Z artykułu dowiesz się:
- Jakie środki do prania dywanów warto zastosować
- Czym czyścić lekkie zabrudzenia dywanów i wykładzin
- Jak czyścić zaschnięte plamy na dywanach
- Jak usunąć z dywanu plamy po kawie czy winie
Od czego zacząć czyszczenie dywanów i wykładzin?
Zanim przygotujesz wszystkie potrzebne środki i zabierzesz się za czyszczenie dywanów lub wykładzin domowymi sposobami, sięgnij po odkurzacz. Usuń z powierzchni dywanu wszelkie drobinki kurzu, resztki jedzenia czy sierść domowych zwierzaków. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie ci potem poradzić sobie z pozostałymi zabrudzeniami.
Jeśli możesz, przed rozpoczęciem czyszczenia wytrzep też dywan – zwłaszcza jeśli jest to model typu shaggy, z długim włosiem. Dzięki temu włosie będzie prezentowało się lepiej. Usuniesz też kurz i pyłki, które wniknęły głębiej i nie udało ci się ich zebrać podczas odkurzania.
Pamiętaj ponadto, że w przypadku wielu plam warto reagować szybko. Czasem do usunięcia świeżych zabrudzeń wystarczy jedynie ciepła woda lub odrobina płynu do mycia naczyń. Kiedy plama zaschnie, pozbycie się jej może zająć ci o wiele więcej czasu i energii.
Czyszczenie na sucho czy na mokro – co wybrać?
Wbrew pozorom wybór sposobu czyszczenia nie zależy jedynie od rodzaju zabrudzeń. Sprawdź, jakie metody czyszczenia wybranej wykładziny lub dywanu zaleca producent i stosuj się do jego sugestii. Nie wszystkie produkty będzie można np. potraktować wodą albo myć z wykorzystaniem wysokiej temperatury.
Czym czyścić dywany i wykładziny?
Czym skutecznie usuniesz plamy z dywanów i wykładzin? Wiele zależy od rodzaju zabrudzenia. Zwykle jednak przydają się takie środki jak: soda oczyszczona, mąka ziemniaczana, ocet, sól, płatki mydlane czy płyn do naczyń. Na pewno masz je w swojej kuchni.
Czasem wystarczy ci tylko gorące żelazko. Z jego pomocą usuniesz z dywanu lub wykładziny np. ślady wosku. Jak to zrobić? Połóż na plamie grubszy papierowy ręcznik, a potem zaprasuj jego powierzchnię żelazkiem. Staraj się pracować sprawnie i szybko, aby nie przypalić włosia ulubionego dywanu. Szczególnie ostrożnie – i nie ustawiając żelazka na najwyższą temperaturę – obchodź się z dywanami i wykładzinami z włókien syntetycznych.
Równie szybko (i to bez udziału dodatkowych środków) pozbędziesz się z wykładziny dziecięcych mas plastycznych albo gumy do żucia. Wystarczy poczekać, aż zaschną, a potem delikatnie zdrapać je z powierzchni dywanu nożykiem. Jeśli zależy ci, aby efekty osiągnąć od razu, pomóż sobie kostkami lodu. Schłodzona guma czy ciastolina zaschnie dużo szybciej, więc jej usunięcie zabierze ci zaledwie kilka minut.
Przeczytaj również: Pranie zasłon. Co zrobić, by się nie mięły i wyglądały jak nowe?
Czyszczenie lekkich zabrudzeń i odświeżanie dywanów i wykładzin
Jeśli wykładzina lub dywan, które chcesz wyczyścić, nie są mocno zabrudzone, nie trzeba korzystać ze środków chemicznych.
Dywany odświeżysz, wykorzystując jedną z 2 popularnych metod:
- Posyp dywan sodą oczyszczoną. Za pomocą suchej szmatki rozprowadź sodę równomiernie po powierzchni. Pozostaw środek na dywanie lub wykładzinie na kilka godzin i odkurz. Soda usunie większość zabrudzeń oraz zneutralizuje brzydkie, nieświeże zapachy.
- Podobnie zadziała mieszanka płatków mydlanych i mąki ziemniaczanej. 3 łyżki płatków mydlanych wymieszaj z 500 g mąki ziemniaczanej, a potem powstałą masę dokładnie wetrzyj w dywan. Pozostaw na 30 minut i odkurz. Jeśli nie masz płatków mydlanych, możesz przygotować je samodzielnie. Wystarczy zetrzeć mydło w kostce na drobnych oczkach tarki.
Soda oczyszczona jest skuteczna w walce z plamami na dywanie. Fot. 123RF/PICSEL
Czym czyścić zaschnięte plamy, które trudno usunąć?
Czy domowymi sposobami usuniesz z dywanów również trudniejsze plamy? Oczywiście! Plamy z soku, błota, a nawet rozlanych farb szybko usuniesz, stosując jedną z kilku metod.
