Artykuły

Był zakazany, teraz znów można go kupić. Miał węglowy w sklepie PGG

Po dwóch latach przerwy miał węglowy znów pojawił się w sklepie PGG. Co spowodowało, że ponownie dopuszczono do użytku uważany za szkodliwy dla środowiska i niskokaloryczny opał? Ile kosztuje tona miału?

Był zakazany, teraz znów można go kupić. Miał węglowy w sklepie PGG
Czy warto palić miałem? Sprawdźcie. Fot. Bartlomiej Magierowski/East News
REKLAMA

Spis treści:

Jak wynika z deklaracji złożonych do  Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w Polsce funkcjonuje aż 3,4 mln kotłów na paliwa stałe, takie jak węgiel, drewno czy pellet. Problemem jest natomiast bardzo wysoka cena węgla oraz jego niska dostępność. Rozwiązaniem ma być m.in. dopuszczenie do użytku zakazanego do tej pory miału węglowego.

Jak powstaje miał węglowy? Jakie ma właściwości i kaloryczność?

Miał węglowy to najniższy sortyment węgla kamiennego, o średnicy ziaren nie przekraczającej 20 mm. Charakteryzuje się znacznie gorszą jakością (ze względu na brak obróbki i oczyszczania) i wysoką emisyjnością. Ilość wytwarzanego w czasie spalania popiołu jest o ponad 50 proc. wyższa niż w przypadku grubego węgla, w procesie tym powstaje również o ok. 20 proc. więcej siarki. Do tego miał ma dużą wilgotność i niską kaloryczność, co oznacza, że, aby skutecznie ogrzać dom, trzeba go zużyć znacznie więcej, niż wysokokalorycznego paliwa.

Z danych Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla wynika, że mimo słabych parametrów,  jeszcze w 2018 r. miał węglowy był najczęściej kupowanym w Polsce materiałem opałowym, a jego roczne zużycie wynosiło aż 7,2 mln ton. Na dodatek ówczesne ustawodawstwo pozwalało na mieszanie go z innymi odpadami węglowymi, takimi jak muły i flotokoncentraty, dziś uznawane za trujące. Wszystko to doprowadził do drastycznego pogorszenia jakości powietrza, a Polska według raportów WHO znalazła się w niechlubnej czołówce krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie.

Przeczytaj również: Jaki rodzaj węgla daje najwięcej ciepła? Na co zwracać uwagę przy zakupie węgla?

Zakaz palenia miałem węglowym. Dlaczego został zniesiony?

Aby zmniejszyć emisyjność i ograniczyć smog, w 2020 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadziło normy jakościowe węgla używanego w gospodarstwach domowych. Ogrzewanie domów miałem węglowym oraz mułami zostało zakazane. Rekomendowano również wymianę pieców węglowych na nowsze, mniej emisyjne modele.

Mimo obowiązujących od kilku lat założeń polityki klimatycznej, w obliczu zbliżającego się kryzysu energetycznego rząd przyjął ustawę o wsparciu odbiorców ciepła i czasowo zawiesił normy jakościowe węgla. Miał znów jest dostępny w sklepie PGG, a na ich stronie można znaleźć informację, brzmiącą: „miał węglowy to stosunkowo tani środek grzewczy o dobrej wartości opałowej, a możliwość zmieszania go z węglem o grubszym uziarnieniu pozwala dodatkowo na podniesienie kaloryczności opału i zapewnienie optymalnego stosunku jakości do ceny".

Aby ogrzać dom, trzeba użyć znacznie więcej miału niż wysokokalorycznego węgla. Fot. East News - Hubert Hardy/REPORTER

Ile kosztuje miał węglowy i gdzie można go kupić?

W sklepie PGG dostępny jest miał węglowy o uziarnieniu 0-20 mm i wartości opałowej 21 - 24 MJ/kg. Za tonę trzeba zapłacić 1105 zł. Jest to niższa cena, niż w przypadku ekogroszku – 1170 zł za tonę – czy węgla kostki, który kosztuje 1470 zł za tonę. Poza tradycyjnymi godzinami sprzedaży w sklepie online PGG (wtorki i czwartki po 16.00), miał węglowy można kupić także w poniedziałki, środy i piątki, również od godziny 16.00. Za dodatkową opłatą możliwy jest też transport zakupionego opału do punktów kwalifikowanych dostawców węgla, dostępnych na terenie całego kraju.

Na stronie PGG można również kupić ekomiał, charakteryzujący się nieco lepszymi parametrami niż miał tradycyjny.

Czy miał węglowy jest bezpieczny dla zdrowia i korzystny dla portfela?

Ponowne dopuszczenie do sprzedaży miału węglowego wzbudza wiele kontrowersji. Jest to wysokoemisyjny opał, który w dużej mierze przyczynia się do powstawania szkodliwego dla naszego organizmu smogu.

Mimo niższej, konkurencyjnej ceny należy pamiętać, że miał węglowy jest mniej wydajny, a co za tym idzie, by ogrzać dom, trzeba zużyć go znacznie więcej niż grubego węgla. Dodatkowo jest on trudny do przechowywania, ponieważ zajmuje dużo miejsca i jest brudzący.

Przeczytaj również: Jaki rodzaj węgla daje najwięcej ciepła? Na co zwracać uwagę przy zakupie węgla?

"Ekologicznie": Zasady 5R na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Był zakazany, teraz znów można go kupić. Miał węglowy w sklepie PGG"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.