Porady domowe

Czym najlepiej rozpalić w kominku, jakie drewno wybrać? Najczęstsze problemy z rozpaleniem kominka

Kominek stwarza w domu przyjemną i ciepłą atmosferę. Jest również gustownym elementem wyposażenia, a przede wszystkim – ogrzewa. Gdy jest dobrze rozpalony, a w środku znajdują się odpowiednie surowce, płonie pięknie i nie dymi. Jak właściwie rozpalać w kominku, jakie drewno jest do tego najlepsze? 

Czym najlepiej rozpalić w kominku, jakie drewno wybrać? Najczęstsze problemy z rozpaleniem kominka
Do rozpalenia w w kominku nie możemy używać dużych kawałków drewna. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści: 

Jak rozpalić w kominku krok po kroku

Rozpalanie kominka wydaje się być łatwe – wkładasz drewno, zapalasz zapałkę i już. Nie zawsze jednak w ten sposób uda się skutecznie rozpalić ogień, który nie zgaśnie po kilkunastu sekundach. Jak więc zrobić to sprawnie i efektywnie?

 • Przygotuj drewno

Drewno do palenia w kominku powinno być porąbane na mniejsze szczapki, czyli długie i cienkie cząstki. Duże polana bardzo trudno jest rozpalić. Drewno musi być suche, w przeciwnym razie zamiast ognia pojawią się kłęby dymu.

 • Rozpalanie metodą „od góry”

Żeby szybko rozpalić kominek, musisz odpowiednio ułożyć drewno. Metoda „od góry” jest wygodna i skuteczna. Polega ona na ułożeniu na samym dole paleniska kilku dużych kawałków drewna, na nich stosu szczapek, a na samej górze – podpałki. Kolejny krok to rozpalenie ognia i ustawienie maksymalnego poziomu wlotu powietrza na czas rozpalania. To sposób, który pozwala na szybkie rozpalenie ognia bez potrzeby ingerowania w palenisko. Jest to metoda bardzo wygodna, ponieważ nie trzeba ciągle dokładać do kominka drewna. Należy jedynie pamiętać o zachowaniu optymalnego dopływu powietrza.

Jest to sposób, który wiele osób bardzo lubi, gdyż gwarantuje rozpalenie ognia bez dymu. Aby dym się nie pojawił, na początkowym etapie trzeba zapewnić w kominku maksymalną ilość powietrza. Dopiero po jakimś czasie (najczęściej jest to kilkadziesiąt minut) dopływ można zmniejszyć. Najlepiej jednak odczekać do momentu rozpalenia się najniżej położonych kawałków drewna.

 • Kontroluj przepływ powietrza

Współczesne kominki opalane drewnem są zaawansowanymi urządzeniami z elementami sterującymi przepustnicami, które dostarczają odpowiednią ilość powietrza. Im więcej powietrza zostanie wprowadzone do paleniska, tym większy będzie płomień. Po rozpaleniu pieca należy zwracać uwagę na wielkość płomienia w stosunku do mocy cieplnej. Dopóki płomień nie osiągnie pełnego potencjału, najlepiej jest całkowicie otworzyć przepustnice. Wówczas palenisko maksymalnie nasyci się tlenem, a ogień całkowicie rozpali. Po ustaleniu temperatury wystarczy dokładać drewno do ognia tak, aby utrzymać odpowiednie ciepło i stałą temperaturę w pomieszczeniu.

Przeczytaj również: Czym czyścić wsad do kominka? Sprawdzone sposoby na czysty kominek

Czym najlepiej rozpalić w kominku?

W domowych kominkach należy palić przeznaczonymi do tego surowcami. Najbardziej pożądane jest drewno, czasem można wykorzystać również brykiet. Drewno jednak nie tylko świetnie się pali, ale również pięknie wygląda za kominkową szybą.

Do rozpalania ognia w kominku najlepiej sprawdzi się suche drewno, pocięte na małe kawałki. Można również użyć:

 • papieru – jednak nie warto spalać go zbyt dużo, gdyż zostawia dużo popiołu; do rozpalania nie można używać kartonów pomalowanych, oklejonych taśmą ani gazet,
 • cienkich, drobnych kawałeczków drewna iglastego, które błyskawicznie się zapala (nie można jednak palić w kominku drewnem z sosny, świerku czy innych iglaków),
 • kory,
 • suchej trawy.

