Pochłaniacz wilgoci – kiedy należy go zastosować?
Wilgoć w domu sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, które najczęściej pojawiają się na powierzchni tynków, farb oraz tapet. Niektóre z nich wytwarzają mykotoksyny - patogeny niezwykle niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia, które są odpowiedzialne za powstawanie alergii oraz groźnych infekcji układu oddechowego. Zastosowanie pochłaniacza wilgoci to jeden z najpopularniejszych i najlepszych sposobów walki z wilgocią w domu. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup tego urządzenia, zastanów się, czy naprawdę go potrzebujesz. Może zainteresuje cię również: Jak zmniejszyć wilgotność powietrza w domu?
Jak sprawdzić poziom wilgotności powietrza w domu? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne i skomplikowane, wystarczy tylko, że w tym celu posłużysz się higrometrem pokojowym, określanym inaczej wilgotnościomierzem. Warto wiedzieć o tym, że zarówno zbyt wysoki, jak i niski poziom nawilżenia powietrza wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Przyjmuje się, że optymalna wilgotność powietrza w domu powinna wynosić od 40 do 60%, w zależności od temperatury panującej w danym pomieszczeniu.
Zastanawiasz się, czy potrzebujesz pochłaniacza wilgoci? Zaparowane okna i lustra, odklejająca się tapeta lub odpadający tynk mogą wskazywać na problemy z nadmierną wilgocią w domu. Wówczas, warto rozważyć możliwość zakupu profesjonalnego pochłaniacza wilgoci. Praca urządzenia polega na wyeliminowaniu z pomieszczenia pary wodnej poprzez jej pochłonięcie. Musisz pamiętać o tym, że jeśli na ścianach pojawiła się już pleśń, wówczas sam pochłaniacz wilgoci nie wystarczy, aby pozbyć się problemu.
Przyczyny wilgoci w domu
Przyczyn pojawienia się wilgoci w domu może być wiele. Jednak w większości przypadków wina leży po stronie nieefektywnego systemu wentylacji pomieszczeń oraz niedostatecznego ocieplania i ogrzewania budynku. Przyczyną problemu mogą być także nieszczelny dach lub przeciekające rynny. Najwięcej wilgoci gromadzi się w kuchni i łazience, co wynika z warunków panujących w tych pomieszczeniach oraz braku sprawnej wentylacji. Powstaje ona m.in. podczas gotowania, zmywania, kąpieli oraz prania. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi domowy pochłaniacz wilgoci.
Rodzaje pochłaniaczy wilgoci
Nadmierna wilgotność w pomieszczeniach to dość powszechny problem. Na szczęście na rynku nie brakuje profesjonalnych preparatów oraz urządzeń przystosowanych do walki z wilgocią w domu, które wspomagają zachowanie zdrowego mikroklimatu we wnętrzu. Największym zainteresowaniem cieszą się m.in.:
1. Pochłaniacze wilgoci w granulkach
To najtańszy spośród dostępnych rodzajów pochłaniaczy wilgoci. Sprzedawany zazwyczaj w formie niewielkich saszetek wypełnionych specjalnym granulatem. Przeznaczony do stosowania w lodówkach, szafkach, spiżarni, pawlaczu oraz samochodzie. Pochłaniacze wilgoci w granulkach skutecznie zwalczają wilgoć, skraplanie oraz nieprzyjemny zapach, a przy tym są niebywale proste i bezpieczne w użyciu.
Fot. 123RF/PICSEL
2. Pochłaniacze wilgoci w tabletkach
Pochłaniacze wilgoci w tabletkach cieszą się równie dużą popularnością, co modele bazujące na pochłaniających wilgoć granulkach. Charakteryzuje je wysoka skuteczność, doskonała wydajność, a także przystępna cena. W zestawie znajduje się kompaktowy pojemnik oraz tabletka pochłaniająca wilgoć z otoczenia. Doskonale sprawdzą się jako pochłaniacze wilgoci do łazienki, piwnicy lub garażu.
