Spis treści:
- Kurz w mieszkaniu — skąd się bierze?
- Co zrobić, żeby ograniczyć kurz w mieszkaniu?
- Jak skutecznie usunąć kurz z mebli — domowy patent
Kurz w mieszkaniu — skąd się bierze?
Kurz to mieszanina różnego rodzaju cząsteczek — włosów, martwego naskórka, włókien, pyłków roślin, grzybów i roztoczy. Powstawanie kurzu wiąże się ze zwykłymi czynnościami, które wykonujemy w domu. Wystarczy, że korzystamy z ręczników i pościeli, użytkujemy tapicerowane kanapy czy fotele, rozwieszamy pranie, a wszystko to powoduje przemieszczanie się maleńkich włókien tkanin. Do powstawania kurzu przyczyniają się również nasi czworonożni przyjaciele, których sierść zbiera się na podłodze i meblach.
Pyłki i roztocza mogą również trafiać do naszych mieszkań przez otwarte okna, drzwi wejściowe czy otwory wentylacyjne. Z kolei piasek czy inne zabrudzenia możemy wnosić ze sobą na butach. Poszczególne cząstki kurzu osiadają na meblach tworząc na nich warstwę pyłu lub łączą się ze sobą większe zbitki i gromadzą np. w kątach czy za drzwiami.
Co zrobić, żeby ograniczyć kurz w mieszkaniu?
Kurzu niestety nie da się całkowicie wyeliminować z codziennego życia, ale można jednak ograniczyć jego rozprzestrzenianie się. Sposobem na zmniejszenie ilości kurzu, pyłu i zanieczyszczeń przedostających się przez okna do naszych mieszkań jest powieszenie gęstych firan. Należy je jednak często prać — co najmniej raz w miesiącu, ponieważ w innym wypadku staną się siedliskiem kurzu.
Najważniejszą czynnością, która pozwala ograniczyć osadzanie się kurzu jest przede wszystkim regularne sprzątanie, czyli:
- Ścieranie powierzchni, na których gromadzi się kurz — półek, blatów, parapetów, mebli, szczelin między i pod meblami, zakamarków tapicerowanych mebli.
- Odkurzanie i mycie podłóg.
Ważne jest również to, by zachować odpowiednią kolejność sprzątania. Zawsze należy zaczynać od mebli usytuowanych najwyżej — czyli szafek i półek ściennych, potem blatów, stołów i ław, a dopiero na końcu należy przejść do odkurzania i mycia podłogi.
Warto też trzymać książki, czasopisma i inne bibeloty w przeszklonych witrynach, dzięki czemu nie zbiera się na nich kurz, a my nie musimy dodatkowo za każdym razem ich przecierać.
Kurz to mieszanina różnych cząsteczek: naskórka, włosów, piasku, roztoczy. Fot. 123RF.com
Jak skutecznie usunąć kurz z mebli — domowy patent
Chcąc usunąć kurz z mebli i dodatkowo odświeżyć zapach w pomieszczeniu, sięgnij po płyn do płukania ubrań. Produkt ten ma właściwości antystatyczne, pozwala zebrać wszelkie zanieczyszczenia, a dodatkowo pozostawia przyjemną woń.
Jak stworzyć domowy detergent do ścierania kurzu na bazie płynu do płukania tkanin?
- Połącz wodę z płynem do płukania w proporcji: 1 nakrętka płynu na 1 litr wody.
- Przelej mieszankę do butelki ze spryskiwaczem.
- Spryskaj płynem meble i przetrzyj je ściereczką z mikrofibry.
Zastosowanie tego domowego roztworu na bazie wody i płynu do płukania sprawi, że kurz wolniej będzie osadzał się na meblach, a w pomieszczeniu zacznie unosić się miły zapach.
Przeczytaj również:
Ścierasz, a on znów osiada? Tak pozbędziesz się kurzu na dłużej. Genialny trik
Wycierasz, a on znów się pojawia. Proste patenty, by pozbyć się kurzu na dłużej
Aromatyczne zioła i olejki do wiosennych porządków na INTERIA.TV.