Porady domowe

Czego szczury boją się najbardziej? Gdy poczują ten zapach, nawet się nie zbliżą

Szczury to stworzenia, które potrafią sprawić wiele problemów. Zwierzęta te nierzadko przedostają się do domów. Zazwyczaj panoszą się w spiżarniach oraz piwnicach w poszukiwaniu pożywienia, czyniąc przy tym niemałe szkody. Jak pozbyć się szczurów i skutecznie je odstraszać? Istnieje kilka sposobów, które mogą w tym pomóc.

Czego szczury boją się najbardziej? Gdy poczują ten zapach, nawet się nie zbliżą
Szczury to uporczywe szkodniki, które mogą żerować w różnych miejscach w domu. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jakie szkody wyrządzają szczury? Choroby to jedno

Nie od dziś wiadomo, że szczury mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania groźnych dla ludzi chorób. Chodzi tu między innymi o wściekliznę, histoplazmozę, włośnicę czy szczurzą gorączkę. Zainfekowanie następuje wskutek pogryzienia przez zwierzę lub kontaktu z pozostawionymi przez nie odchodami. Gryzonie nierzadko zanieczyszczają żywność, co również może doprowadzić do zarażenia się daną chorobą.

Jednak infekcje to niejedyny rodzaj szkód, które niosą za sobą te zwierzęta. Szczury mogą również niszczyć sprzęty domowe, a także przyczyniać się do uszkodzenia instalacji elektrycznej, najczęściej poprzez podgryzanie przewodów. Tym samym doprowadzają właścicieli domów lub mieszkań do strat finansowych.

Jak rozpoznać, że w domu grasują szczury?

Większość gatunków szczurów jest aktywna głównie nocą. To właśnie wtedy domownicy mogą usłyszeć niepokojące dźwięki, które świadczą o obecności gryzoni. Charakterystyczne odgłosy to między innymi drapanie czy szuranie.

Szczury bardzo często pozostawiają po sobie odchody, które dość łatwo zauważyć. Najczęściej znajdują się one w miejscach, w których przechowywane jest pożywienie. Dzięki odchodom można rozpoznać, że dom stał się obszarem żerowania gryzoni. Szkodniki wydzielają również dość specyficzny zapach, który trudno jest zignorować.

szczury Szczury schodzą się tam, gdzie są resztki jedzenia, np. na śmietnikach czy zsypach. Fot.123RF

Jak pozbyć się szczurów? Pomogą skuteczne metody

Obecność szczurów w domu to nic dobrego. Gryzonie te stanowią zagrożenie pod kątem rozprzestrzeniania chorób, zanieczyszczają jedzenie, a także niszczą sprzęty domowe. Wobec tego warto jak najszybciej podjąć stosowne kroki, które pomogą w rozwiązaniu problemu.

Jak pozbyć się szczurów? Wszystko zależy od skali zaszczurzenia. Stworzenia te potrafią się bardzo szybko rozmnażać. Jeżeli dojdzie do dość sporego zwiększenia ich populacji, to wówczas prawdopodobnie jedyną opcją okaże się zaangażowanie profesjonalnej firmy, która zajmie się kompleksową deratyzacją.

Jeżeli gryzoni jest mało i właśnie dały o sobie znać, to należy działać szybko. Jedną ze skuteczniejszych opcji jest zaopatrzenie się w trutkę na szczury. Przy jej stosowaniu należy zachować ostrożność, gdyż może okazać się groźna dla zwierząt domowych oraz dzieci.

Popularnym sposobem na pozbycie się szczurów są także pułapki mechaniczne. Zazwyczaj mają one formę klatek, aczkolwiek nadal spotyka się modele w formie gilotyny lub zatrzasku. W tym przypadku również należy uważać, gdyż dzieci i zwierzęta domowe mogą w kontakcie z taką pułapką zrobić sobie krzywdę.

Jak odstraszać szczury? Dzięki temu już nie przyjdą do twojego domu

Raz zażegnany problem ze szczurami może powrócić. Aby do tego nie dopuścić, warto wykorzystać pewne sposoby, które pomogą odstraszyć gryzonie. Czego konkretnie boją się te szkodniki? W walce ze szczurami skuteczne mogą okazać się pewne rośliny. Zwierzęta te nie lubią zapachu między innymi rumianku, wrotyczu czy dzikiej mięty. Oleander, który zimujemy w domu, piwnicy albo garażu działa na  szkodniki jak paralizator. Nie znoszą jego zapachu. Warto wykorzystać też suszone zioła i przechowywać je w miejscach narażonych na żerowanie szczurów (np. w spiżarniach czy piwnicach). Rolę odstraszacza z powodzeniem odegra również... cytryna, wcale nie musi być świeża. 

Na rynku dostępne są rozmaite modele elektronicznych urządzeń, które emitują ultradźwięki odstraszające gryzonie. Ich skuteczność jest zwykle uzależniona od charakterystyki danego sprzętu. Niektóre zmieniają częstotliwość automatycznie, dzięki czemu nie pozwalają szczurom przyzwyczaić się do nieznośnych odgłosów. Warto jednak uważać, ponieważ niektóre częstotliwości mogą również wpłynąć na zwierzęta domowe.

Przeczytaj też:

Gdzie szczury robią gniazda? Jak rozpoznać, że szczury są w domu i jak się ich pozbyć?

Jak pozbyć się myszy z domu? Internauci przekazują sobie ten patent na forach

Żaden szczur się nie przeciśnie. Naturalne sposoby na odstraszenie szczurów

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.