- Na początek wypróbuj mieszankę sody oczyszczonej, octu i wody. Do 2 l gorącej wody dodaj 0,5 szklanki octu i całe opakowanie sody. Wszystko dokładnie wymieszaj, przelej do zraszacza i spryskaj plamy. Pozostaw na kilkanaście minut, a potem usuń zwilżoną gąbką. Dla lepszego efektu możesz w przygotowanej miksturze zamoczyć niewielką szczotkę i czyścić nią dywan. Pamiętaj wówczas, aby szczotkę przykładać do powierzchni dywanu dokładnie (miejsce przy miejscu) i nie pozostawiać pustych nieoczyszczonych przestrzeni.
- Równie dobrze zadziała także inna mieszanka. Połącz szklankę octu, 2 szklanki wody i 2 łyżki stołowe soli. Wymieszaj wszystko i nałóż na plamy. Pozostaw do wyschnięcia, a potem odkurz.
- Plamy z soku czy dziecięcych farb usuniesz mieszaniną 2 łyżek octu, szklanki wody i łyżeczki proszku do prania. Zamiast tego możesz też posłużyć się mieszanką z mąki ziemniaczanej i mleka. Połącz obydwa składniki tak, aby całość miała konsystencję gęstej pasty. Posmaruj plamy. Pozostaw na dywanie na kilka godzin (aż mieszanka całkowicie zaschnie), a potem dokładnie odkurz dywan.
- Na wyjątkowo uporczywe plamy zastosuj miksturę z dodatkiem płynu do naczyń lub skrobi kukurydzianej. Jak je przygotować? Prostszy sposób to połączenie w proporcjach 1:1 skrobi kukurydzianej i octu. Mieszankę wcieraj w dywan za pomocą gąbki.
- Druga, równie skuteczna metoda na trudne plamy, to połączenie płynu do naczyń z octem (0,5 szklanki), opakowaniem sody oczyszczonej i 2 l ciepłej wody. Dokładnie połącz składniki, a potem wetrzyj mieszankę w dywan za pomocą szczotki lub gąbki. Kiedy skończysz, weź ręcznik papierowy i delikatnie odsącz powierzchnię z nadmiaru wody. Pozostaw do wyschnięcia.
Jak usunąć tłuste plamy z dywanów?
Tłuszcz to jedna z tych substancji, które wyjątkowo trudno usunąć z powierzchni dywanu i wykładziny. Jest to jednak możliwe! Wymieszaj spirytus salicylowy z solą (w proporcjach 1:4, czyli jedna łyżka soli na 4 łyżki spirytusu). Zanurz w roztworze ściereczkę, a potem przetrzyj plamę kilka razy.
Czym czyścić plamy z czekolady, herbaty i czerwonego wina?
Kiedy na dywan w jasnym kolorze wyleje się kawa, herbata albo wino, zwykle wydaje się, że uratować może go tylko czyszczenie chemiczne. To jednak nieprawda. Z plamami tego rodzaju również poradzisz sobie domowymi sposobami.
- Czekoladę usuniesz mieszanką gliceryny i żółtka (w proporcji 1:1). Nanieś mieszankę na plamę, pozostaw na chwilę i zetrzyj mokrą szmatką. Teraz przygotuj wodę z mydłem i lekko przepierz oczyszczone miejsce, aby pozbyć się ewentualnego przykrego zapachu. Pozostaw dywan do wyschnięcia.
- Chcesz pozbyć się plam z kawy lub herbaty? Sięgnij do apteczki! Pomocne okażą się woda utleniona i amoniak. 4-5 kropli amoniaku wymieszaj z kilkoma łyżeczkami wody utlenionej. W miksturze zanurz gazik i przetrzyj plamy. Nie obawiaj się przy tym drażniącego zapachu – kiedy dywan wyschnie, zapach amoniaku sam się ulotni.
- Wino (a także krew) usuniesz z dywanu za pomocą lodowatej wody. Dodaj do niej odrobinę soli kuchennej i pocieraj plamę. Ważne jednak, aby cały czas pracować czystą stroną ściereczki. Kiedy skończysz, możesz wyczyścić miejsce po plamie wodą utlenioną – w ten sposób pozbędziesz się ewentualnego zażółcenia.
Plamy na nowym, zadbanym dywanie lub świeżo kupionej wykładzinie mogą skutecznie popsuć nastrój. Wypróbuj choć jedną z wymienionych metod. Przekonasz się, że zawsze masz w domu środek, który rozwiąże problem. Niedługo znów będziesz cieszyć się czystym i zadbanym wnętrzem.
Przeczytaj również: Czym myć okna, żeby nie było smug? Poznaj najlepsze domowe sposoby