Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Dlaczego okna parują? Sposoby na zaparowane okna

Wraz ze zmianą temperatur coraz częściej można zauważyć „mgiełkę” – skraplającą się na oknach parę wodną. Dlaczego tak się dzieje? W jaki sposób się jej pozbyć?

Dlaczego okna parują? Sposoby na zaparowane okna
Fot.123RF.com

Skroplona para wodna pojawia się zwykle na oknach jesienią i zimą, jako efekt zwiększonej wilgotności powietrza oraz różnicą temperatur notowanych wewnątrz i na zewnątrz domu. Nie jest to nic nadzwyczajnego, ot zjawisko fizyczne — ogrzane i wilgotne powietrze w kontakcie z szybą schładza się, kondensuje i osadza się na niej w skroplonej postaci. Taka „rosa” pojawia się najczęściej w dolnej części szpalty okna, bliżej parapetu i może być powodowana przez niesprawną wentylację w domu. Czasem można ją dostrzec na zewnętrznej części okien zespolonych – to wskazuje na ich bardzo wysoką „szczelność” (wysoki współczynnik izolacyjności termicznej).

Co do zasady pojawienie się skroplonej pary wodnej na oknach nie świadczy o wadzie stolarki okiennej czy nieprawidłowym ich montażu, z jednym wyjątkiem — miejscowym roszeniem szyb lub skraplaniem się wody na jej wewnętrznych częściach, w środku pakietu okiennego. Wilgoć widoczna między szybami okien zespolonych sygnalizuje  rozszczelnienie skrzydeł pakietu, czyli obniżenie ich możliwości termoizolacyjnych. W najbliższym możliwym terminie takie okna powinny zostać wymienione na nowe.

REKLAMA

Szyby parujące wewnątrz budynku są oznaką wysokiej wilgotności powietrza (powietrze w mieszkaniu nie może być ani zbyt suche, ani zbyt wilgotne), co może być następstwem zaburzonej pracy wentylacji. Codzienne czynności – gotowanie, pranie, suszenie prania czy nawet oddychanie – zwiększają zawartość pary wodnej w powietrzu, która w kontakcie z powierzchniami o niższej temperaturze, osadza się na nich w postaci kropelek wody.

Pojawiająca się na szybach mgiełka jest sygnałem, że mieszkanie jest zbyt szczelne, nie dostaje się do niego powietrze z zewnątrz lub wilgoć nie jest dostatecznie dobrze odprowadzana. Często wiąże się to z zaburzoną pracą wentylacji grawitacyjnej. Działa ona na podstawie konwekcji, czyli ruchów powietrza na skutek różnic jego ciśnienia i gęstości — napływające z zewnątrz powietrze o niższej temperaturze, wypycha ku górze i ujściom na zewnątrz lżejsze, cieplejsze, powietrze „domowe”.

Zdarza się, że problemy z jej funkcjonowaniem nie wynikają bezpośrednio z konstrukcji naturalnego systemu wentylacyjnego, lecz niewłaściwego zachowania mieszkańców domów, którzy chcąc zapewnić sobie ciepło w pomieszczeniach, nadmiernie uszczelniają okna, zatykają nawiewniki powietrza i kratki wentylacyjne. Sprawne nawiewniki i system wentylacyjny (szczelne, drożne i ocieplone kanały wentylacyjne, wychodzące ponad dach) są gwarancją ciągłego i prawidłowego odprowadzania wilgoci i domowych zanieczyszczeń na zewnątrz.

REKLAMA

Montaż nawiewników

Nawiewniki lub kanały nawiewne zamontowane w oknach – zapewniają one wymianę powietrza, bez utraty ciepła. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nawiewników, m.in. ręcznie lub higrosterowne, w których przepływ powietrza zmienia się w zależności od poziomu powietrza w pomieszczeniu.

Rozszczelnienie okien — mikrowentylacja

Większość obecnie instalowanych okien ma możliwość ustawienia ich w trybie mikrouchyłu, czy też – mikrowentylacji. Polega ona na sztucznym rozszczelnieniu okna dzięki zmniejszeniu docisku ramy okiennej przez ustawienie klamki w odpowiednim ustawieniu (pod właściwym kątem). Powstaje wówczas niewielka szczelina, umożliwiająca cyrkulację powietrza.

Wietrzenie

Konwencjonalną metodą zapobiegania parowaniu szyb jest wietrzenie domowych pomieszczeń. Przeczytaj, jak wietrzyć z głową, nie tracić w domu ciepła i nie płacić rachunku za ogrzewanie »

Drożność kanałów wentylacyjnych

W przypadku nawracającego zamglenia okien mimo wietrzenia czy rozszczelnienia okien warto skontaktować się z firmą kominiarską z prośbą o sprawdzenie drożności przewodów wentylacyjnych. Warto też skonsultować z kominiarzem instalację wentylatora w kanale wentylacyjnym.

Osuszacz powietrza

Można również zainwestować w urządzenia osuszające powietrze. Swoją konstrukcją przypominają one klimatyzatory czy lodówki. Wykorzystują one efekt rosy i kondensację do usuwania wilgoci z powietrza.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.