Poradniki

Najważniejsze zasady urządzania przedpokoju i błędy, które często popełniamy

Choć zwykle największą uwagę poświęcamy salonowi, to właśnie przedpokój pełni bardzo ważne funkcje w mieszkaniu. Mimo że zwykle jest mały – jego znaczenie jest nie do przecenienia. Podczas remontu i aranżowania mieszkania często o nim zapominamy, a to błąd. Oto najważniejsze zasady urządzania przedpokoju.

Przedpokój to jedno z najważniejszych miejsc w mieszkaniu i nie tak łatwo prawidłowo go urządzić /123RF/PICSEL
REKLAMA

Przedpokój pełni jedną z najważniejszych funkcji w mieszkaniu. To bowiem pierwsze miejsce, do którego trafiamy tuż po minięciu progu. A pierwsze wrażenie, jak wiadomo, jest często najważniejsze. Przedpokój jest wizytówką każdego mieszkania, a to, czy nasze lokum spodoba się znajomym, czy innym odwiedzającym nas gościom zależy właśnie od niego. Jeśli jest to dla nas jedynie pomieszczenie, gdzie trzeba upchnąć kurtki bądź buty – polegniemy. Jakie są więc najważniejsze zasady urządzania przedpokoju i błędy, które często popełniamy?

Zobacz więcej zdjęć

Bałagan, zbyt duże meble i za mało miejsca

O porządek w przedpokoju nie jest wcale tak łatwo zadbać: kiedy wchodzimy do mieszkania, najczęściej chcemy jak najszybciej zdjąć buty i kurtkę i nie dbamy o to, gdzie je położymy. W ten sposób bałagan w tym pomieszczeniu tworzy się naprawdę szybko. Sprzyja temu mała ilość miejsca, ponieważ właśnie w ten sposób najczęściej projektowane są mieszkania – więcej uwagi poświęca się pokojom czy kuchni. Warto więc zadbać o ergonomię przedpokoju: większe i mniejsze szafy oraz przeróżne wieszaki poustawiać tak, by znajdowały się „pod ręką”.

Zobacz więcej zdjęć

Przestrzeń w zwykle małych przedpokojach często też zabierają przesadnie duże i zbyt masywne meble. Warto pamiętać o tym, że to pomieszczenie, w którym liczy się każdy metr – wąskie regały, wiszące półki, liczne wieszaki i szuflady to coś, co pozwoli nam zaoszczędzić cenne miejsce. Przedpokój to przede wszystkim pomieszczenie, które powinno być praktyczne. Im lepiej zagospodarujemy dostępne miejsce, tym lepiej. Jeśli na przykład szafa zajmuje zbyt wiele przestrzeni i nie mieści się w niej zadowalająca ilość ubrać – sprytniej zastąpić ją na przykład wieszakiem i małą szafką na buty.

REKLAMA
REKLAMA

Spójność, światło i dekoracje

Fakt, że przedpokój powinien być ponad wszystko inne funkcjonalny, nie oznacza, że nie może ładnie wyglądać. Nie bójmy się odpowiednio go ozdobić – to przecież pierwsze miejsce, do którego trafiamy po wejściu do mieszkania. Powinno być więc odpowiednio oświetlone, udekorowane i przyjemnie wyglądające. Jeśli przebywanie, choćby przez krótki czas, będzie dla nas i dla naszych gości dobrym doświadczeniem – tym lepiej.

Zobacz więcej zdjęć

Zadbać warto również o odpowiednie oświetlenie, gdyż przedpokój zwykle kojarzy się z ciemnym miejscem, z którego chcemy jak najszybciej uciec. Tak jednak być nie musi – jeśli pomieszczenie będzie jasne, będzie równocześnie sprawiało wrażenie większego, niż jest w rzeczywistości, a przebywanie w stanie się przyjemniejsze. Pomyśleć można również o odpowiednim wkomponowaniu roślin. W naturalny sposób ożywiają one bowiem pomieszczenie oraz nadają mu charakteru. Warto pomyśleć też o szczegółach, które pozornie mogą wydawać się nieznaczące, ale w praktyce szalenie ułatwiają życie, jak choćby szafka na klucze lub mała półka na portfel.

Zobacz więcej zdjęć

Przy urządzaniu mieszkania warto pamiętać o przedpokoju, który często jest pomijany. Jeśli prawidłowo o niego zadbamy, każde wejście do mieszkania od razu poprawi nam humor.  A nie jest to trudne zadanie: wystarczy, że odpowiednio przemyślimy, w którym miejscu ułożymy poszczególne meble i inne elementy oraz zadbamy o oświetlenie i wystrój.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Najważniejsze zasady urządzania przedpokoju i błędy, które często popełniamy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.