Porady domowe

Czym najlepiej palić w kominku? Będzie ciepło i oszczędnie

Zastanawiasz się, czym palić w kominku, by szybko i skutecznie ogrzać wnętrze? Szukasz wydajnego, a zarazem ekologicznego rozwiązania? Podpowiadamy, czego nie wolno palić w kominku, a jaki rodzaj opału warto wybierać.

Czym najlepiej palić w kominku? Będzie ciepło i oszczędnie
Osoby wybierające drewno do kominka powinny wziąć pod uwagę kilka czynników. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Kominki od lat cieszą się dużą popularnością i są chętnie instalowane w domach jednorodzinnych oraz kamienicach. Mogą stanowić główne źródło ciepła lub pełnić jedynie funkcję dekoracyjną.

Czym palić w kominku? Jakie drewno do kominka wybrać?

Drewno jest najczęściej wybieranym materiałem opałowym. Na jego korzyść przemawia wiele czynników – jest nie tylko stosunkowo tanie i wydajne, ale również znacznie bardziej przyjazne dla środowiska niż węgiel brunatny czy olej opałowy. Spala się niemal do czysta – popiół stanowi maksymalnie 4 proc. jego całkowitej masy.

drewno w kominku Nie każdy rodzaj drewna nadaje sie do palenia w kominku. Fot.123RF.com

Osoby wybierające drewno do kominka powinny wziąć pod uwagę kilka czynników, które wpływają na jego wydajność:

  • najbardziej kaloryczne, a tym samym najlepsze do kominka jest drewno drzew owocowych, a także dębu, brzozy, buku czy akacji
  • nie poleca się palenia w kominku drewnem drzew iglastych – znajduje się w nich duża ilość żywicy
  • kupując drewno do kominka, należy wybierać takie, które ma jak najmniej kory
  • materiał musi być również odpowiednio suchy – wilgotność nie powinna przekraczać 20 proc., w przeciwnym razie spada wydajność, w procesie spalania powstawać będzie również zbyt dużo sadzy

Osoby palące w kominku drewnempowinny pamiętać, że idealny czas schnięcia i leżakowania wynosi 2 lata od ścięcia.

Czym jeszcze palić w kominku – brykiet węglowy i drzewny

Często jako alternatywę dla drewna stosuje się brykiet. Jego największą zaletą jest fakt, że nie trzeba go tak długo suszyć, ponieważ jest produkowany ze sprasowanych trocin. Brykiet ma postać niewielkich kostek. Jest on bardzo wydajny – tona tego typu opału potrafi zastąpić nawet 3-4 tony drewna, wytwarzając taką samą ilość ciepła. Dodatkowo, brykiet drzewny jest uważany za ekologiczne paliwo, ponieważ w czasie spalania nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji.

Jeśli chodzi o brykiet węglowy, jego popularność w ostatnich latach znacznie spadła, głównie ze względu na ochronę środowiska. Dodatkowo, w niektórych częściach Polski używanie węgla (a tym samym również brykietu węglowego) jako materiału opałowego jest zabronione.

Czym palić w kominku – pellety

Część osób decyduje się również na ogrzewanie domu pelletem. Proces jego produkcji jest bardzo podobny do produkcji brykietu. Pellet drzewny charakteryzuje się wysoką kalorycznością oraz niewielką ilością popiołu, dzięki czemu jest neutralny dla środowiska. Należy jednak przechowywać go w suchym miejscu, ponieważ jeśli zawilgnie, nie będzie nadawał się do użytku.

Wartą rozważenia propozycją jest również pellet z łusek słonecznika – z pewnością zainteresuje on osoby, dla których ekologia ma szczególne znaczenia.

Pellety ze względu na swoją formę nie zajmują dużo miejsca i mogą być magazynowane nawet w niewielkim pomieszczeniu. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego – część posiadaczy kominków uważa, że są one znacznie mniej estetyczne niż sztabki drewna.

Palenie w kominku – czego unikać?

Decydując się na taką formę ogrzewania domu należy wybierać wysokojakościowy opał, pochodzący od sprawdzonych producentów. Dzięki temu będzie on wydajny oraz bezpieczny dla mieszkańców i środowiska.

Czego nie wolno palić w kominku? Zabronione są m.in.:

  • sklejka drewniana i skrawki drewna będące pozostałościami po materiale stolarskim (mogą się na nim znajdować resztki kleju, lakieru, impregnatu oraz innych szkodliwych w procesie spalania substancji)
  • słoma
  • odpady plastikowe
  • śmieci

Warto również pamiętać, że nie wszędzie możliwe jest palenie w kominku. Miastem, które tego zabrania, jest np. Kraków. W 2019 r. wprowadzono tam tzw. uchwałę antysmogową, która zabrania wykorzystywania paliw stałych, co wyklucza użytkowanie tradycyjnych kominków. Alternatywą dla nich mogą być dekoracyjne kominki z wkładami elektrycznymi.

Autor: Anna Panikowska-Filipek

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czym najlepiej palić w kominku? Będzie ciepło i oszczędnie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.