Kalkulator BMI - czym właściwie jest?
Wielu z nas spotkało się z określeniem BMI. Pojęcie to jest znane od stuleci w świecie dietetyki i sportu. Co właściwie oznacza to określenie? Popularne BMI z języka angielskiego oznacza Body Mass Index. Wskaźnik BMI to jeden z najpopularniejszych sposobów sprawdzenia, czy waga danej osoby jest adekwatna do jej wzrostu. Odniesienie masy ciała do wzrostu badanej osoby ma szczególne znaczenie. Wskaźnik masy ciała ukazuje rzeczywisty stan rzeczy. Sam kalkulator BMI to prosty sposób na samodzielne sprawdzenie Body Mass Index. Za pomocą wprowadzenie podstawowych danych, takich jak wiek, wzrost, waga oraz płeć, użytkownicy są w stanie dowiedzieć się, czy ich sylwetka jest prawidłowa. Wskaźnik BMI wykazuje również nieprawidłowości takie jak niedowaga czy nadwaga. Istota wskaźnika BMI jest niezwykle prosta, a żeby przekonać się o masie swojego ciała wystarczy skorzystać z matematycznego wzoru lub kalkulatora online. Przykład pomocnego narzędzia znajdą Państwo na: https://apteline.pl/artykuly/kalkulator-bmi.
Jak samodzielnie obliczyć wskaźnik BMI?
Wskaźnik BMI jest znany od pokoleń. Powstał za sprawą matematyka belgijskiego pochodzenia Adolfa Queteleta. Nie należy się więc dziwić, gdy zamiast wskaźnika BMI usłyszymy wskaźnik Queteleta II. Przez wiele pierwszych lat indeks masy ciała obliczano za pomocą liczydeł, a później kalkulatorów. Ręczne obliczanie BMI wymaga wykorzystania prostego wzoru. Masę ciała należy podać w kilogramach, natomiast wzrost w centymetrach. W celu sprawdzenia wskaźnika należy podzielić ciężar ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu. Wówczas otrzymamy BMI Body Mass Index wraz z informacją, czy nasza sylwetka wymaga poprawy czy nie. Wskaźnika masy ciała nie powinno stosować się w przypadku dzieci i młodzieży. Dla młodszych osób wskaźnik uległ modyfikacji, poprzez naniesienie na siatki centylowe.
Dlaczego warto wykorzystać kalkulator BMI?
Kalkulator BMI to prosty sposób, aby w zaciszu domowym sprawdzić współczynnik BMI dla swojego ciała. Do obliczania wskaźnika BMI nie potrzebują Państwo pomocy specjalisty. Kalkulatory online pozwalają na najwyższy poziom dyskrecji i wygody. Korzystanie z nich jest banalnie proste. Korzystanie z kalkulatorów eliminuje ryzyko błędów, które mogą pojawić się podczas własnoręcznego wyliczania. Wskaźnik BMI to skuteczny sposób na oszacowanie stanu sylwetki, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio wyliczony. Dzięki narzędziom dostępnym w sieci w sekundę dostaną Państwo rzetelną informację zwrotną.
Prawidłowy wskaźnik masy ciała - czyli jaki?
Kalkulator BMI pozwala poznać dokładny wskaźnik masy ciała. Prawidłowy wskaźnik masy ciała BMI oscyluje w granicach 18,5 do 24,9 punktów. Prawidłową wagę można utrzymać poprzez zbilansowaną dietę oraz ruch. Niestety, rzeczywistość nie jest tak prosta, dlatego często tkanka tłuszczowa gromadzona wraz z wiekiem i brakiem aktywności jest trudna do zrzucenia. Wówczas warto zdecydować się na pomoc dietetyka. W przypadku osób dorosłych warto wziąć pod uwagę współpracę z trenerem lub regularne uprawianie sportów. Normy BMI są w stanie oszacować otyłość III stopnia. Jest to niezwykle alarmujący znak. Zawartość tkanki tłuszczowej zdecydowanie zagraża wówczas zdrowiu. Borykanie się z nadmierną masą ciała może powodować: choroby serca, choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, nieprawidłowości w działaniu narządów wewnętrznych, cukrzycę i wiele innych poważnych powikłań zdrowotnych. Nie należy jednak zapominać, że zarówno otłuszczenie ciała, jak i niedowaga są groźne dla ludzkiego organizmu. Niedowaga może prowadzić do równie groźnych dla zdrowia i życia powikłań, a w skrajnych przypadkach do wycieńczenia i śmierci. Warto więc zadbać o prawidłowe BMI, aby cieszyć się zdrowiem na długie lata.
Prawidłowa masa ciała - ruch i zdrowa dieta!
Niekorzystny wskaźnik BMI może okazać się dobrym motywatorem do pozytywnych zmian. Użycie kalkulatora BMI może wskazać niewidoczne gołym okiem problemy, które trudno zauważyć nie będąc obiektywnym. Nawet najbardziej nieprzychylny wynik nie musi być wyrokiem. Zdrowe nawyki żywieniowe, większa ilość ruchu, będą stopniowo przynosić efekty w przypadku otyłości. W przypadku niedowagi sytuacja będzie wyglądać podobnie. W obu przypadkach wprowadzenie radykalnych zmian warto poprzedzić wizytą u lekarza. Skrupulatnie przeprowadzone badania wyeliminują ryzyko chorób, przyczyniające się do wyniku wskaźnika BMI.
Artykuł sponsorowany
Materiał promocyjny