Fot.123RF.com
Jest to idealne rozwiązanie dla mieszkańców miast, którzy marzą, by w jesienne i zimowe wieczory usiąść przy kominku. Taki typ urządzeń może być montowany w mieszkaniach w bloku czy w kamienicach, ponieważ nie wymaga instalacji kominowych. Nie wydobywa się z nich dym i sadza. Są bezpieczne, przyjazne dla środowiska, łatwe w instalacji, obsłudze, a także ciekawie zaprojektowane.
Kominki ekologiczne zasilane są bioetanolem, który jest całkowicie odnawialnym źródłem energii, produkowanym z surowców pochodzenia organicznego, takich jak: trzcina cukrowa, ziemniaki czy kukurydza. Biopaliwo występuje w postaci płynnej lub żelowej i spala się praktycznie w 100%. Jego puszka o pojemności 0,4l wystarcza na 3h palenia w kominku. Należy zaopatrywać się wyłącznie w sprawdzone biopaliwa z atestem Państwowego Zakładu Higieny, gdyż tańsze odpowiedniki mogą być niebezpieczne w użyciu. Przy spalaniu wydzielana jest jedynie para wodna (dodatkowo nawilżająca powietrze), z odrobiną dwutlenku węgla, równą ilości zawartej w wydychanym powietrzu przez jednego człowieka.
Zapalenie w biokominku nie jest długotrwałym procesem, jak to było w przypadku tych tradycyjnych palenisk. Wystarczy nalać bioetanol do specjalnego zbiornika i podpalić. Od razu możemy cieszyć się równomiernym wysokim płomieniem, który można oczywiście regulować.
Uruchamianie kominka ekologicznego zostało jednak jeszcze bardziej ułatwione, gdyż moża obsługiwać go za pomocą pilota. Bezwzględnie należy pamiętać o środkach ostrożności i nigdy nie dolewać paliwa do płonącego ognia w kominku. Palenisko może być zamknięte bądź otwarte, w zależności od modelu. Co więcej, biokominek jest bardzo łatwy w utrzymaniu, nie wymaga bowiem wymiatania popiołu, efektu ubocznego tradycyjnych kominków. W niektórych modelac, palący się w nim ogień wytwarza ciepło zdolne ogrzać powietrze w pokoju, w którym się znajduje, za to nie wytwarza dymu ani innych substancji szkodliwych dla zdrowia. Pełni jednak bardziej funkcję dekoracyjną i jest raczej traktowany jako dodatkowe źródło ciepła w mieszkaniu. Jego moc grzewcza to ok. 3 kW.
Kupując biokominek podejmujemy również decyzję o jego wyglądzie. Czy będzie z dekoracyjną ramą ze stali nierdzewnej, czy szklany, w którym ogień widać z każdej strony? Oprócz bogactwa designu wyróżnia je także wielorakość form.
Klasyfikowane są jako wolnostojące, naścienne, bądź wbudowane we wnękę, czy w meble (głównie stoły jadalne czy stoliki kawowe). Na rynku znajdziemy również modele mobilne, które można przestawiać w zależności od potrzeb i upodobań, np. na taras czy do ogrodu.
Biokominki wykonywane są ze stali nierdzewnej, szkła, kamienia oraz betonu. Ich ceny uzależnione są od materiału z jakiego zostały wykonane, wielkości czy oryginalności projektu, jest to przedział od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Eksploatacja kominka również nie jest tania, biopaliwo to spora inwestycja. Litr bioetanolu kosztuje w granicach 11–16 zł.
Podsumowując, biokominki to urządzenia, które wytwarzając prawdziwy ogień, wyeliminowały wszystkie wady kominków tradycyjnych, dodatkowo nie zanieczyszczając środowiska.
Sprawdź:
Co warto wiedzieć o kominkach elektrycznych?
Na co zwrócić uwage wybierając kominek?
Deccoria.pl