3. Pochłaniacze wilgoci elektryczne
Uznawane są za najskuteczniejsze spośród dostępnych pochłaniaczy wilgoci. Urządzenia działają na zasadzie analizy poziomu wilgotności w pomieszczeniu - to oznacza, że pochłaniają tylko tyle wilgoci, ile trzeba. Dzięki temu nie przesuszają nadmiernie powietrza w danym pomieszczeniu. Elektryczne pochłaniacze wilgoci są niezwykle proste w obsłudze, ciche oraz energooszczędne. Ponadto, cechuje je duża funkcjonalność, co pozwala na dostosowanie ich działania pod kątem indywidualnych potrzeb. Niestety, jest to najdroższe z proponowanych rozwiązań - ceny tego typu urządzeń wahają się od 100 do 600 zł.
Pochłaniacz wilgoci elektryczny czy osuszacz powietrza – co sprawdzi się lepiej?
Zastanawiając się nad wyborem pochłaniacza, możemy się również natknąć na elektryczne osuszacze powietrza. Są to urządzenia o wiele droższe od pochłaniaczy wilgoci, ale też i bardziej zaawansowane. Oprócz tego, że szybko i skutecznie usuwają nadmiar wilgoci, to dodatkowo mogą także oczyszczać i filtrować powietrze.
Kompaktowe i wydajne urządzenie jest w stanie usunąć do 12 litrów wody dziennie, zabezpieczając tym samym pomieszczenia przed wilgocią, pleśnią i grzybem. Osuszacz powietrza to dobre rozwiązanie w przypadku mieszkań i domów z nieefektywnym systemem wentylacji oraz bardzo zawilgoconych pomieszczeń jak np. pralnia, piwnica czy garaż.
Domowe metody na wilgoć w domu
Zanim udasz się do sklepu po pochłaniacz wilgoci, możesz spróbować również domowych sposobów na walkę z wilgocią. Jedną z metod na zmniejszenie poziomu wilgotności w pomieszczeniu jest ustawienie odpowiednich gatunków roślin doniczkowych, takich jak paproć, bluszcz, skrzydłokwiat, oplątwa czy chamedora wytworna - kwiaty te dobrze absorbują wilgoć, poprawiając tym samym jakość powietrza w domu.
Innym sposobem jest przygotowanie woreczków z gazy wypełnionych solą i umieszczenie ich w miejscach najbardziej narażonych na wilgoć.
Może zainteresuje cie również: Dlaczego okna parują? Sposoby na zaparowane okna
Jak wybrać pochłaniacz wilgoci do domu?
Zastanawiasz się, jaki pochłaniacz wilgoci kupić? Wybór odpowiedniego urządzenia powinien być podyktowany kilkoma dwoma ważnymi czynnikami - poziomem zawilgocenia oraz wielkością danego pomieszczenia. W małych mieszkaniach z powodzeniem można zastosować klasyczny pochłaniacz wilgoci z wymiennymi wkładami. Cena takiego urządzenia nie przekracza zazwyczaj 50 zł.
W większych domach natomiast lepiej sprawdzi się elektryczny pochłaniacz wilgoci lub osuszacz powietrza. Na jakie parametry, warto zwrócić uwagę, wybierając tego typu urządzenie? Będą to przede wszystkim: czas działania, obszar działania, zapach, a także dodatkowe funkcje. Ponadto, elektryczny pochłaniacz wilgoci powinien być wyposażony w zabezpieczenia przed przepięciami oraz specjalną ochronę zapobiegającą przypadkowemu rozlaniu nagromadzonej wody.
Nadmiar wilgoci w domu sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, co może negatywnie wpływać zarówno na nasze samopoczucie, jak i zdrowie, ale nie tylko. Należy pamiętać o tym, że wilgoć w domu może niszczyć znajdujące się w nim sprzęty oraz meble. Decyzja o zakupie profesjonalnego pochłaniacza wilgoci niesie ze sobą wiele dobrego. Wraz ze zmniejszeniem poziomu wilgotności powietrza, eliminowany jest nieprzyjemny zapach stęchlizny, świadczący o rozwoju pleśni i grzybów. Urządzenie przyspiesza wysychanie zawilgoconych ścian, a dodatkowo także poprawia komfort życia alergików.
Autro: Redakcja Deccoria.pl