Porady domowe

Łyżeczka wystarczy, żeby odetkać zapchane rury. Ten specyfik działa cuda!

Zlew ciągle się zatyka, woda nie chce odpływać, a z rury wydobywa się nieprzyjemny zapach? To najczęstsza usterka domowa. Aby uporać się z tym problemem, wcale nie potrzebujesz drogich, chemicznych środków. Przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak odetkać zatkpchany zlew, udrożnić rury i oszczędzić na hydrauliku.

Łyżeczka wystarczy, żeby odetkać zapchane rury. Ten specyfik działa cuda!
Żeby uporać się z problemem zapchanego zlewu możesz posłużyć się domowymi (ekologicznymi) środkami. Fot. 123RF/PICSE
Z artykułu dowiesz się:

Zapchany zlew - od czego zacząć?

  • załóż gumowe rękawiczki, 
  • opóźnij zlew lub wannę,
  • uprzedź domowników, żeby nie korzystali ze zlewu lub wanny przez godzinę.

Naturalne metody na zapchany zlew

Jeżli kret nie pomaga na zapchany zlew, spróbuj odetkać go za pomocą zwykłego, gumowego przetykacza. Podczas pompowania wytwarzane jest ciśnienie, które wypycha zator. Przed użyciem przetykacza, nasmaruj odpływ tłustą substancją, np. kremem czy wazeliną.
  • Umieść przepychacz na odpływie i dociśnij.
  • Następnie nalej wody do poziomu powyżej gumowej nasady, a odpływ zabezpieczający przed przelaniem zatkaj drugą dłonią.
  • Teraz możesz już mocno pompować. Ciśnienie powinno przepchać zator.

Domowe sposoby na zapchany zlewozmywak

Z zapchanym zlewem poradzisz sobie również bez przepychaczki. Pomoże w tym jeden z domowych sposobów.

  • zapchany zlew: soda oczyszczona

Poszukaj w kuchni sody oczyszczonej. Osusz odpływ i wsyp do niego szklankę sody oczyszczonej. Odczekaj 15 minut i zalej całym czajnikiem gorącej wody.
  • zapchany zlew: ocet + soda oczyszczona

Wymieszaj ocet i sodę oczyszczoną w proporcjach 3:1. Natychmiast wlej do odpływu, nim zacznie się „pienić”. Odczekaj 15 minut i zalej całym czajnikiem wrzącej wody.
  • zapchany zlew: ocet + soda oczyszczona (II pomysł)

Wsyp do odpływu 3 łyżki sody oczyszczonej. Następnie wlej pół szklanki octu. Odczekaj 15 minut i zalej całym czajnikiem gorącej wody.
  •  zapchany zlew: ocet

Do odpływu wlej szklankę octu, szczelnie zatkaj korkiem i odczekaj 30 minut. Następnie przelej całym czajnikiem gorącej wody.
  •  zapchany zlew: kwasek cytrynowy

Rozpuść w szklance ciepłej wody 2 torebki kwasku cytrynowego i odczekaj kwadrans. Tak przygotowaną miksturą zalej odpływ. To pomoże go odetkać.

  •  zapchany zlew: cytryny

Łyżkę sody oczyszczonej wsyp do zlewu i zalej połową szklanki soku z cytryny lub octu. Składniki zadziałają i szybko zobaczysz efekt.

  •  zapchany zlew: soda kaustyczna

Do udrażniania rur sprawdza się też soda kaustyczna. Pamietaj, że jest to środek silnie żrący. Wlej do odpływu gorącą wodę, a następnie wsyp proszek. Kolejność w tym przypadku ma duże znaczenie!

  •  zapchany zlew: sól i wrzątek

Sól w połączeniu z wrzącą wodą to skuteczny sposób na zatkany zlewu. Nie zniszczy rur i jest bezpieczny dla zdrowia. Wystarczy, wsypać do odpływu pięć łyżek soli i powoli zalać ją dwoma litrami bardzo gorącej wody.

