pacy. Na koniec zbieramy nadmiar spoiny z powierzchni płytek.

Krok czwarty: usuwanie zabrudzeń

W przypadku fugi epoksydowej czyszczenie należy wykonać natychmiast po wypełnieniu szczelin w wybranym fragmencie. Jeśli doprowadzimy do jej wyschnięcie na powierzchni płytek, jej usunięcie będzie już niemożliwe. Najlepiej zrobić to twardą gąbką z włókniny. W przypadku pozostałych spoin, zanim zabierzemy się za czyszczenie, należy odczekać 30 minut, aż fuga stanie się sucha i matowa. Po tym czasie zmywamy jej nadmiar, formujemy fugę gąbką, a następnie czyścimy płytki. Uważajmy, by nie używać zbyt dużej ilości wody, gąbka powinna być jedynie lekko zwilżona. Jeśli po czyszczeniu pozostanie na płytkach osad, możemy zmyć go specjalnym środkiem do usuwania pozostałości cementowych. Zróbmy to jednak najwcześniej dwa tygodnie od fugowania, by nie uszkodzić spoin.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kładzenie fugi: Jak zrobić to samemu (krok po kroku)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.