Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Wszystko co warto wiedzieć o biokominkach

Najpierw były kominki z otwartym paleniskiem, opalane drewnem, potem kominki gazowe i elektryczne, teraz czas na kominki ekologiczne.

Wszystko co warto wiedzieć o biokominkach

Fot.123RF.com

Jest to idealne rozwiązanie dla mieszkańców miast, którzy marzą, by w jesienne i zimowe wieczory usiąść przy kominku. Taki typ urządzeń może być montowany w mieszkaniach w bloku czy w kamienicach, ponieważ nie wymaga instalacji kominowych. Nie wydobywa się z nich dym i sadza. Są bezpieczne, przyjazne dla środowiska, łatwe w instalacji, obsłudze, a także ciekawie zaprojektowane.

Kominki ekologiczne zasilane są bioetanolem, który jest całkowicie odnawialnym źródłem energii, produkowanym z surowców pochodzenia organicznego, takich jak: trzcina cukrowa, ziemniaki czy kukurydza. Biopaliwo występuje w postaci płynnej lub żelowej i spala się praktycznie w 100%. Jego puszka o pojemności 0,4l wystarcza na 3h palenia w kominku. Należy zaopatrywać się wyłącznie w sprawdzone biopaliwa z atestem Państwowego Zakładu Higieny, gdyż tańsze odpowiedniki mogą być niebezpieczne w użyciu. Przy spalaniu wydzielana jest jedynie para wodna (dodatkowo nawilżająca powietrze), z odrobiną dwutlenku węgla, równą ilości zawartej w wydychanym powietrzu przez jednego człowieka.

Zapalenie w biokominku nie jest długotrwałym procesem, jak to było w przypadku tych tradycyjnych palenisk. Wystarczy nalać bioetanol do specjalnego zbiornika i podpalić. Od razu możemy cieszyć się równomiernym wysokim płomieniem, który można oczywiście regulować.

Zobacz więcej zdjęć

Uruchamianie kominka ekologicznego zostało jednak jeszcze bardziej ułatwione, gdyż moża obsługiwać go za pomocą pilota. Bezwzględnie należy pamiętać o środkach ostrożności i nigdy nie dolewać paliwa do płonącego ognia w kominku. Palenisko może być zamknięte bądź otwarte, w zależności od modelu. Co więcej, biokominek jest bardzo łatwy w utrzymaniu, nie wymaga bowiem wymiatania popiołu, efektu ubocznego tradycyjnych kominków. W niektórych modelac, palący się w nim ogień wytwarza ciepło zdolne ogrzać powietrze w pokoju, w którym się znajduje, za to nie wytwarza dymu ani innych substancji szkodliwych dla zdrowia. Pełni jednak bardziej funkcję dekoracyjną i jest raczej traktowany jako dodatkowe źródło ciepła w mieszkaniu. Jego moc grzewcza to ok. 3 kW.

Zobacz więcej zdjęć

Kupując biokominek podejmujemy również decyzję o jego wyglądzie. Czy będzie z dekoracyjną ramą ze stali nierdzewnej, czy szklany, w którym ogień widać z każdej strony? Oprócz bogactwa designu wyróżnia je także wielorakość form.

Klasyfikowane są jako wolnostojące, naścienne, bądź wbudowane we wnękę, czy w meble (głównie stoły jadalne czy stoliki kawowe). Na rynku znajdziemy również modele mobilne, które można przestawiać w zależności od potrzeb i upodobań, np. na taras czy do ogrodu.

Zobacz więcej zdjęć

Biokominki wykonywane są ze stali nierdzewnej, szkła, kamienia oraz betonu. Ich ceny uzależnione są od materiału z jakiego zostały wykonane, wielkości czy oryginalności projektu, jest to przedział od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Eksploatacja kominka również nie jest tania, biopaliwo to spora inwestycja. Litr bioetanolu kosztuje w granicach 11–16 zł. 

Podsumowując, biokominki to urządzenia, które wytwarzając prawdziwy ogień, wyeliminowały wszystkie wady kominków tradycyjnych, dodatkowo nie zanieczyszczając środowiska.

Sprawdź:

Co warto wiedzieć o kominkach elektrycznych?

Na co zwrócić uwage wybierając kominek?

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.