  •  zapchany zlew: cola

Miejska legenda głosi, że cola całkiem nieźle oczyszcza rury. W jej składzie znajduje się kwas fosforowy, więc może coś w tym jest? Nie zaszkodzi spróbować, w każdym razie, to dwie korzyści w jednej – odetkasz rurę i nie wypijesz słodkiego, wysokokalorycznego płynu.

  •  zapchany zlew: boraks

Boraks  w połączeniu z solą i octem, skutecznie udrożnia rury. Wymieszaj po pół szklanki soli i boraksu i dolej pół szklanki octu. Wymieszany roztwór wlej do odpływu. Po 10 minutach zalej go litrem wrzącej wody. Jeśli chcesz wzmocnić efekt, możesz dodać jeszcze pół szklanki soli.

Co robić, by zlew się nie zapychał?

  • nie wyrzucaj fusów z kawy i herbaty do zlewu,

  • kup sitko, które nakłada się na zlew. Najtańsze, plastikowe sitka kosztują kilka złotych, ale możesz też kupić ozdobne, wykonane z silikonu lub chromu. Można je nabyć w różnych kolorach i kształtach, więc będą pasować do każdego zlewu. Ceny ozdobnych, silikonowych sitek wahają się w granicach 30 zł,

  • nie wlewaj roztopionego tłuszczu do zlewu, 

  • rzadko używaj chemicznych środków czyszczących, zwłaszcza jeżeli masz stare, żeliwne rury kanalizacyjne,

  • kup rozdrabniacz zlewozmywakowy. Jest to młynek, który służy do mielenia wszelkiego rodzaju odpadów organicznych takich jak obierki z warzyw, kawałki mięs, drobne kości i inne. Odpadki natychmiast po zmieleniu spływają do kanalizacji. Rozdrabniacz zapobiega również powstawaniu procesów gnilnych w kuchni i łazience, bo pamiętaj, że resztki jedzenia zalegające w odpływie prędzej czy później zaczynają gnić. Rozdrabnianie odpadków eliminuje resztki jedzenia ze śmietników co przeciwdziała rozprzestrzenianiu się gryzoni i insektów. Rozdrabniacz montuje się bezpośrednio do otworu zlewu (między zlewem a syfonem).

zapchany zlew Kiedy woda zostaje w zlewie, zamiast odpływać rurami warto zajrzeć do odpływu, oczyścić go i udrożnić rury. Fot.123RF.com

Jak przepchać zapchany syfon

Syfon to urządzenie, które odpowiada za podłączenie naszego kuchennego zlewu do instalacji kanalizacyjnej. To mało skomplikowana konstrukcja, składająca się z kilku uszczelek, nakrętek oraz połączonych ze sobą rurek.

Najlepiej zacząć działać, zanim dojdzie do całkowitego zatkania odpływu – kiedy zaobserwujemy, że woda zaczyna spływać wolniej niż zwykle lub towarzyszy temu charakterystyczne bulgotanie.

W  zatkanym odpływie można znaleźć przeróżne rzeczy, od biżuterii po wykałaczki czy też inne odpadki, na których osadzają się włosy i pozostałości po zmywaniu. Takie nagromadzenie śmieci  niszczy syfon.W przypadku takiej usterki skrzynka z narzędziami będzie zbędna. Przyda się jedynie długi śrubokręt do przetykania, reszta części składowych jest na tyle duża, że można je odkręcić ręcznie

Aby zmierzyć się z usterką, ważne jest odpowiednie przygotowanie.

  • W pierwszej kolejności pamiętajmy, aby podłożyć pod zlew duże naczynie np. miskę. Brud, który wylewa się z syfonu, podczas jego odkręcania może całkowicie zniszczyć nasze kuchenne meble.

  • Po usunięciu zabrudzeń należy wyczyścić i przetrzeć suchą szmatką miejsce, w którym znajduje się uszczelka, a samą uszczelkę sprawdzić pod kątem ewentualnych zarysowań i pęknięć.

  • Jeżeli to koniecznie, należy ją wymienić na nowa. Jeżeli jednak ta stara, nadaje się do ponownego użytku, skręcamy ponownie wszystkie elementy rozłożonego wcześniej syfonu.
  • Na koniec sprawdźmy, czy dobrze przykręciliśmy kolanko oraz szczelność układu.
Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.