Artykuły

Co warto wiedzieć o kominkach elektrycznych?

Kominek elektryczny jest nie tylko praktyczny, ale również stanowi ciekawą ozdobę wnętrza. Ponadto jest wygodny w użytkowaniu. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

REKLAMA

Fot.123RF.com

Kominki elektryczne to ukłon w stronę nowoczesności, oraz oszczędności miejsca, często zaprojektowane w duchu minimalizmu pozwalają cieszyć się z zalet kominka we współczesnych, wielkomiejskich wnętrzach. Nie wymagają one podłączenia do komina, wykonania  odprowadzania spalin ani specjalnego systemu wentylacyjnego.

Jedynym warunkiem koniecznym jest posiadanie gniazdka elektrycznego, zatem można zamontować je nawet w mieszkaniu w bloku. Dodatkowym plusem jest brak konieczności magazynowania opału oraz to, że nie brudzą one mieszkania popiołem. Przeważnie kominki elektryczne mają dwie funkcję. Jedną z nich jest ogrzewanie, a drugą dekoracja, tzn. płomień się pali, lecz nie wydziela ciepła.

Zobacz więcej zdjęć

Wygoda w połączeniu z efektownym wyglądem to największe zalety tego rodzaju kominków. Z kolei ich największą wadą jest brak żywego ognia, co dla amatorów autentyzmu może być przeszkodą nie do przejścia.

Rodzaje kominków elektrycznych

Decydując się na kominek elektryczny, należy mieć na uwadze ich kilka rodzajów, które mogą się różnić np. wielkością czy formą. 

Kominek ścienny, swoim wyglądem przypomina telewizor. Montuje się go do ściany za pomocą  specjalnie przygotowanych uchwytów ściennych. Kominek narożny jest montowany w ścianie. Kominek stojący, czyli urządzenie posiadające już obudowę. Dzięki temu nie trzeba go w żaden sposób montować. Właściciel sam decyduje gdzie taki kominek może stanąć. Na rynku znaleźć można kominki elektryczne wmontowane w meble oraz wkłady kominkowe.

Ile to kosztuje?

W przypadku kominków elektrycznych pobór energii jest bardzo oszczędny i wynosi od 60 do 400 W, czyli podobnie jak 2, 3 żarówki. Efekt świetlny to od 7 do 12 groszy za godzinę. Za rozprowadzenie ciepła w kominkach elektrycznych odpowiedzialne są termowentylatory o mocy od 1 - 2 kW. 

Zobacz więcej zdjęć

Koszt używania kominka elektrycznego w ciągu miesiąca wyniesie: 14,4 do 36 kWh x 0,55 zł/kWh = 7,9 do 19,8 zł brutto/miesiąc - zakładając, że każdego dnia używamy kominek przez 4 godziny. Zużyje on wówczas od 120 do 300 W x 4 h = 480 do 1200 Wh energii elektrycznej. W ciągu miesiąca, będzie to: 480 do 1200 Wh x 30 dni = 14400 Wh do 36000 Wh - całkowity koszt energii elektrycznej wynosi ok. 0,55 zł/kWh brutto.

Niektóre modele kominków elektrycznych mogą również dostarczać ciepło (posiadają wbudowana funkcje ogrzewania). Zazwyczaj na potrzeby ogrzewania ich moc wynosi do 2000 W (2 kW). I tak, jak wyżej zakładając, że każdego dnia ogrzewamy kominkiem przez 4 godziny x 2000 W x 30 dni, zużyje on 240 000 Wh energii elektrycznej w ciągu miesiąca (czyli 240 kWh). Koszt prądu wyniesie wówczas: 240 kWh x 0,55 zł/kWh = 132 zł brutto/miesiąc.

Najlepsze miejsce do zaprojektowania kominka

Planując miejsce na kominek w naszym domu, powinniśmy pamiętać, że potrzebuje on dość dużej powierzchni, dlatego najlepiej umiejscowić go w części dziennej np. salonie. Również bardzo istotne jest zlokalizowanie go w jak najbardziej centralnej części domu. Będzie wówczas równomiernie oddawał "ciepło" do wszystkich pomieszczeń.

Zobacz więcej zdjęć

 

Reklama

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co warto wiedzieć o kominkach elektrycznych?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.