Na rynku dostępne są również specjalne podpałki do kominka w postaci kostek nasączonych parafiną. Pozwalają łatwo rozniecić ogień i płoną przez dłuższy czas, dopóki ogień porządnie się nie rozpali.

Wyczyszczenie kominka przed kolejnym rozpaleniem to podstawa. Fot.123RF/CanvaPro 

Jakie drewno wybrać do palenia w kominku?

Aby kominek dawał ciepło, nie brudził się i był ekologiczny, do palenia należy wybierać drewno odpowiedniego gatunku we właściwym stanie. Co to oznacza?

 • Najwięcej ciepła daje wysokokaloryczne drewno z drzew liściastych takich jak grab, jesion, buk, jabłoń, grusza lub śliwa.
 • Nie powinno się palić w kominku drewnem z drzew iglastych – ma w sobie dużo żywicy, która zwiększa jego wilgotność i powoduje, że na szybie osadza się ciężki do wyczyszczenia osad.
 • Drewno musi być suche – najlepiej sprawdza się takie, które jest sezonowane od 1 roku do 3 lat. Po takim czasie jego wilgotność wynosi jedynie 15-20%. Długotrwałe palenie wilgotnymi polanami powoduje osadzanie się charakterystycznego nalotu wewnątrz instalacji.

Przeczytaj również: Jak czyścić kominek – poradnik krok po kroku. Sposoby na mocno zabrudzone kominki

Problemy z rozpalaniem w kominku – powody

Rozpalanie kominka powoduje, że w domu unoszą się kłęby dymu? A może rozpalasz go, ale po chwili wszystko gaśnie? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka.

 • Mokre/wilgotne drewno

Rozpalanie kominka wilgotnym drewnem to bardzo zły pomysł. Zamiast ognia, pojawi się bowiem dym. Drewno, które jest mokre, nie rozpali się efektywnie.

 • Zbyt duże kawałki drewna

Duże polana rozpalają się znacznie gorzej od drobnych, a co więcej – generują dużo dymu.

 • Niewłaściwa metoda rozpalania, czyli „od dołu”

Problemy z rozpalaniem mogą wynikać również z nieodpowiedniej metody rozpalania. Metoda „od dołu”, choć wciąż jej popularna, nie należy do najskuteczniejszych. Polega na układaniu osobno poszczególnych warstw, zaczynając od podpałki. To metoda bardzo czasochłonna, ponieważ większe polana drewna można dołożyć dopiero, gdy ogień dobrze się rozpali. Nie zawsze udaje się również dołożyć drewno bez odcięcia dopływu powietrza do rozpałki. A jeśli tak się stanie – ogień zgaśnie i podpalanie trzeba zacząć od nowa.

 • Niewystarczająca ilość tlenu docierająca do paleniska

Brak tlenu powoduje, że ogień nie ma możliwości się rozpalić. Jeśli więc drewno jest suche, a komin udrożniony, warto sprawdzić, czy przepustnice są otwarte.

 • Przedmiot blokujący ciąg w kominie

Jeśli na etapie rozpalania w kominku pojawia się dym – najlepiej od razu sprawdzić drożność komina. Może być on zatkany substancją smolistą, sadzą lub nawet gniazdami ptaków.

Płomień kominka – szczególnie jesienią i zimą – wprowadza do domu przytulną atmosferę, której nie da się uzyskać przy stosowaniu innych sposobów ogrzewania. Żeby cieszyć się przyjemnymi chwilami z trzaskającym ogniem w tle, warto nauczyć się efektywnego i szybkiego rozpalania. Niewłaściwe metody powodują bowiem, że zamiast relaksującego ciepła w domu pojawia się dym.

Przeczytaj również: 

Zakaz palenia w kominkach. Czy mogą odmówić ci montażu kominka?

Czyszczenie kominka z sadzy. Jak palić w kominku, by szybko się nie brudził?

Jak zmniejszyć zużycie prądu w pompie ciepła? Zobacz, jak obniżyć rachunek

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.