Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Najdroższy i największy, ale czy najlepszy? Sprawdź, czym wyróżnia się węgiel kostka

Węgiel kostka to jeden z ulubionych wyborów Polaków, którzy domy ogrzewają tym paliwem. Trudno się temu dziwić, bo ten rodzaj węgla kamiennego wytwarza dużą ilość ciepła. Za tym jednak idzie relatywnie wysoka cena za tonę tego surowca. Ile kosztuje węgiel kostka? Cena w niektórych miejscach zwala z nóg, co ma związek z trwającym kryzysem energetycznym. Sprawdzamy zalety i wady węgla kostki oraz porównujemy go do równie popularnego orzecha.

Najdroższy i największy, ale czy najlepszy? Sprawdź, czym wyróżnia się węgiel kostka
Kaloryczność węgla to ilość energii, którą możemy pozyskać z danej jednostki masy paliwa. Fot.Stanislaw Bielski/REPORTER

Spis treści:

Węgiel kostka – spalanie

Węgiel kostka zawdzięcza popularność głównie dzięki dobremu spalaniu. To, w porównaniu do innych paliw kopalnych, jest bardzo długie. Wynika to z faktu, że ten rodzaj paliwa zaliczany jest do grubego węgla kamiennego i kostka charakteryzuje się sporymi rozmiarami. Zgodnie z normą musi osiągać wielkość ziaren powyżej 25 mm, co przekłada się na dłuższe spalanie. Na rynku nie brakuje brył kostki, które osiągają nawet 200 mm, przez co może nie mieścić się w mniejszych piecach.

Dlatego idealnie nadaje się na przykład do podtrzymywania ognia w piecu. Jeden, sporych rozmiarów kawałek węgla kostki wrzucony na noc do komory spalania to gwarancja, że ogień będzie się tlił jeszcze przez kilka kolejnych godzin. Im grubsze ziarno, tym węgiel lepszy do zastosowania w domowym kotle. Niestety przekłada się to na cenę surowca.

Przeczytaj także: Nowy obowiązek dla wynajmujących i sprzedających mieszkania. Nawet tysiąc złotych za ważny dokument

Węgiel kostka kaloryczność

Kaloryczność węgla to ilość energii, którą możemy pozyskać z danej jednostki masy paliwa. Im większa, tym mniejsze jego zużycie potrzebne do ogrzania budynku. To bardzo ważny parametr, który musi zostać wzięty przy wyborze źródła ogrzewania. Kupując kostkę, kaloryczność węgla można sprawdzić na opakowaniu lub w składzie opału. Jaka jest kaloryczność węgla kostki?

Węgiel kostka osiąga kaloryczność na poziomie 27-29MJ/kg. To oznacza, że zaliczany jest do węgla kamiennego typu 32. Co to oznacza? To określenie tzw. paliwa gazowo-płomiennego. Węgiel kostka dobrze koksuje, jest twardy, a płomień podczas spalania ma kolor pomarańczowym z czarnymi końcówkami. Uważany jest za jeden z najlepszych do domowych kotłów.

Ile kosztuje węgiel kostka? Cena

Dobre parametry węgla kostki sprawiają, że ceny tego paliwa nie należą do najniższych. Sytuacji nie poprawiły także kryzys energetyczny oraz inflacja. Ile kosztuje węgiel kostka? Cena na wirtualnych półkach sklepu PGG to 1470 zł za tonę. To cena za paliwo sprzedawane luzem i trzeba do tego doliczyć ewentualne koszty transportu.

Ile kosztuje węgiel kostka? Cena w Tauronie to od 1 listopada skokowa podwyżka dla korzystających z tego paliwa. Cena węgla kostki to już 1749 zł. Jeszcze drożej jest w składach. Tona surowca to wydatek minimum 2600 zł, choć na popularnych portalach można znaleźć ogłoszenia z ceną węgla kostki o kilkaset złotych niższą. To jednak wyjątki, bo na większości składów cena węgla kostki to ponad 4000 zł.

Węgiel kostka zalety i wady

Zalety to chociażby fakt, że twardy i czarny węgiel kostka to powszechnie używany węgiel kamienny, który jest bardziej kaloryczny od brązowego węgla brunatnego. Wspomniane wcześniej cechy, czyli wielkość, przekłada się na powolne spalanie. Kolejna zaleta to uniwersalność, ponieważ węgiel kostka nadaje się do praktycznie każdego kotła. Na pewno ważna jest również niska zawartość siarki, która ogranicza osadzanie cząstek sadzy w przewodach kominowych.

Węgiel kostka ma jedną, zasadniczą wadę w postaci ceny. Z uwagi na fakt, że jest to najgrubszy asortyment, węgiel przez swoje spore rozmiary jest droższy od mniejszych typów. Nie są to jednak gigantyczne rozbieżności. W sklepie PGG tona mniejszego groszku jest niższa tylko o 50 zł od węgla kostki. Na składach te różnice są jednak znacznie większe.

Przeczytaj także: Podwójny, a nawet potrójny dodatek do węgla dla jednego domu. Kiedy przysługuje 6000 i 9000 zł i jak złożyć wniosek? [PORADNIK]

Węgiel kostka, ze względu na swoje gabaryty, może sprawiać pewne kłopoty przy rozpalaniu. Część użytkowników nie ukrywa opinii, że bez podkładu z drobniejszego paliwa węgiel kostka źle spala się od góry.

Węgiel kostka czy orzech?

Węgiel orzech należy do grubego sortymentu węgla kamiennego. Podobnie więc jak węgiel kostka, jego bryła osiąga powyżej 25 mm, chociaż górna granica orzecha to ok. 80 mm. To oznacza, że przy wątpliwości węgiel kostka czy orzech, pod względem wielkości i jednocześnie długości spalania, kostka jest zdecydowanie lepsza.

Jeżeli chodzi o kaloryczność, węgiel orzech osiąga ją na poziomie ok. 25-26 MJ/kg. To niewiele mniej niż węgiel kostka, jednak w perspektywie produkowanej energii i wydajności węgiel kostka jest lepsza od orzecha. Oba rodzaje paliwa mają szerokie zastosowanie. Ostateczne wątpliwości „węgiel kostka czy orzech” rozstrzygnąć może cena surowca.

Przeczytaj także: Wysokie ceny ekogroszku. Ile kosztuje w sklepach, składach i kopalniach w listopadzie?

Na stronie sklepu PGG za węgiel orzech zapłacimy 1470 zł za tonę. Tyle samo wynosi cena węgla kostki, dlatego tu kupujący różnicy nie odczuje. Inaczej sytuacja może wyglądać na składach oraz ofertach internetowych. Zazwyczaj węgiel orzech jest tańszy niż węgiel kostka. Ostateczny wybór węgiel kostka czy orzech zależy również od przeznaczenia, ponieważ ten o niższej kaloryczność spala się efektywniej w cieplejsze dni.

"Wydarzenia": Problemy z dystrybucją węgla na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.