Porady domowe

Chodzenie w butach po domu. Czy to dobry pomysł?

Pewnie nie raz widzieliście filmy lub seriale, w których głowni bohaterowie cały czas chodzili po swoim domu w butach. Każdemu z nas w codziennym życiu pewnie też się to zdarza. Jak przekonują naukowcy, to nie jest najlepszy pomysł.

REKLAMA

Ludzi można podzielić na dwa rodzaje – tych, którzy zdejmują buty w domu i tych, którzy tego nie robią – „zwyczaj” niezdejmowania obuwia przywędrował do nas z USA wraz z amerykańskimi filmami i serialami. Obie grupy mają swoje racje, nawyki i „komfortowe preferencje” - jednym wygodniej tak, drugim inaczej, wolnoć Tomku w swoim domku. Zresztą, nawet tym, którzy zwykle nie pozwalają sobie na chodzenie w obuwiu po mieszkaniu, w zmęczeniu po całym dniu w pracy, zdarza się czasem zapomnieć je zdjąć, tuż po przekroczeniu progu przedpokoju.

Buty są także problematyczną kwestią, kiedy wyprawiamy przyjęcia w domu. Gospodarzom niezręcznie jest witać gości w kapciach na stopach — papcie i elegancka sukienka to nie najładniejsze połączenie — trudno im też wymagać od przybyłych, by ci zdejmowali obuwie, jeśli wyraźnie się tego krygują. Dla przybyłych równie niekomfortowe wydaje się ubieranie na stopy pantofli, należących do pani czy pana domu.

Przedstawiamy trzy powody, dla których w butach po domu lepiej nie chodzić – niezależnie, czy to nasz własny dom, czy kogoś, kto podejmuje nas na spotkanie. Poniżej wyjaśniamy, jak kwestię zdejmowania butów wyjaśniają reguły savoir-vivre.

Zobacz więcej zdjęć

Bakterie
Według badań przeprowadzonych przez badaczy z Uniwersytetu Arizony pod przewodnictwem dra Charlesa Gerba, na podeszwach butów, w których wychodzimy na zewnątrz, znajduje się ponad 421 tysięcy różnych bakterii! Wśród nich także E.coli powodujące infekcje jelitowe i biegunkę, czy pałeczka Klebsiella pneumoniae, które wywołują choroby układu moczowego, a także Serratica Ficaria, niekorzytnie wpływające na pracę układu oddechowego. Ohyda!

Skąd na podeszwach biorą się bakterie? Każdy z was zna odpowiedź na to pytanie… I między innymi dlatego, warto sprzątać po swoim psie. Co ciekawe, chodząc po liściach czy innych tego typu „odpadach”, dostarczamy drobnoustrojom pożywienia, co sprzyja ich rozwojowi.

Zobacz więcej zdjęć

Toksyny
Nie inaczej jest z toksynami. Wiele z nich zbiera się na podeszwach, kiedy chodzimy na zewnątrz po asfalcie czy trawie. Do produkcji podłoża bitumicznego wykorzystywana jest np. smoła pogazowa, której składniki podejrzewane są o powodowanie nowotworów. Inną kategorią szkodliwych substancji, które wraz z butami przedostają się za próg naszych domów, są chemikalia takie jak benzyna, czy środki bio- i grzybobójcze, rozpylane na rośliny (w miastach, jak i poza), które wraz z deszczem rozprowadzane są po chodnikach i nie tylko. Stamtąd trafiają na podeszwy, a wraz z nimi do naszych domów. Czy zagrożenie z ich strony jest realne? Podejrzewa się je o szkodliwe działanie, jednak by faktycznie zaszkodziły, ekspozycja na toksyny musiałaby być długotrwała.

Brud
Sam w sobie brud szkodliwy nie jest, warto jednak utrzymywać w swoich domach higienę, szczególnie jeśli mamy małe dzieci – prawdopodobnie nie chcielibyśmy, by bawiły się na brudnych podłogach.

Zobacz więcej zdjęć

Jak na chodzenie po domu zapatrują się zasady savoir-vivre?
Według reguł dobrego zachowania gospodarze nie powinni zachęcać gości do zdejmowania butów w ich domach. To do nich należy obowiązek przygotowania i mieszkania i przyjęcia tak, by nie zmuszać przybyłych do zdejmowania okrycia stóp, co przeważnie wprowadza w zakłopotanie. Z drugiej jednak strony goście powinni być przygotowani na konieczność zdjęcia obuwia – przez wzgląd na prośbę właścicieli mieszkania czy na porę roku. Nietaktem byłoby przecież panoszyć się po cudzym domu w ciężkich, zimowych, mokrych butach, na których zbiera się mnóstwo soli i piasku, tylko dlatego, że nikt o zdjęcie obuwia nas nie prosił.

W przypadku gdy gospodarz domu prosi o założenie kapci, przybyli powinni je zaakceptować. Jeśli nie odpowiada nam zakładanie cudzych butów, zabierajmy swoje ze sobą.

Savoir-vivre zdaje się odbiegać nieco od zasad higieny, warto jednak podkreślić, że o ile codzienne chodzenie mieszkańców w butach po domu nie jest dobrym pomysłem, o tyle rzadkie, okazjonalne spotkania, po których i tak przecież trzeba posprzątać, jest jak najbardziej dopuszczalne.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Anonymous1234

Ja bym w swoim domu nie poprosiła o zdjęcie butów, wyjątkiem są bliskie mi osoby, z którymi mam luźne relacje. Jak ja idę w gości to patrzę, co gospodarze mają na stopach. Jeśli nic - ja również obuwie zdejmuję, jeśli buty - ja też w obuwiu zostaję. Raczej jestem zdania, że to leży w gestii gościa i raczej należy dostosować się do domu, do którego idziemy

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Chodzenie w butach po domu. Czy to dobry pomysł?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.